کشف اشتباهی سرباز هخامنشی در نایین

به گزارش مجله فوتبال دوستان، چندی پیش بود که خبری مبنی بر کشف مجسمه سرباز هخامنشی در کیف یک مسافر در نایین منتشر شد. این خبر بنابر اظهارات هادی کیان مهر، فرمانده انتظامی شهرستان نایین منتشر شد. او عنوان نموده بود: ماموران انتظامی ایستگاه بازرسی شهید شرافت شهرستان نایین، حین کنترل خودروهای عبوری به یک اتوبوس مسافربری مشکوک و آن را متوقف کردند. در بازرسی از کیف مسافری یک مجسمه سرباز هخامنشی که سنگی بود کشف و به اداره میراث فرهنگی شهرستان نایین تحویل داده شد.

کشف اشتباهی سرباز هخامنشی در نایین

وی با اشاره به دستگیری یک نفر در این رابطه اظهار کرد: کارشناسان اداره میراث فرهنگی قدمت این مجسمه را 2 هزار سال پیش تخمین زده اند و 300 میلیون ریال ارزش گذاری شده است.

اما از آن سو محمود مدنیان، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نایین دراین خصوص، گفت: خبری که در مورد کشف مجسمه سرباز هخامنشی توسط فرمانده انتظامی شهرستان نایین منتشر شد اشتباها و بدون هماهنگی با اداره میراث فرهنگی نایین بوده است. این در حالی است که مجسمه کشف شده در ساک مسافر در واقع یکی از مجسمه های مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد و از جمله اشیایی است که به تمدن جیرفت ارتباط دارد. در واقع این شی تاریخی نیز از همان منطقه آورده شده است.

به گفته او، پس از تحویل این شیء توسط نیروی انتظامی نایین و کارشناسی های به عمل آمده قدمت این مجسمه هزاره سوم پیش از میلاد تخمین زده شده. این شی یک پیکره سنگی است که احتمالا مورد استفاده آیینی قرار می گرفت و بسیار ارزشمند است. احتمال می دهیم این شیء در حفاری های غیرمجاز که در جیرفت رخ داده به دست آمده. در حال حاضر نیز فرد خاطی که این مجسمه در ساک او پیدا شد، در بازداشت به سر می برد.

مدنیان در پاسخ به این سئوال که طی امسال تا به امروز چند شی تاریخی حین قاچاق و جابجایی در نایین به دست آمده است، گفت: هرچند امسال اولین موردی است که با آن روبرو شده ایم اما در سال های گذشته موارد متعددی از این دست دست جابجایی را شاهد بودیم چنانکه یک سال 28 مورد و یک سال 8 شی عتیقه همانند مجسمه ای که طی چند روز گذشته به دست آمد، داشتیم و می توان گفت پیدا شدن چنین اشیای عتیقه ای در نایین مسبوق به سابقه است. این اشیا بسیار نفیس هستند چراکه تمدن جیرفت بسیار خاص و منحصر به فرد است.

ایلنا نوشت، به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نایین، این منطقه یکی از مهمترین مناطق گلوگاهی و نقطه ارتباط بین جنوب و مرکز کشور است و هر ساله در پایگاه ایست بازرسی که در نایین فعال است، اشیای عتیقه نیز در کنار سایر مواردی که قاچاق می شوند، به دست می آید.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 آذر 1399 بروزرسانی: 13 آذر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1232

به "کشف اشتباهی سرباز هخامنشی در نایین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف اشتباهی سرباز هخامنشی در نایین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید