حکم حبس و جزای نقدی برای کلانتری قطعی نیست

به گزارش مجله فوتبال دوستان، در پی انتشار اخباری در بعضی رسانه ها مبنی بر محکومیت عیسی کلانتری رئیس سازمان محیط زیست، معاون حقوقی این سازمان گفت: حکم رییس سازمان حفاظت محیط زیست توسط دادگاه بدوی صادر شده است و قطعی نیست.

حکم حبس و جزای نقدی برای کلانتری قطعی نیست

به گزارش خبرنگاران، آذر ماه سال جاری مصاحبه ای تقطیع شده از عیسی کلانتری -رییس سازمان حفاظت محیط زیست- در فضای مجازی منتشر شد که بعضی محتوای آن را اهانت به امام خمینی(ره) تعبیر کردند. پس از آن ظهر روز گذشته خبر محکومیت عیسی کلانتری به حبس، پرداخت جزای نقدی و محرومیت از فعالیت حزبی به دلیل آن مصاحبه، توسط بعضی رسانه ها منتشر شد.

در رابطه با حکم منتشر شده، پاسخ معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان واکنش سازمان محیط زیست در اختیار خبرنگاران نهاده شد.

به گفته اصغر دانشیان - معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست- این موضوع برمی گردد به مصاحبه ای که آقای کلانتری سه سال پیش با یک مرکز اطلاع رسانی به نام عبدی مدیا انجام داد البته معین نیست که پس از سه سال چرا بخشی تقطیع شده و 30 تا 40 ثانیه ای از این مصاحبه سه ساعته مجدد در فضای مجازی منتشر شد؟

وی ادامه داد: در کلیپ منتشر شده، مطالب اولیه مصاحبه کنار گذاشته شده بود و از کل آن قسمتی تقطیع شد تا این گونه برداشت گردد که خدای نانموده آقای کلانتری قصد جسارت و اهانت به حضرت امام (ره) را دارد.

به گفته دانشیان، فردای روزی که آقای کلانتری در جریان موضوع انتشار کلیپ تقطیع شده نهاده شدند بلافاصله توضیحاتی تکمیلی مربوط به آن مصاحبه را منتشر کرد و در آن توضیحات، از علاقه مندان حضرت امام (ره) که از آن مصاحبه و عبارت فرزند ناخلف انقلاب - که از سر لغزش کلامی به کار رفته بود - آزرده خاطر شده بودند، عذرخواهی کرد.

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه موضوع شکایت دادستانی و مراجع امنیتی در این باره پس از این عذرخواهی رخ داد و آقای کلانتری به دادگاه احضار شد، توضیح داد: با تمامی این ها بارها ریاست قوه قضائیه و مراجع دیگر اعلام کردند که حفظ آبروی افراد از اوجب واجبات است، به طوری که نام عظیم ترین مجرمان مالی تا زمانی که حکم قطعی ندارند با اسامی مخفف در رسانه ها مطرح می گردد.

وی در ادامه اظهار کرد: با این وجود چطور می گردد کسی که سابقه 40 سال خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی را دارد و خود را وقف مملکت نموده، قصد اهانت به حضرت امام را داشته باشد و حکم غیر قطعی او که آستانه رسیدگی است و انتشار آن نیز مطابق قانون جرم است، رسانه ای گردد؟

دانشیان با بیان اینکه به جرات می گویم که تا امروز هیچ حکمی برای دکتر کلانتری به وسیله مراجع ذی صلاح یعنی دادگاه های انقلاب یا دادگاه کارکنان دولت قطعیت نیافته است، اظهار کرد: احکامی که در دادگاه های بدوی رسیدگی می گردد، ناپخته است و زمانی می تواند قطعیت پیدا کند که به دادگاه تجدید نظر برود و این دادگاه نظر بازپرسی و نظر دادگاه بدوی را تایید کند. تا قبل از طی شدن این مراحل ما حق نداریم با آبروی افراد بازی کنیم و این موضوعات را در رسانه ها مطرح کنیم.

وی در سرانجام با مرور فرایند طی شده دادگاه تشریح کرد: بحث هایی در دادگاه کارکنان دولت و یکی از شعب دادگاه انقلاب مطرح شد و آقای کلانتری درباره آن ها توضیحاتی ارائه داده است. اکنون نیز حکمی که در رسانه ها مطرح شده در آنالیز های بدوی است و باید به دادگاه تجدید نظر ارسال گردد. پس از آن می توان در باره قطعی بودنشان صحبت کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 فروردین 1400 بروزرسانی: 25 فروردین 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1494

به "حکم حبس و جزای نقدی برای کلانتری قطعی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حکم حبس و جزای نقدی برای کلانتری قطعی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید