چرا نباید توانایی زبانی یک کودک انگلیسی زبان را با یک بزرگسال غیر بومی مقایسه کرد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، در فرایند یادگیری زبان دوم، نظرات و جملات مشابهی در رابطه با توانایی بیشتر یادگیری بچه ها بومی نسبت به بزرگسالان غیر بومی می شنویم، این باور وجود دارد که تنها با تقلید از روشی که یک کودک انگلیسی زبان با آن زبان یاد می گیرد، می توان انگلیسی را در بزرگسالی به خوبی یاد گرفت. برخی افراد معتقدند که اگر می خواهید زبان یاد بگیرید، باید به یک کودک انگلیسی زبان در یک خانواده بومی نگاه کنید و هر چه آنها انجام می دهند، شما هم انجام دهید. اما کارشناسان به دلایلی که در ادامه توضیح می دهیم با این نظر موافق نیستند.

چرا نباید توانایی زبانی یک کودک انگلیسی زبان را با یک بزرگسال غیر بومی مقایسه کرد

دلیل اول: بچه ها قادر به تکلم نیستد، اما بزرگسالان غیر انگلیسی زبان می توانند صحبت کنند

به یک فایل صوتی انگلیسی گوش کرده و تلاش کنید آنرا به خاطر بسپارید. این همان کاری است که بچه ها برای یادگیری تکلم به شیوه طبیعی انجام می دهند.

این حرف بی پایه و اساس ترین حرفی است که در رابطه با یادگیری زبان وجود دارد و می توان در یک ثانیه آن را نقض کرد:

آیا خردسالان قادر به صحبت کردن هستند؟ نیستند؟ پس چطور می شود این روش را برای افراد بزرگسال غیر انگلیسی زبان که کاملا قادر به تکلم هستند هم بکار برد؟

این استدلال به ظاهر منطقی کاملا اشتباه بوده و مثل این است که بگوییم اگر می خواهید به مانند یک انگلیسی زبان راه بروید، باید به مانند یک خردسال انگلیسی اول چهار دست و پا راه بروید.

در این مثال مغالطه منطقی به وضوح قابل مشاهده است؛ ما راه رفتن بلدیم و نیازی نیست که دوباره این فرایند را طی کنیم.

دلیلش مشخص نیست، اما افراد خیلی کمی متوجه این نکته هستند که خردسالان، ماه ها فقط می شنوند و این تنها کاری است که می توانند انجام دهند.

دلیل دوم: مغز بچه ها در حال رشد است، ولی تکامل مغز ما پایان یافته است

بیشتر فراگیران بالغ زبان انگلیسی کاملا قادرند که مفاهیم انتزاعی را بکار ببرند یا تغییر دهند.

ما بزرگسالان قادریم که افکارمان را بیان کنیم، می توانیم نتایج منطقی بگیریم و نظراتمان در رابطه با مسایل ساده یا فرایندهای پیچیده را بیان کنیم.

به همین دلیل است که نباید افراد بالغ را با خردسالان بومی انگلیسی زبان مقایسه کرد و روش یادگیری زبان آنها را برای فراگیران بزرگسال هم پیاده سازی کرد.

بچه ها نو پا برای تکلم و ایجاد ارتباط از کلمات به صورت مجزا استفاده می کنند، زیرا هنوز قادر نیستند که از مفاهیم پیچیده انتزاعی بهره ببرند. در واقع قدرت درک و شناخت آنها در آن سن هنوز در حال رشد است.

روش سنتی آموزش زبان تلاش می کند که از این روش برای آموزش بزرگسالان غیر انگلیسی زبان نیز استفاده کند. آنها به فراگیران بزرگسال کلمه یاد می دهند و سپس از آنها می خواهند که این کلمات را به هم بچسبانند. گویی آنها نوپایانی هستند که نمی توانند جملات کامل بسازند.

مقاله مرتبط

8 اشتباه بزرگ در راه یادگیری زبان

9 روش برای حفظ انگیزه هنگام یادگیری زبان

اینفوگرافی: چگونه یادگیری زبان ها روی مغز ما اثر می گذارد

یادگیری یک زبان تازه را از کجا شروع کنیم؟

دلیل سوم: بچه ها از اشتباه در زبان نمی ترسند، اما بزرگسالان از اشتباه کردن وحشت دارند

بچه ها از اشتباه کردن نمی ترسند؛ به همین دلیل است که همه فکر می کنند فکر بچه ها مثل اسفنج است و همه چیز را جذب می کند، اما این قابلیت زمانی که به اواخر نوجوانی و اوایل جوانی می رسیم دیگر به قدرت گذشته نخواهد بود.

بچه ها هیچ ممنوعیت فکری ندارند. آنها به اشتباهات خود، واکنش اطرافیان اهمیت نمی دهند. آنها فقط تا زمانی که روش درست را یاد بگیرند، بدون هیچ نگرانی حرف می زنند.

اما بزرگسالان دائما نگران اشتباهات خود هستند و در فکرشان افکار بازدارنده شکل می گیرد. افکاری مثل آیا او متوجه غلط گرامری من شد؟ نمی دانم چطور این جمله را ادا کنم، پس بهتر است چیزی نگویم. چقدر انگلیسی را خوب صحبت می کند، پس بهتر است چیزی نگویم و خودم را مسخره نکنم.

اما یک نوپا پیش از آنکه قادر باشد به صورت تمام و کمال صحبت کند، اشتباهات فراوانی دارد. اگر او هم می خواست به اشتباهاتش فکر کند، هر گز نمی توانست صحبت کردن را بیاموزد.

نتیجه اینکه اگر بتوان احساسات اینچنینی را حذف کرد، بیشتر فراگیران بالغ زبان، می توانستند توانایی بیشتری در یادگیری کلمات زبان تازه، عبارات و روش استفاده از آنها نسبت به خردسالان دوساله انگلیسی زبان از خود نشان دهند.

دلیل چهارم: انتظاراتی که دیگران از یک فرد بالغ دارند با انتظاراتی که از یک خردسال دارند کاملا فرق دارد

چگونه می شود پیشرفت های یک کودک را با یک فرد 20 ساله مقایسه کرد؟

یک دختر یا پسر بچه تنها کافی است که چند کلمه تازه بگوید و دیگران را هیجان زده و راضی کند، به گونه ای که حتی با ادای چند کلمه ساده یک نخبه ی کوچک نام بگیرد.

اما وقتی یک فراگیر بالغ زبان چند کلمه تازه یاد می گیرد، اتفاق مهمی قلمداد نمی شود. در واقع از این افراد انتظار می رود که فراتر از اینها عمل کنند و از این رو نظرات انگیزه بخش و تشویق کننده ای هم درباره آنها داده نمی شود. مثلا اینکه چطور تا الان فقط همین چند کلمه را یاد گرفته است؟ چرا بیشتر تلاش نکرده است تا سطح زبانش را به سطح استاندارد مقبول در بازار کار برساند؟

در واقع یادگیری چند کلمه برای یک خردسال پیشرفتی بزرگ و همین میزان یادگیری برای فراگیران بزرگسال دستاورد متوسطی است.

البته قصد این نیست که با این حرف ها منکر این واقعیت شویم که یک کودک بین سنین 1 تا 5 سالگی تعداد زیادی کلمه و نحو زبان مادری اش را می آموزد، ولی با وجود واقعیت داشتن آن، باید اعتراف کرد که زبان کودک در این مرحله هنوز بسیار ساده است.

در واقع اگر یک فرد بزرگسال غیر بومی را در یک محیط کاملا بومی به مدت چهار سال قرار دهیم و او کاملا مجبور به یادگیری باشد و انگیزه صد درصدی هم داشته باشد، پیشرفتش پس از مدت مذکور قطعا چشمگیرتر از پیشرفت کودک خردسال خواهد بود؛ زیرا مغز افراد بالغ کامل شده و قادر است از مفاهیم انتزاعی پیچیده استفاده کند.

اینها همه دلایلی است که بر اساس آنها نباید یک فراگیر بالغ زبان را با یک کودک چهار ساله بومی در زمینه یادگیری زبان مقایسه کرد، زیرا مشکل هیچ ارتباطی به توانایی ذاتی بیشتر کودک چهار ساله در زمینه یادگیری زبان ندارد و مسائل مرتبط به مواردی چون ناتوانی در ادای روان زبان، فقدان واژگانی که در کودکی یاد می گیریم و عبارت سازی می شود.

منبع: کجارو / englishharmony.com
انتشار: 1 بهمن 1400 بروزرسانی: 1 بهمن 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1872

به "چرا نباید توانایی زبانی یک کودک انگلیسی زبان را با یک بزرگسال غیر بومی مقایسه کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نباید توانایی زبانی یک کودک انگلیسی زبان را با یک بزرگسال غیر بومی مقایسه کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید