تصویر روز ناسا: نمایی از خورشید که با چشم غیرمسلح دیده نمی گردد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، این تصویر رنگی که وضوح آن به روش دیجیتالی ارتقا پیدا نموده، با ترکیب تصاویری ساخته شده است که روز 15 ماه مه (26 اردیبهشت) گذشته، تابش اتم های هیدروژن را در فام سپهر خورشید (کروموسفر) ثبت نموده بود.

تصویر روز ناسا: نمایی از خورشید که با چشم غیرمسلح دیده نمی گردد

در شرایطی که به اوج فعالیت بیست وپنجمین چرخه 11 ساله خورشید نزدیک می شویم، مجموعه ای از نواحی فعال که سیارات در برابر آن ها کوتوله ای بیش نیستند، همراه با رشته های خورشیدی پرپیچ وتاب بر سطح ستاره فروزان منظومه شمسی خودنمایی می نمایند.

رشته ها، پلاسمای داغی هستند که درون میدان مغناطیسی نیرومند منطقه ها فعال شناور شده اند و آن هایی که به از لبه خورشید بالاتر دیده می شوند، زبانه های خورشیدی را تشکیل می دهند. زبانه های بزرگی که نزدیک به شرایط ساعت 4 (صفحه ساعت را در نظر بگیرید) و ساعت 9 در اطراف لبه خورشید دیده می شوند، حلقه های پس شراره ای حاصل از 2 فوران خورشیدی کلاس X هستند که همان روز 26 اردیبهشت اتفاق افتادند. جالب تر اینکه زبانه واقع در موقعیت ساعت 4 با لکه های خورشیدی بزرگ AR 3664 ارتباط دارد که پشت لبه خورشید پنهان شده اند و فوران بزرگ آن ها سبب شد شفق های قطبی تا عرض های میانی نیز دیده شوند.

فام سپهر، لایه نازک و کم فروغی بر فراز نورسپهر (قرص درخشان خورشید) است که به خاطر درخشندگی کمتر نسبت به نورسپهر، با چشم غیرمسلح دیده نمی گردد. در شرایط خورشیدگرفتگی کامل می توان بعضی از زبانه ها وشراره های فام سپهر را درلبه خورشید مشاهده کرد، اما به لطف دمای بالاتر فام سپهر (10هزار کلوین) در مقایسه با دمای نور سپهر (5800 کلوین)، اتم های هیدروژن در فام سپهر تابش خاصی به نام تابش هیدروژن آلفا (خط اول رشته بالمر) می تابانند. اگر تلسکوپ یا دوربین عکاسی را به فیلتر هیدروژن آلفا مجهز کنید و با آن به خورشید نگاه کنید، می توانید جزئیات حیرت انگیز فام سپهر و سطح خورشید را به وضوح ببینید.

اعتبار عکس: Steen Søndergaard. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 خرداد 1403 بروزرسانی: 27 خرداد 1403 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2251

به "تصویر روز ناسا: نمایی از خورشید که با چشم غیرمسلح دیده نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: نمایی از خورشید که با چشم غیرمسلح دیده نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید