چگونه سهام عدالت خود را آزاد کنیم؟ ، سهام داران یک بار حق انتخاب دارند ، دو روش آزادسازی فرقی با هم ندارند

به گزارش مجله فوتبال دوستان، به گزارش خبرنگاران، طبق اعلام پیشین علیرضا صالح، رئیس سازمان خصوصی سازی آزادسازی سهام عدالت منتظر اجاره رهبری است.

چگونه سهام عدالت خود را آزاد کنیم؟ ، سهام داران یک بار حق انتخاب دارند ، دو روش آزادسازی فرقی با هم ندارند

شب گذشته رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور ابلاغیه ای ضمن موافقت با درخواست رئیس جمهور برای آزادسازی سهام عدالت خاطرنشان کردند: دولت هر چه زودتر اقدامات مقتضی را به عمل آورد تا مردم سریع تر از منافع سهام خود بهره مند شوند.

پس از موافقت رهبری، رئیس سازمان خصوصی سازی نیز از راه اندازی سامانه سهام عدالت از امروز دهم اردیبهشت ماه اطلاع داد.

از امروز مشمولان می توانند به سامانه سهام عدالت www.samanese.ir مراجعه و سهام شرکت های سهام عدالت را به مالکیت خود در بیاورند. این افراد می توانند با کد ملی خود وارد سامانه شوند.

در سامانه آزادسازی سهام عدالت آمده که انتخاب روش آزادسازی سهام عدالت تنها یک بار امکان پذیر است.

براساس مراحلی که در این سامانه آماده است، آزادسازی سهام عدالت از دو طریق سهام داری مستقیم و غیرمستقیم انجام می گردد.

سهام داری مستقیم

اگر سهام داری بخواهد خودش مدیریت سهام خود را به عهده بگیرد، ابتدا باید وارد سامانه سهام عدالت گردد، سپس گزینه آزادسازی را فعال و استفاده از روش سهام داری مستقیم را انتخاب کند؛ اما در این روش چه اتفاقی می افتد؟

به میزان سهام تخصیص یافته به هر فرد در شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت و به تناسب ارزش مقطع واگذاری، تعدادی از سهام 36 شرکت بورسی به سهام دار تخصیص خواهد یافت.

به عبارت دیگر با این روش برای سهام دار در بورس یک حساب کاربری باز می گردد که فرد برای ورود به آن، حتما باید پس از گذشت دو ماه نسبت به ثبت نام در سامانه سجام اقدام کند و احراز هویت وی انجام گردد.

پس از ورود به بورس سهام دار طبق قانون بورس باید عمل کند، یعنی محدودیت های زمانی و مقداری مشخص شده توسط بورس برای این گروه از دارندگان سهام عدالت اجرا می گردد.

به عبارت دیگر ممکن است سهام دار در این روش متوجه سود یا ضرر نیز گردد و سازمان خصوصی سازی در این باره مسئولیتی ندارد.

سهام داری غیرمستقیم

سهام دار در صورت انتخاب آزادسازی به روش غیرمستقیم، ساماندهی مالکیت و مدیریت سهام عدالت خود را به شرکت های سرمایه گذاری استانی می دهد و فرد حق انتقال به غیر و دخل و تصرف در آن را نخواهد داشت.

با این روش سهامدار به شرکت های سرمایه گذاری استانی اجاره می دهد که سهام شرکت های سرمایه پذیر سهام عدالت آنها را ساماندهی کند.

در این صورت 70 درصد از سهام در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و 30 درصد آن به وسیله صندوق های سرمایه گذاری پروژه استانی مدیریت می گردد.

کدام روش سودده تر است؟

در مورد ابهاماتی که روش دوم آزادسازی سهام عدالت دارد، حسن علایی، معاون سازمان خصوصی سازی به خبرنگاران گفت: هر دو روشی که در سامانه سهام عدالت برای آزادسازی اعلام شده، بورسی است یعنی به وسیله بورس انجام خواهد شد.

وی اضافه کرد: در روش آزادسازی مستقیم سهام دار خودش مسئولیت پرتفوی بورسی را به عهده دارد، ولی در روش غیرمستقیم پرتفوی افراد در شرکت سرمایه گذاری استانی قرار می گیرد و شرکت ها به نیابت از سها مداران سهام آنها را مدیریت می نمایند، بنابراین در روش دوم شخص به طور مستقیم درگیر نیست.

علائی در پاسخ این که کدام روش سودده تر است؟ گفت: ماهیت این روش ها هیچ فرقی ندارد یعنی از نظر سود و زیان یکی بهتر از دیگری نیست و هر دو تابع قانون تجارت و سازوکارهای بازار سرمایه است.

وی در سرانجام خاطر نشان کرد: قرار شده است که چارچوب آزادسازی سهام عدالت (شامل چه پورسه زمانی و با چه درصدی) در شورای عالی بورس تصویب و اعلام گردد.

همچنین با توجه به رشد قابل توجه ارزش سهام شرکت های بورسی سبد سهام عدالت در سال 99، این ارزش بیش از 50 درصد رشد نموده، همچنین ارزش سهام 500 هزار تومانی (برای کسانی که آورده نقدی را تکمیل نکردند) حدودا نصف ارزش روز سهام یعنی حدود چهار میلیون تومان است.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 938

به "چگونه سهام عدالت خود را آزاد کنیم؟ ، سهام داران یک بار حق انتخاب دارند ، دو روش آزادسازی فرقی با هم ندارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه سهام عدالت خود را آزاد کنیم؟ ، سهام داران یک بار حق انتخاب دارند ، دو روش آزادسازی فرقی با هم ندارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید