اسپیس ایکس آخرین پرتاب سه ماهه نخست 2021 را انجام داد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، اسپیس ایکس ساعاتی پیش مجموعه دیگری از صورت فلکی اینترنت ماهواره ای استارلینک را در مدار قرار داد تا شمار پرتاب های پیروز 2021 این شرکت را به 9 برساند.

اسپیس ایکس آخرین پرتاب سه ماهه نخست 2021 را انجام داد

در پرتاب امروز که در ساعت 04:28 بامداد منطقه زمانی شرقی (12:58 به وقت تهران) از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدا انجام شد، موشک فالکون 9 اسپیس ایکس 60 ماهواره استارلینک را برای تزریق مداری با خود حمل می کرد.

حدود 9 دقیقه پس از پرتاب، بوستر مرحله اول B1060 موشک فالکون 9 با پیروزیت بر روی سکوی شناور و بدون سرنشین البته که هنوز دوستت دارم فرود آمد و ششمین سفر پیروز رفت و برگشت خود به فضا را رقم زد.

این پرتاب که با شماره V1 L22 شناخته می گردد، آخرین پرتاب اسپیس ایکس در سه ماهه نخست سال 2021 میلادی بود. بدین ترتیب این شرکت امسال 9 پرتاب انجام داده و اگر بتواند این کار را در ادامه سال هم دنبال کند به 36 پرتاب پیروز دست خواهد یافت. اگرچه اسپیس ایکس برای 48 پرتاب در امسال برنامه ریزی نموده است اما با فرایند فعلی باز هم به آسانی از تعداد 26 پرتاب در سال قبل جلوتر خواهد بود.

نکته قابل توجه آن است که اسپیس ایکس در همه پروازهایی که امسال انجام داده است از بوسترهای مرحله اول بازیابی شده استفاده نموده است و به نظر نمی رسد که تا نیمه های سال 2021 هم شاهد استفاده از بوستر جدیدی برای مأموریت های موشک فالکون 9 باشیم. یکی از دلایل پرتاب های پیوسته اسپیس ایکس قابلیت بازیابی بوسترهای آن است که باعث کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به فرایند پرتاب ها می گردد.

موشکل فالکون 9 طوری طراحی شده است که بدون احتیاج به تعمیر اساسی قابلیت 10 بار استفاده مجدد را دارد. در پرتاب قبلی مجموعه ماهواره های استارلینک که دو هفته گذشته انجام شد، فالکون 9 یک رکورد ثبت کرد و بوستر این موشک B1051 پیروز شد نهمین پرتاب و فرود سالم خود را هم انجام دهد.

با پرتاب امروز شمار ماهواره های عملیاتی صورت فلکی اینترنت ماهواره ای استارلینک به 1321 ففرایند رسید. تا کنون کم تر از 2 درصد این ماهواره ها دچار مشکل شده اند و بعضی از آن ها با خارج شدن از مدار در جو سوخته اند. اگرچه با ادامه پرتاب های پیروز، میزان خرابی ماهواره های تازه به 0.6 درصد کاهش یافته است.

پیش بینی می گردد که مأموریت بعدی استارلینک در اوایل آوریل (نیمه فروردین) انجام گردد و پیش از تمرکز بر مأموریت کرو-2 برای فرستادن فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی، حداقل شاهد یک یا دو مأموریت دیگر استارلینک باشیم.

  • استارشیپ؛ غول 120 متری اسپیس ایکس برای فتح مریخ

عکس کاور: پرتاب شماره 9 اسپیس ایکس در سال 2021 برای قرار دادن ناوگان تازه استارلینک

Credit: SpaceX

منبع: Teslarati

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1484

به "اسپیس ایکس آخرین پرتاب سه ماهه نخست 2021 را انجام داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسپیس ایکس آخرین پرتاب سه ماهه نخست 2021 را انجام داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید