کرونا؛ آیا چین مجبور به پرداخت غرامت خواهد شد؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، به مرور زمان، درخواست ها برای دریافت غرامت از چین به خاطر شیوع بیماری کرونا بیشتر می شود. رسانه های آمریکایی برای این کار زمینه سازی می کنند. این رسانه ها، در عین متهم کردن چین به پنهانکاری درباره شیوع اولیه کرونا، امکان خارج شدن ویروس جدید کرونا از یک آزمایشگاه ویروس شناسی چینی را مطرح می کنند. امری که می تواند زمینه های حقوقی را برای شکایت از چین و دریافت غرامت از آن فراهم کند.

کرونا؛ آیا چین مجبور به پرداخت غرامت خواهد شد؟

به گزارش خبرنگاران، این روز ها اتهام زنی به چین در زمینه کرونا بیشتر شده است. همزمان با شیوع مرگبار کرونا در سراسر جهان، محافل اطلاعاتی و رسانه ای غربی ادعا می کنند که اوضاع وخیم فعلی، نتیجه اهمال کاری و پنهانکاری دولت چین بوده و بنابراین، مسئول پیامد های گوناگون این بیماری است.

مباحث مربوط به شکایت و دریافت غرامت از چین، اوایل ماه آوریل به طور جدی مطرح شد؛ زمانی که یک اندیشکده بریتانیایی، در گزارشی مفصل، ضمن تشریح زمینه های حقوقی شکایت از چین برای دریافت غرامت، مبلغ این غرامت را هم تعیین کرد.

زمینه های حقوقی

اندیشکده انجمن هنری جکسون در گزارش 44 صفحه ای خود، دولت چین را به نقض مقررات سلامت بین المللی در جریان مدیریت بیماری کووید-19 متهم کرد و راه های دریافت غرامت را مورد بررسی قرار داد. در گزارش مزبور، ادعا می شود که مدیریت اولیه بحران کرونا توسط چین و ناکامی این کشور در ارائه اطلاعات کافی به سازمان بهداشت جهانی، بند های ششم و هفتم پیمان مقررات سلامت بین المللی را نقض می کنند. چین این پیمان را امضا کرده و به لحاظ حقوقی موظف به پایبندی به آن است.

در ادامه ادعا های این اندیشکده آمده است که نقض این دو ماده، باعث شیوع سریع ویروس جدید کرونا خارج از شهر ووهان (کانون اولیه بیماری) شد. محققان این انجمن هنری جکسون به این نتیجه رسیده اند که دولت چین اطلاعات مربوط به انتقال بیماری از انسان به انسان را سه هفته بعد از اطلاع از آن، اعلام نکرد. امری که مواد ششم و هفتم پیمان مزبور را نقض می کند. همچنین، به ادعای این محققان، چین علاوه بر ارائه اطلاعات اشتباه درباره تعداد مبتلایان به کرونا بین دوم تا یازدهم ژانویه، به پنج میلیون نفر از مردم اجازه داد از شهر ووهان خارج شوند. این در حالی است که چین آن زمان از انتقال کرونا از انسان به انسان آگاه بود. شایان ذکر است که ووهان در 23 ژانویه قرنطینه شد.

رسانه های غربی برای این اتهامات زمینه سازی می کنند. این رسانه ها در دو محور رویکرد چین در مقابله با کرونا را زیر سوال می برند: اول اینکه می گویند ویروس کرونا ناخواسته از یک آزمایشگاه ویروس شناسی در چین به بیرون درز پیدا کرد. دوم اینکه طبق ادعای این رسانه ها، چین بعد از شیوع کرونا، پنهانکاری کرد و همین پنهانکاری، خسارت های سنگینی به اقتصاد جهان زد.

کرونا به بخش های مختلف اقتصاد کشورهای غربی آسیب زده است.

هیولایی که از آزمایشگاه بیرون آمد؟

به موازات اتهام زنی به چین، زمینه سازی رسانه ای برای رسمیت دادن به این اتهامات شروع شده است. این امر ابتدا با یک گزارش واشنگتن پست شروع شد که ایمنی و مدیریت آزمایشگاه ویروس شناسی ووهان را زیر سوال می برد. این روزنامه اخیرا مدعی شد که در مکاتبات دیپلماتیک وزارت خارجه آمریکا در سال 2018، درباره ایمنی و مدیریت انستیتوی ویروس شناسی ووهان ابراز نگرانی شده است.

سپس شبکه سی ان ان، از قول اطلاعاتی و امنیت ملی آمریکا گفت که دولت این کشور در حال بررسی امکان شیوع کرونا از یک آزمایشگاه چینی در ووهان است. علاوه بر این، شبکه فاکس نیوز، به نقل از منابع آمریکایی مدعی شد که ویروس کرونا از یک آزمایشگاه در ووهان خارج شده است. به گفته منابع فاکس نیوز، کرونا احتمالا از آزمایشگاهی در ووهان خارج شده، اما این امر یک سلاح بیولوژیک نبوده بلکه بخشی از تلاش چین برای نشان دادن این نکته که چین هم می تواند مانند آمریکا، ویروس ها را شناسایی و با آن ها مقابله کند. یک منبع مدعی شد این می تواند پرهزینه ترین لاپوشانی دولتی در تاریخ باشد.

منابع فاکس نیوز معتقدند که انتقال اولیه ویروس، از خفاش به انسان بوده و اولین مریض یا اصطلاحا مریض صفر، در آزمایشگاه ووهان مشغول به کار بوده و سپس بیماری را وارد جمعیت ووهان کرده است. این ادعا در حالی مطرح شده که یکی از نظریات رایج درباره منشأ ویروس کرونا این است که ویروس یادشده از یک بازار حیوانات در ووهان منتشر شده است.

ترامپ گزارش فاکس نیوز واکنش نشان داد و بدون تایید یا تکذیب آن، گفت: ما درباره این خبر بیشتر و بیشتر می شنویم... ما داریم درباره این شرایط هولناک تحقیق بسیار جامعی انجام می دهیم.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا واکنش مشابهی نشان داد. وی گفت: آنچه می دانیم این است که ویروس (کرونا) در ووهان چین ریشه داشت. می دانیم که آنجا انستیتوی ویروس شناسی ووهان وجد دارد که فقط چند مایل با بازار حیوانات زنده آنجا فاصله دارد چیز های زیادی برای دانستن داریم. بدانید که دولت آمریکا به شدت کار می کند تا مسئله را موشکافی کند.

پیش از این، پمپئو طی گفتگویی با روزنامه آلمانی بیلد، تلویحا احتمال شکایت از چین را عنوان نمود. او ضمن ابراز تاسف از پنهانکاری چین در موضوع کرونا، خواستار مسئول نگه داشتن چین شد. وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که آیا چین باید برای خسارت های ناشی از کرونا، غرامت دهد، گفت که در حال حاضر باید بر بازگشایی اقتصاد آمریکا و جهان تمرکز کرد، اما زمان اتهام زنی هم فراخواهد رسید.

درخواست ها برای دریافت تریلیون ها دلار غرامت از چین بیشتر شده است.

غرامت های تریلیونی

در مورد اینکه چین چقدر باید غرامت دهد، هنوز هیچ برآورد رسمی وجود ندارد. با این حال، برآورد های غیررسمی حاکی از این است که این غرامت ممکن است متضمن پرداخت تریلیون ها دلار باشد. انجمن هنری جکسون می گوید غرامت های چین به خاطر کرونا فقط به کشور های عضو گروه هفت، ممکن است به چهار تریلیون دلار برسد.

غرامت های چین، اما، ممکن است فقط به کشور های گروه هفت محدود نشود. یک وکیل مصری به تازگی از دولت چین خواسته است که بابت خسارت های کرونا، 10 تریلیون دلار به مصر غرامت پرداخت کند. محمد طلعت، وکیل جوان مصری، با بیان اینکه کرونا یک سلاح بیولوژیک است، از رئیس جمهور کشورش خواست که این پرونده را پیگیری کند. طلعت، در شکایت خود به منابع رسانه ای و همچنین اظهارات دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، درباره منشأ چینی کرونا استناد کرده است.

رسانه های چین به این درخواست ها واکنش نشان دادند. روز دوشنبه گذشته، هو شی جین، سردبیر روزنامه دولتی گلوبال تایمز چین، طی یادداشتی آمریکا را متهم کرد که از چند وکلیل خواسته از دولت چین شکایت کنند. شی جین، این تحرکات را ادعا های مضحک دانست که احساسات ضدچینی در آمریکا ایجاد می کنند.

واکنش گلوبال تایمز بی دلیل نبود. اخیرا تعدادی از شرکت های حقوقی در آمریکا از دولت چین شکایت کرده و خواستار دریافت غرامت شده اند. یکی از این شرکت ها در فلوریداست که علیه نهاد های متعدد چینی از جمله دولت محلی ووهان شکایت کرده و آن ها را به اهمال کاری و پنهانکاری در مقابله با کرونا متهم می کند. همچنین، چهار شاکی در کالیفرنیا، از چین شکایت کرده و خواستار دریافت تریلیون ها دلار غرامت شده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 905

به "کرونا؛ آیا چین مجبور به پرداخت غرامت خواهد شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا؛ آیا چین مجبور به پرداخت غرامت خواهد شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید