گزارش خبرنگاران ، تکنیک های مخالفان ماهاتیر برای شکست معمار مالزی نوین

به گزارش مجله فوتبال دوستان، بعضی منتقدان روند انتخابات در مالزی می گویند دولت به شیوه های مختلف به دنبال عدم حضور مخالفان بر سر صندوق های رأی است.

گزارش خبرنگاران ، تکنیک های مخالفان ماهاتیر برای شکست معمار مالزی نوین

با تور مالزی از توسعه یافته ترین کشور شرق آسیا دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، احزاب مخالف دولت در مالزی هرگز پیروز به کسب اکثریت آرا در انتخابات سراسری نشده اند، حتی در سال 2012 نیز که مجموع آراء آنها از رأی ائتلاف حاکم بیشتر شد نیز این اتفاق رخ نداد. در آن انتخابات حزب جبهه ملی که حزب حاکم به شمار می رفت 47 درصد از آرا را کسب کرد اما در مجلس پیروز به تصاحب 60 درصد کرسی ها شد. سالهاست که احزاب حاکم به این موضوع شکایت دارند که رقابت با شرایط یکسانی انجام نمی گردد. در ادامه به چندین دلیل این نابرابری اشاره می کنیم:

کرسی های مناطق دورافتاده کلیدی هستند

کرسی های شهری چندنژادی که اغلب به سمت مخالفان دولت تمایل دارند به نسبت مناطقی دورافتاده که اکثریت آنها را مالایی های حامی حزب ملی تشکیل می دهند، از آراء بیشتری برخوردارند، این بدان معنی است که برای انتخاب یک سیاستمدار مخالف به آرای بیشتری احتیاج است. یک گروه لابی نماینده در مالزی با نام تیندارک معتقد است یک سوم رأی دهنده ها درباره نیمی از کرسی های مجلس تصمیم گیری می نمایند.

تغییر در مرز حوزه های انتخاباتی

گروه های ناظر انتخابات و مخالف دولت معتقدند تغییر در مرز حوزه های انتخاباتی ماه گذشته به سود دولت رقم خورد. این تغییرات باعث پخش شدن اقلیتهای نژادی مانند چینی ها و هندی ها شد که در دو انتخاب اخیر حامی حزب مخالف دولت بوده اند. البته کمیته انتخاباتی این نقدها را رد نموده و معتقد است که با این تغییر افراد بیشتری پای صندوق های رأی حاضر خواهند شد.

تخلفات انتخاباتی

یک گروه فعال در زمینه ترویج انتخابات آزاد اعلام نموده که شاهد تخلفات عمده ای در حوزه های انتخاباتی بوده است. طبق ادعای این گروه 2.1 میلیون حائز شرایط شرکت در انتخابات (که حدود 15 درصد از واجد شرایط رأی دهی هستند) فاقد آدرس هستند. به اعتقاد این گروه تخلفات انتخاباتی موضوع تازه ای نیست اما تا کنون اقدامی برای اصلاح آنها انجام نشده است.

ناظران بین المللی

مالزی 25 ناظر انتخاباتی را از 9 کشور از جمله هند و اندونزی (که بین سه دموکراسی برتر جهان دیده می شوند) دعوت نموده است. اما دعوت از کشورهایی مانند آذربایجان، مالدیو، تایلند، پاکستان، ازبکستان، کامبوج و قرقیزستان که چندان دموکراتیک به نظر نمی رسند، نقدهای را به همراه داشته است.

قانون اخبار جعلی

مجلس مالزی ماه گذشته قانونی را تصویب کرد که به موجب آن انتشار اخبار جعلی ممنوع اعلام شد، این درحالی است که منتقدان معتقدند دولت از این قانون برای جلوگیری از انتشار اخبار مربوط به رسوایی های اقتصادی 700 میلیون دلاری نجیب رزاق استفاده می نماید. هفته گذشته پلیس خاطرنشان کرد که درحال آنالیز یک مورد شکایت مربوط به اخبار جعلی علیه ماهاتیر محمد است. از سوی دیگر ماهاتیر خاطرنشان کرد که هفته گذشته هواپیمای چارترشده وی برای جلوگیری از ثبت نام در انتخابات هدف خرابکاری نهاده شد.

روز رأی گیری

منتقدان معتقدند تصمیم کمیسیون انتخابات برای برگزاری انتخابات در اواسط هفته با هدف کاهش شرکت مردم در انتخابات انجام شده زیرا بسیاری از مردم باید برای رأی دهی به شهرهای محل تولد خود بازگردند. انتخابات پیشین شاهد افزایش حضور حامیان مخالف دولت در انتخابات بود، از این رو دولت روز 9 می (19 اردیبهشت) را تعطیل خاطرنشان کرد اما مخالفان معتقدند بااین حال همچنان شرکت در انتخابات در روز میانه هفته برای نیم میلیون مالزیایی شاغل در سنگاپور که باید به شهر خود بازگردند، کار بسیار سختی است.

منبع: تسنیم
انتشار: 9 آذر 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 416

به "گزارش خبرنگاران ، تکنیک های مخالفان ماهاتیر برای شکست معمار مالزی نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش خبرنگاران ، تکنیک های مخالفان ماهاتیر برای شکست معمار مالزی نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید