ادینبورگ، اولین شهر ادبی دنیا (قسمت دوم)

به گزارش مجله فوتبال دوستان، ادینبورگ که از طرف یونسکو عنوان اولین شهر ادبی دنیا را به خود گرفته است، یکی از بزرگ ترین مقاصد گردشگری ادبی در دنیا است.

ادینبورگ، اولین شهر ادبی دنیا (قسمت دوم)

اگر به ادبیات و به خصوص ادبیات انگلیسی علاقه دارید، ادینبورگ (ادینبرو) همان جایی است که باید بروید. در جای جای این شهر مکان هایی وجود دارد که می تواند عطش شما به ادبیات و مکان های تماشای ادبی سیراب کند. در ادامه با ما باشید تا دیگر جاذبه های گردشگری ادبی این شهر را به شما معرفی کنیم:

لیت

پاکیزگی شهر تازه و زیبایی چشم نواز شهر قدیمی را رها نموده و به سمت شمال و پیاده روی در لیت بروید. اینجا همان حفره ای است که منتظر شما است تا مثل آلیس وارد سرزمین عجایب شوید. همان طور که به لیت، بندر ادینبورگ نزدیک می شوید، تعداد گردشگران کاهش می یابد و همه چیز عجیب تر و جالب تر می گردد. در اینجا مغازه ها تلویزیون و سیبل دارت می فروشند و مردم محلی جمهوری مستقل اعلام نموده اند. تعجبی ندارد که انرژی دیوانه وار و گاها درهم برهم لیت باعث فراوری شاهکارهای ادبی مدرن با حال وهوای کلاسیک مانند Trainspotting ایروین ولش شد. شما می توانید در حالی که در برترین رستوران های لیت غذا می خورید (لیت بعد از لندن بیشترین رستوران های ستاره دار را دارد.) به مطالعه بپردازید و بعد هم از مقابل برترین مجسمه رابرت برنز در خیابان Constitution عبور کنید.

نیوهون (Newhaven)

در لبه شمالی شهر ادینبورگ نیوهون واقع شده است؛ قبلا این منطقه یک روستای ماهیگیری جدا از شهر بود اما امروزه جزوی از شهر ادینبورگ شده است. در بندر نیوهون بود که در سال 1826 یک دانشجوی 16 ساله رشته پزشکی دانشگاه ادینبورگ از ماهیگیران محلی خواهش کرد که او را به خور فورث (Firth of Forth: خوری در دهانه رود فورث در شرق اسکاتلند) ببرند. او از مطالعه روی انسان و تحصیل در رشته پزشکی خشته شده بود. او می خواست برای شکار صدف برود و روی حیوانات مطالعاتی انجام دهد. نام او چارلز داروین بود و به نوشتن کتابی همت کرد که نام آن اصل انواع (On the Origin of the Species) است.

در ادینبورگ جشنواره ها و رویدادهای مختلفی آمیخته با کتاب برگزار می گردد که یکی از آن ها جشنوراه بین المللی کتاب است که از آن به عنوان بزرگ ترین جشنواره کتاب دنیا یاد می گردد و در قسمت اول این مقاله به معرفی آن پرداختیم. در ادامه می خواهیم به چند رویداد دیگری که مربوط به کتاب و ادبیات است و در ادینبورگ برگزار می گردد، اشاره کنیم.

کتاب فروشی الکترونیکی

اگر به حد کافی خوش شانس باشید و در آن موقع در شهر حضور داشته باشید و بتوانید بلیط تهیه کنید، می توانید در جمع ادبی محلی این شهر شرکت نموده و بفهمید آینده کتاب ها می تواند به چه شکلی درآید. کتاب فروشی الکترونیکی حس وحال کلاسیک کتاب خواندن را با تکنولوژی روز ترکیب می نماید.

مرکز داستان گویی اسکاتلندی

اینجا همان جایی است که کسانی که عاشق شنیدن داستان هستند، باید بروند. اینجا شگفت انگیز است. برنامه های این مرکز را چک کنید و برای شنیدن داستان های شگفت انگیز یا گشتن در آن به این مرکز بیایید.

کتابخانه شعر اسکاتلندی

در نزدیکی رویال مایل کتابخانه شعر اسکاتلندی قرار گرفته است که راهنما و مامنی برای برترین اشکال هنر است. فهرست آن ها را مطالعه نموده و در سفر به ادینبورگ در یکی از رویدادهای آن شرکت کنید.

کتابخانه مرکزی

در سال 2011 یک سری مجسمه های اسرارآمیز و بسیار زیبا از کتاب در سراسر ادینوبرگ ظاهر شدند. درختان، اجراهای تئاتر و تخم اژدهاها از کلمه های نوشته شده به وجود آمدند. تا به امروز حدود 20 اثر ساخته شده است که در گوشه ای خلوت در کتابخانه ها و کتاب فروشی ها قرار گرفته اند و منتظر هستند روزی کشف شوند. تمامی آن ها پشت خود نوشته ای به همراه دارند: برای حمایت از کتابخانه ها، کتاب ها، کلمات، ایده ها و ... هویت هنرمندی که این ها را ساخته هنوز هم مانند یک راز به جای مانده است. این مجسمه ها در سراسر شهر پخش شده بود و تعداد انگشت شماری از آن ها هم در کتابخانه مرکزی در معرض دید عموم گذاشته شده اند.

کتابخانه ملی اسکاتلند

ظاهر هنر دکو قابل توجه و تاثیرگذار است و سالنهای مطالعه تقریبا بزرگ هستند، اما علت اصلی که عاشقان کتاب را به این کتابخانه می کشاند، آرشیو جان موری است. موری در ادینبورگ زاده شد و در سال 1768 خانه چاپ خود را اینجا به راه انداخت که در ادامه جین آستن، لرد بایرون و چارلز داروین را به دنیایان معرفی کرد. نامه ها و نسخه های اصلی تمامی این نویسندگان و چند نویسنده دیگر را در اینجا می توانید پیدا کنید که در نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار داده شده است.

در ادینبورگ مغازه هایی را نیز می توانید که در راستای گردشگری ادبی عمل نموده و کتاب و آثار ادبی و فرهنگی به فروش می رسانند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

وست پورت (Westport)

در ادینبورگ کتاب های دست دوم هم در کتاب فروشی ها به فروش می رسد که در مرکز هر می توانید آن ها را پیدا کنید. از برترین کتاب فروشی هایی که در وست پورت چنین کتاب های می فروشند، می توان به ادینبورگ و آرمچیر اشاره نمود.

Looking Glass Books

یک کتاب فروشی که به تازگی وارد ادینبورگ شده است، کتاب فروشی Looking Glass Books است که در میان منارهای تازه Quatermile قرار گرفته است اما کار خود را (ایجاد جای مناسبی برای خودش به عنوان تامین نماینده کتاب های خوب) به درستی انجام می دهد. این کتاب فروشی بعلاوه به طور منظم میزبان خوانش کتاب های نویسنده ها است.

تورهای ادبی ادینبورگ

کسانی که دوست دارند جا پای قهرمانان ادبی خود بگذارند، انواع تورهای ادبی در ادینبورگ برگزار می گردد که می توانید در آن ها شرکت کنید. این تورها برای سرگرمی، هیجان و سرگرمی طراحی می شوند و حتی می توانید به وسیله وبسایت ادینبورگ شهر ادبی (Edinburgh City of Literature website) شاهد آخرین رویدادها و تورهای ادبی ادینبورگ باشید. یکی از محبوب ترین تورهای آموزنده و سرگرم نماینده ادینبورگ به وسیله بازیگران حرفه ای برگزار می گردد.

می توانید با شرکت در تورهای Inspector Rebus از تماشا منظره ها و منطقه ها خیره نماینده و کمتر شناخته شده ادینبورگ لذت ببرید. تور دوستداران کتاب ادینبورگ هم قدمتی 500 ساله دارد که در خیابان های باستانی و باریک، بن بست ها و گورستان های مرکز اجرا می گردد. این تورها از دوستداران نویسندگان تاریخی تا مدرن، همه علاقه مندان با همه سلایق را راضی می نماید. تور ادبی مجلس اسکاتلند بازدیدنمایندگان را دعوت می نماید تا ارتباط میان آن و ادبیات را از زمان نویسندگان قدیمی تا به امروز، کشف نمایند.

منبع: کجارو / edinburgh.org / bookriot.com
انتشار: 15 اسفند 1400 بروزرسانی: 15 اسفند 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1920

به "ادینبورگ، اولین شهر ادبی دنیا (قسمت دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادینبورگ، اولین شهر ادبی دنیا (قسمت دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید