دستورالعمل نحوه واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری ابلاغ شد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، به گزارش خبرنگاران، به موجب بند (الف) تبصره ماده (17) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، در مواردی که بانک یا موسسه اعتباری غیربانکی حسب مورد به تایید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران یا سازمان بورس و اوراق بهادار اقدامات لازم برای واگذاری دارایی های موضوع این ماده را انجام داده ولی به عللی خارج از اراده بانک یا موسسه اعتباری، واگذاری آن ممکن نشده باشد، از شمول مجازات های مقرر در ماده مورد اشاره مستثنی است.

دستورالعمل نحوه واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری ابلاغ شد

بر همین اساس و در اجرای تکلیف مقرر در قانون یادشده و به منظور ایجاد سازوکار واحد برای واگذاری اموال مازاد، دستورالعمل نحوه واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری، تدوین و در یک هزار و دویست و نود و پنجمین جلسه مورخ 27 .3 .1399 شورای پول و اعتبار به تصویب رسیده است.

براین اساس اهم مفاد دستورالعمل نحوه واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری به شرح زیر است:

  1. لزوم معین مبلغ ارزیابی اموال مازاد قابل واگذاری صرفاً توسط کارشناس یا کارشناسان رسمی شامل کارشناسان کانون کارشناسان رسمی دادگستری یا مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضاییه؛
  2. لزوم واگذاری اموال مازاد صرفا از طریق برگزاری مزایده؛
  3. لزوم برگزاری حداقل چهار بار مزایده در سال با فاصله زمانی حداقل یک ماه؛
  4. امکان واگذاری اموال مازاد به صورت نقد یا اقساطی در قالب عقود فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و مرابحه؛
  5. معین حداقل مبلغ تادیه نقدی معادل ده درصد ارزش مال مازاد، مدت تسویه معادل پنج سال با احتساب یک سال دوره تنفس و با نرخ سود معادل حداکثر نرخ سود مصوب شورای پول اعتبار برای تسهیلات اعطایی در صورت واگذاری اموال مازاد به صورت اقساطی در قالب عقود فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و مرابحه؛
  6. امکان پذیر بودن استرداد مال مازاد از نوع تملیکی، به مالک قبلی آن تا قبل از بازگشایی پاکت های مزایده.

ذکر این نکته ضروری است که از این پس صرفا آن بخش از اموال مازاد آن بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی که تشریفات برگزاری مزایده به شرح مقرر در دستورالعمل یادشده برای آن طی شده باشد، به تأیید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، از مجازات های مقرر در ماده (17) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور مستثنی خواهد بود.

در انتها با اعلام اینکه از این پس آیین نامه نحوه واگذاری دارایی های غیرضرور و اماکن رفاهی بانک ها ابلاغی طی بخشنامه شماره مب.5072 مورخ 6 اسفند ماه 1386 دیگر قابل استناد نیست و تاکید می شود مراتب به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره 149153 .99 مورخ 16مرداد ماه 1396 به تمام واحدهای ذی ربط بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی ابلاغ شده و بر حُسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

منبع: روابط عمومی بانک مرکزی

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1312

به "دستورالعمل نحوه واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل نحوه واگذاری اموال مازاد موسسات اعتباری ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید