کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی برای وام ارزان به خانوارها و ودیعه مسکن

به گزارش مجله فوتبال دوستان، رئیس کل بانک مرکزی نوشت: کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی در ابتدای سال با هدف کمک به بانک ها برای تامین مالی و اعطای وام ارزان قیمت به خانوارهای یارانه بگیر و نیز کسب و کارهای آسیب دیده و تامین مالی کمک ودیعه مسکن انجام گرفت.

کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی برای وام ارزان به خانوارها و ودیعه مسکن

به گزارش خبرنگاران، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی، در یاداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی نوشت: بانک مرکزی به عنوان مسئول سیاست پولی و اعتباری علاوه بر ضرورت مهار تورم و کمک به خروج از رکود، روبرو با اثرات مالی ناشی از شیوع کرونا و نیز تسهیل تامین مالی کسری بودجه بوده است. در این شرایط کاملا پیچیده، اگر نبود مقاومت بانک مرکزی در مقابل بسکمک از درخواست ها، شرایط پایه پولی و نقدینگی امروز به گونه ای دیگر رقم خورده بود.

به همین دلیل بانک مرکزی به مانند تمام بانک های مرکزی دنیا نمی توانست در خصوص نیازهای تامین مالی در اوایل شیوع کرونا که اقتصاد طبقات کم درآمد جامعه را متاثر ساخته بود، بی تفاوت باشد. کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی در ابتدای سال با هدف کمک به بانک ها برای تامین مالی و اعطای وام ارزان قیمت به خانوارهای یارانه بگیر و نیز کسب و کارهای آسیب دیده و تامین مالی کمک ودیعه مسکن انجام گرفت.

نظر به پایش فرایند متغیرهای مالی، از اول مهرماه با هدف کاهش ضریب فزاینده و کنترل بیشتر رشد نقدینگی، نرخ سپرده قانونی به شرایط اولیه آن برگردانده شد. اقدامات احتیاطی برای کاهش ریسک ترازنامه بانک ها نیز طبق برنامه پیش می رود.

همراهی دولت محترم در تامین کسری بودجه نیمه اول سال از طریق انتشار اوراق بدهی قابل تقدیر است. امیدوارم با توجه به مجوزهای قانونی اخذ شده، این فرایند در نیمه دوم سال نیز با جدیت ادامه یابد تا بتوان کسری بودجه امسال را به صورت سالم و با کمترین اثرات جانبی بر اقتصاد کلان تامین مالی کرد.

بی شک مهمترین عامل برونزای اقتصاد کشور ادامه تحریم های یک جانبه و ظالمانه آمریکا علیه کشورمان است. هرگونه تحلیل راجع به متغیرهای پولی و قضاوت در خصوص عملکرد بانک مرکزی، بدون در نظر دریافت تاثیر این عامل بی تردید نمی تواند یک تحلیل جامع، علمی و از نظر اجرایی راهگشا باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 7 آذر 1399 بروزرسانی: 7 آذر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1218

به "کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی برای وام ارزان به خانوارها و ودیعه مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش یک درصد نرخ سپرده قانونی برای وام ارزان به خانوارها و ودیعه مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید