هشدار هواشناسی نسبت به کاهش 5 تا 10 درجه ای دما در 21 استان

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تهران (پانا) - سازمان هواشناسی نسبت به بارش برف و باران و کاهش 5 تا 10 درجه ای دما در 21 استان کشور و سرمازدگی محصولات کشاورزی در شرق و جنوب کشور هشدار داد.

هشدار هواشناسی نسبت به کاهش 5 تا 10 درجه ای دما در 21 استان

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ بارش باران و برف، کاهش محسوس دما بین 5 تا 10 درجه سانتیگراد و مه آلودگی را امروز (16 آذرماه) برای استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، همدان، زنجان، خراسان جنوبی، یزد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، هرمزگان و شمال سیستان و بلوچستان و فردا (17 آذرماه) برای استان های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال سمنان، قزوین، البرز، تهران، قم و شمال اصفهان پیش بینی می نماید.

حاکمیت این شرایط سه شنبه (18 آذرماه) برای استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی و جنوب استان های سیستان و بلوچستان و کرمان دور از انتظار نیست بنابراین احتمال آبگرفتگی معابر، احتمال وارد شدن خسارت به محصولات کشاورزی به دلیل کاهش دما، بارش برف در شهرهای واقع در نوار شمالی کشور، بارش برف در مناطق کوهستانی و سردسیر، یخ زدگی ، کولاک برف و کاهش دید در جاده های کوهستانی وجود دارد.

سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در تردد به ویژه در عبور از گردنه ها، آماده کردن تجهیزات برف روبی درون شهری و برون شهری، مجهز کردن خودروها به وسایل ایمنی و گرمایشی و احتیاط در فعالیت های کوهنوردی را توصیه می نماید.

این سازمان همچنین با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: کاهش دما و سرمازدگی محصولات کشاورزی سه شنبه (18 آذرماه) برای استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی، کرمان و یزد و چهارشنبه (19 آذر ماه) برای استان سیستان و بلوچستان پیش بینی می گردد.

در این شرایط سازمان هواشناسی برای صاحبان مزارع و باغات تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف (ذرت علوفه ای و صیفی جات)، حفاظت از نهال های جوان با گونی پیچی و پوشش پلاستیکی و پوشش سطح مزارع سیب زمینی و آبیاری شبانه، برای صاحبان سالن های پرورش قارچ، گلخانه و انبار تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما، کنترل دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت جهت جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی و برای صاحبا سالن های مرغداری و دامداری تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما و تهیه خوراک پر انرژی برای دام ها با توجه به کاهش دما را توصیه می نماید.

صاحبان استخرهای پرورش ماهی خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذا دهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما، عشایر و زنبورداران عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلونی ها جهت زمستان گذرانی را مد نظر قرار دهند. در زمینه ماشین آلات و ادوات کشاورزی تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار، استفاده از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی و محافظت از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما مورد توجه قرار گیرد.

هشدار زرد رنگ نیز به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند. در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می گردد که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب گردد. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1295

به "هشدار هواشناسی نسبت به کاهش 5 تا 10 درجه ای دما در 21 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار هواشناسی نسبت به کاهش 5 تا 10 درجه ای دما در 21 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید