چرا گاهی بینی ما یخ می زند؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، بیشتر ما فکر می کنیم که سرد شدن بینی به دلیل هوای سرد می باشد اما گاهی اوقات این چنین نیست. بعضی از افراد هستند که حتی در محیط گرم باز هم بینی خنکی دارند. در چنین حالتی فرد باید به علل مختلف توجه کند و مراقبت بیشتری نسبت به خودش داشته باشد.

چرا گاهی بینی ما یخ می زند؟

1. احتمال جریان خون ضعیف در بینی

زمانی که ما در یک اتاق با دمای پایین برای مدت زمان طولانی قرار می گیریم، بدن سعی می نماید که جریان خون را در خروجی های بدن کاهش دهد تا بتواند خون را به اعضای حیاتی برساند. ممکن است در این بین متوجه شویم که بینی ما سرد شده است و علت آن هم این است که در بدن خود به اندازه کافی چربی نداریم. بو کشیدن یک مایع داغ مثل چای یا قهوه، احتمالاً به گرم شدن بینی ما در چنین شرایط یاری می نماید.

2. کار زیاد

مطالعاتی در دانشگاه ناتینگهام نشان می دهد که بین دمای بدن و میزان استرس در مغز ارتباط مستقیم وجود دارد. این تحقیقات همچنین نشان می دهد، زمانی که افراد روی انجام یک کار تمرکز می نمایند، صورت خنک تری دارند. مخصوصاً در نواحی اطراف بینی، این سردی و خنکی افزایش پیدا می نماید. پس اگر احساس کردید که در حین انجام یک کار مهم بینی شما خنک شده است، بهتر است قدری استراحت کنید و بعد دوباره آغاز به کار کنید.

3. سرماخوردگی

در زمان سرما خوردگی به دلیل تغییر درجه حرارت بدن، جریان خون بیشتر به سمت مرکز بدن حرکت می نماید تا از عملکرد اندام های در حال کار حمایت نماید بنابراین عروق و رگ های باریک خونی که در اندام های دورتر مانند دست ها، پاها و بینی قرار دارند، جریان خون را کمتر نموده تا جریان خون به سمت ارگان های داخلی از جمله قلب، کبد، کلیه ها و روده ها حرکت کند. این استراتژی باعث می گردد در زمان سرماخوردگی به دلیل خونرسانی کمتر فقط بعضی از اندام های دورتر از هسته مرکزی در معرض سرما قرار گیرند.

4. استرس عاطفی و احساسی

استرس عاطفی محرک پدیده رینود است که باعث می گردد رگ های خونی در خروجی بدن، برای مدت زمان کوتاهی باریک شوند و در نتیجه سردی و بی حسی در نواحی خاص مثل بینی اتفاق می افتد که ممکن است از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. پدیده رینود معمولاً در خانم ها و کسانی که در آب و هوای سرد قرار می گیرند، رایج تر است.

5. ناتعادلی هورمونی

در بیماری کم کاری تیروئید، غده تیروئید بی کفایت می گردد و قادر نیست به اندازه کافی هورمون های تیروئیدی فراوری نماید. زمانی که بدن شما به اندازه کافی هورمون تیروئید فراوری نکند، سوخت و ساز بدن آهسته می گردد. سوخت و ساز آهسته، گرما و انرژی را هدر می دهد و در نتیجه خروجی های بدن شما مثل بینی سرد تر از همواره می گردد.

بیماری کم کاری تیروئید علائم مختلفی دارد که یکی از این علائم عدم تحمل کلی سرما است یعنی زمانیکه همه جا گرم است فرد مبتلا به این بیماری احساس سرما خواهد نمود.

6. بیماری های مزمن

بعضی از بیماری های مزمن سبب کاهش جریان خون و میزان اکسیژن خون می شوند به طوری که قلب نمی تواند خون را به نقاط مختلف بدن پمپاژ کند و بعضی نقاط بدن از جمله بینی سرد می گردد.

7. قند خون بالا

دیابت نوع 1 و 2 در صورت کنترل نشدن و عدم درمان به عصب و رگ های خونی آسیب رسانده و منجر به مسائل جدی در گردش خون می شوند. مشکل در گردش خون سبب می گردد بعضی از اندام ها مانند بینی سردتر شوند.

8. بیماری های قلبی

بعضی از مسائل قلبی و بیماری های قلبی مانند آترواسکلروز سبب ضعیف شدن عضلات قلب و تضعیف گردش خون در اندام ها می گردد بنابراین در این بیماری به دلیل گردش خون ضعیف بینی فرد سرد می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1460

به "چرا گاهی بینی ما یخ می زند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گاهی بینی ما یخ می زند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید