آل اسحاق: سیاسی کاری در اقتصاد دلیل عدم توسعه مالی مناسب است

به گزارش مجله فوتبال دوستان، یحیی آل اسحاق در ریشه یابی و آسیب شناسی علل عدم پیشرفت و توسعه مالی کشور به صورت متوازن گفت: دلیل اصلی این است که متاسفانه حوزه اقتصاد ایران سیاست زده است در حالی که اقتصاد یک علم محسوب می گردد.

آل اسحاق: سیاسی کاری در اقتصاد دلیل عدم توسعه مالی مناسب است

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، یحیی آل اسحاق شرایط امروز در حوزه اقتصاد را غیر قابل مقایسه با قبل از انقلاب دانست و گف: در حوزه های امور زیربنایی، ساخت سد، زنجیره های فراوری و فرآورده های مختلف، جمهوری اسلامی ایران نسبت به پیش از انقلاب پیشرفت های بسیار زیادی نموده است.

وی در عین حال پیشرفت های مالی را در مقایسه با دیگر حوزه ها از جمله سیاسی، اجتماعی، دیپلماسی و علمی دارای عقب افتادگی دانست و اظهار کرد: این عقب افتادگی های جدی در شان این انقلاب و ملت و همچنین ظرفیت هایی که در اختیار داریم، نیست.

این فعال مالی با اشاره به پیشرفت هایی که کشور های مشابه ایران در طول چهار دهه گذشته داشته اند، توضیح داد: باید انصاف به خرج داد و گفت در حوزه اقتصاد آن مقداری که باید بتوانیم پیشرفت ننموده ایم و کار های زیادی باید انجام می دادیم که صورت نگرفت.

وی در عین حال شرایط بالقوه ایران در حوزه اقتصاد و موقعیت ژئوپولتیک کشور را علی رغم همه محدودیت ها دارای ظرفیت عظیمی برای پیشرفت بیان نمود و اضافه نمود: این پیشرفت ها احتیاج به الزاماتی دارد و اگر بخواهیم پیشرفت داشته باشیم ابتدا باید آسیب شناسی کنیم که چرا در اقتصاد مانند باقی حوزه ها نتوانستیم پیشرفت کنیم.

وزیر پیشین بازرگانی در ریشه یابی و آسیب شناسی علل عدم پیشرفت و توسعه مالی کشور به صورت متوازن گفت: دلیل اصلی این است که متاسفانه حوزه اقتصاد ایران سیاست زده است در حالی که اقتصاد یک علم محسوب می گردد و به خودی خود دارای شاخه های مختلف است، اما برای حل مسائل مالی از راه حل های سیاسی استفاده می کنیم. متاسفانه این بلا همچنان کشور و مسئولین را گرفتار خود نموده است و هر کاری که در حوزه مالی می خواهیم انجام دهیم، با مشی سیاسی برخورد کنیم.

آل اسحاق در مورد دیگر دلایل عدم توسعه مالی بیان نمود: نبود یک مدل و راهبرد مستمر در حوزه های مختلف مالی اعم از فراوری، تجارت و واردات است که البته یکی از دلایل این شرایط نیز نگاه سیاسی به اقتصاد است و به همین جهت نظام دولتی برای مالی برگزیدیم که البته هر روز یک مدل خاصی از آن را ارائه داده ایم.

این فعال مالی همچنین نبود رابطه بین مسائل اجتماعی و مالی را یکی از دلایل عدم توسعه مالی عنوان و تاکید نمود: برای توسعه مالی احتیاجمند عدالت اجتماعی هستیم.

منبع: رادیو مصاحبه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1403

به "آل اسحاق: سیاسی کاری در اقتصاد دلیل عدم توسعه مالی مناسب است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آل اسحاق: سیاسی کاری در اقتصاد دلیل عدم توسعه مالی مناسب است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید