کرونا ویروس تازه و بارداری و آنچه که باید بدانید!

به گزارش مجله فوتبال دوستان، یکی از بزرگترین نگرانی ها در رابطه با کرونا ویروس تازه تاثیر آن بر مادران باردار و فرزندان آن ها است. اگرچه شواهد بسیار محدود است، اما نشان می دهد که این ویروس قابل انتقال از مادر به جنین در رحم نیست.

کرونا ویروس تازه و بارداری و آنچه که باید بدانید!

خبری در روز های اخیر بر روی بیشتر خبرگزاری ها نهاده شد و آن هم تولد نوزادی در بریتانیا بود که آزمایش کووید 19 وی پس از تولد مثبت گزارش شد. اما قبل از هرگونه نتیجه گیری باید مطالعات و آزمایشات گسترده ای در این زمینه صورت گیرد.

در این مقاله بعضی یافته ها و نتایجی که در رابطه با این ویروس مرموز و تقابل آن با دوران بارداری احتیاج است بدانیم را گردآوری نموده ایم.

آیا ویروس می تواند به جنین من در داخل رحم منتقل گردد؟

یکی از بزرگترین یافته های تحقیقات اولیه این است که ویروس به نظر نمی رسد از مادر به جنین در رحم منتقل گردد.

دکتر وی ژآنگ استادیار دانشکده پزشکی فاینبرگ مطالعاتی بر روی 9 زن باردار در چین که به بیماری کووید 19 مبتلا بوده اند و به روش سزارین زایمان داشته اند انجام داده است.

تیم تحقیقاتی وی مایعات آمنیوتیک، خون بند ناف و شیر مادر را آزمایش نموده و هیچ مدرکی دال بر انتقال ویروس به وسیله رحم یا در جریان زایمان سزارین به جنین پیدا ننموده است.

نوزادی که به تازگی در انگلیس آزمایش مثبت داشته است، این یافته ها را رد نمی نماید هنوز هیچ اطلاعاتی در خصوص اینکه چه نوع اقدامات پیشگیرانه ای در حین زایمان صورت گرفته است یا چه نمونه هایی به وسیله تیم های پزشکی مورد آزمایش نهاده شده است در دست نیست.

کدام روش زایمان برای مادر و جنین در جریان این ویروس بهتر است؟ سزارین یا طبیعی؟

هنوز برای اظهار نظر در این باره زود است و دانش ما احتیاجمند اطلاعات بیشتر می باشد. تمام زنانی که در تحقیق ژانگ نهاده شده بودند به وسیله سزارین زایمان کردند و خطر مرتبط با زایمان های واژینال ارزیابی نشده است.

بعضی ویروس ها مانند ویروس آنفولانزا در جریان زایمان طبیعی از مادر به جنین منتقل نمی گردد. از طرف دیگر انتقال بعضی دیگر از ویروس ها همچون HIV یا زگیل تناسلی به وسیله مایعات منتقل می گردد و باعث می-گردد به سزارین به چشم یک روش مطمئن تری نگاه گردد.

یکی دیگر از نگرانی ها به روش سزارین این است که مادران احتیاجمند مراقبت بیشتری در بیمارستان هستند و همین امر خطر آلودگی را افزایش می دهد.

آیا ابتلا به کووید 19 عوارضی در دوران بارداری ایجاد می نماید؟

باز هم اطلاعات در این زمینه اندک است. در یک وبینار که به متخصصان مربوط به بهداشت و درمان اختصاص یافته است، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) یافته های خود را از ارزیابی داده های سلامت 34 زن از چین که با COVID-19 در سه ماهه سوم تشخیص داده شده اند، به اشتراک گذاشت.

آن ها گزارش دادند که زنان باردار مبتلا به COVID-19 خطر بیشتری برای زایمان زودرس دارند و به طور میانه حدود 4 هفته قبل از موعد مقرر، زایمان می نمایند.

در موارد شدیدتر، COVID-19 ممکن است باعث ذات الریه گردد، زیرا ظرفیت ریه آن ها در حال حاضر اندکی کاهش یافته است. اگر یک زن باردار اکسیژن دهی بسیار ضعیفی را تجربه کند، ممکن است کودک از اکسیژن محروم گردد و این امر می تواند آن ها را در معرض خطر بیشتر برای مسائل عمده قرار دهد.

نگرانی دیگر این است که COVID-19 اغلب باعث تب می گردد. در سه ماهه اول، افزایش درجه حرارت بدن با ناهنجاری رشد جنین همراه است. در سه ماهه سوم، دمای بالای بدن می تواند به کم آبی بدن منجر گردد که می تواند باعث زایمان زودرس گردد.

مسابقه فراوری واکسن و داروی کرونا؛ چه کسی اول می سازد؟

سیستم ایمنی بدن من در دوران بارداری چگونه عمل می نماید؟

فشاری که جنین و رحم در طول دوران بارداری به سایر ارگان های بدن از جمله ریه وارد می نمایند باعث می گردد تا فشار هوا در بعضی نقاط ریه جریان کمتری داشته باشد و زمینه را برای ورود و پاتوژنز بعضی عفونت های ریوی فراهم کند.

سیستم ایمنی بدن پس از بارداری دچار تغییراتی می گردد. جنین در حالت عادی حکم یک بخش یا بافت بیگانه را در بدن دارد و سیستم ایمنی در این حالت منتظر است تا بیگانگان را شناسایی نموده و به آن ها حمله ور گردد؛ مطابق با اتفاقاتی که در جریان رد پیوند رخ می دهد. اما اگر سیستم ایمنی به وظایف عادی خود در دوران بارداری عمل کند، نسل بشر ادامه پیدا نخواهد کرد و همین امر باعث شده تا خلقت در یک سیستم هوشمندانه در این دوره طراحی گردد. سیستم ایمنی دچار سرکوب و تعدیل می گردد تا جنین برای مادر قابل تحمل باشد. اما این ضعیف شدن سیستم ایمنی راه را برای ورود پاتوژن ها شامل باکتری ها و ویروس ها هموار می سازد.

به طور کلی این امر، زنان باردار را در معرض خطر عفونت های ویروسی قرار می دهد. تحقیقات نشان می دهد که آنفولانزا و سایر عفونت های دستگاه تنفسی شناخته شده باعث بیماری های شدیدتری در زنان باردار می-گردد، بنابراین ممکن است کروناویروس هم همین کار را انجام دهد؛ اما باز هم، اطلاعات ما در این زمینه کافی نیست.

مادران مبتلا به کووید 19 پس از زایمان چه شرایطی باید داشته باشند؟

به گزارش ژانگ، هر مادر که مبتلا به COVID-19، باید تا زمانی که بهبود یابد، از نوزاد جدا گردد تا از انتقال ویروس به نوزاد جلوگیری گردد.

در گزارشات اخیر بیان شده است که این ویروس به وسیله شیر مادر به نوزاد منتقل نمی گردد و در مقابل مادرانی که مبتلا به ویروس هستند در جریان شیردهی به نوزادان بعضی آنتی بادی هایی که می توانند ایمنی زایی در بدن نوزاد ایجاد نمایند را به فرزند انتقال دهند.

اگرچه به نظر نمی رسد که شیر مادر ویروس را حمل کند، اما باید از تماس نزدیک جلوگیری گردد.

ژانگ گفت: از آنجا که تماس مستقیم جهت انتقال تأیید شده است، باید اقدامات لازم را انجام دهیم تا شانس آلوده شدن نوزاد را در صورت تغذیه با شیر مادر محدود کنیم.

ممکن است مادران مبتلا استفاده از تجهیزات محافظتی مانند ماسک، لباس یا دستکش یا تغذیه شیر مادر به وسیله بطری را در نظر بگیرند.

بانوان کادر درمانی باردار، در سه ماهه سوم بارداری از تماس مستقیم با بیماران پرهیز نمایند.

بانوان کادر درمانی باردار در سه ماهه سوم بارداری (هفته 28 به بعد)، باید از تماس مستقیم با بیماران فارغ از اینکه به بیماری مبتلا میشوند یا خیر پرهیز نمایند. با اینحال، افراد با سن بارداری کمتر از 28 هفته در صورت احتیاج به مواجهه با بیماران، با استفاده از وسایل محافظت شخصی مناسب و مشخص ریسک همچنان میتوانند با بیماران در تماس باشند.

بعضی از محیط های کاری از جمله اتاق عمل، بخش های تنفسی و مراقبت های ویژه با توجه به احتمال بالای فراوری آئروسل ریسک بالاتری برای پزشکان باردار از نظر تماس با کروناویروس دارند. توصیه میگردد تا حد امکان پزشکان باردار در این شرایط فعالیت ننمایند. تمام کارکنان مراقبت سلامت باید در این شرایط از وسایل محافظت شخصی مناسب استفاده نمایند.

در خصوص افراد باردار بیشتر از 28 هفته و یا افراد با بیماری های زمینه ای از جمله بیماری های تنفسی و قلبی باید رویکرد محافظه کارانه تری در نظر گرفته گردد. میتوان از این افراد در انجام مشاوره های از راه دور، امور اداری و آموزشی، و موارد مشابه استفاده کرد.

تعداد بانوان باردار مبتلا به کووید 19 در حال افزایش است و مشاهدات بالینی نشان می دهد که این ویروس بانوان باردار را همچون افراد بالای 70 سال مورد حمله قرار می دهد. همین امر لزوم توجه دوچندان به سلامت مادرانی که در این دوره حساس قرار دارند را بیش از پیش آشکار می سازد.

References:

healthline.com

rcog.org.uk

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1734

به "کرونا ویروس تازه و بارداری و آنچه که باید بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا ویروس تازه و بارداری و آنچه که باید بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید