انتقال ویروس به وسیله تنفس نسبت به انتقال به وسیله سطوح بیشتر است

به گزارش مجله فوتبال دوستان، خبرنگاران/خراسان رضوی سوالی که از ابتدای همه گیری کروناویروس مطرح شده این است که آیا انتقال کروناویروس به وسیله سطوح امکان پذیر است و پوشیدن دستکش از انتقال ویروس جلوگیری می نماید؟ محقق دانشگاه نیوجرسی معتقد است که در خصوص میزان ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف اغراق شده است.

انتقال ویروس به وسیله تنفس نسبت به انتقال به وسیله سطوح بیشتر است

به گزارش سی تی وی، چند ماه گذشته تحقیقات زیادی در خصوص احتمال انتقال و مدت زمان زنده بودن ویروس بر روی سطوح مختلف و ایجاد عفونت در افراد صورت گرفته است، در بعضی تحقیقات معین شده که ویروس بر روی بعضی سطوح به مدت چند ساعت و در بعضی دیگر به مدت چند روز زنده می ماند.

ایمانوئل گلدمن، استاد میکروب شناسی، زیست شیمی و ژنتیک مولکولی دانشکده نیوجرسی ایالات متحده اظهار کرد: در خصوص میزان ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف اغراق شده است. نتایج تحقیقات وی که در نشریه علمی The Lancetمنتشرشده بیانگر این است که نتایج تحقیقات مختلف در خصوص ماندگاری ویروس بر روی سطوح مختلف با آزمایش میزان زیادی از آلودگی ویروس در آزمایشگاه بوده است.

البته این مورد حاکی از اشتباه بودن تحقیقات صورت گرفته در این زمینه نیست. در این آزمایش ها، ابتدا سطح موردنظر را با میزان بالایی از ویروس آلوده و در فواصل زمانی مختلف میزان ماندگاری بر روی سطوح اندازه گیری شده است. همه این موارد صحیح است، اما مشکل این تحقیقات میزان بالای ویروس است که با دنیای واقعی متفاوت است.

وی در ادامه گفت: در بعضی از این تحقیقات میزان ویروس قرار داده شده بر روی سطح 100هزارتا 10 میلیون ذرات ویروس بر روی سطحی کوچک بوده است که این میزان حتی در عطسه فرد مبتلابه ویروس وجود ندارد.

وی گفت: تا به امروز میزان ذرات کروناویروس کووید-19 در عطسه افراد اندازه گیری نشده، اما در تحقیقات مشابه صورت گرفته در خصوص آنفلوآنزا میزان ویروس در عطسه افراد 10 تا 100 ذره ویروسی گزارش شده است.

وی تاکید نمود: این تحقیقات مسئله ای ندارند و مشکل تفسیر نتایج آنهاست.

وی گفت در حال حاضر، به دلیل آلودگی ناشی از کروناویروس امکان بازگشت جنس خریداری شده از سوپرمارکت امکان پذیر نیست و افراد به دلیل نگرانی از آلودگی از ساک های دستی خود استفاده می نمایند اما این رفتارهای نگران با داده های آزمایشگاه توجیهی ندارد.

افراد باوجود توصیه اکید به استفاده از ماسک که مهمترین ابزار در کاهش انتقال ویروس است، آن را نادیده می گیرند.

البته امکان آلودگی به وسیله وسایل خریداری شده از فروشگاه ها امکان پذیر است، اما باید فرد آلوده این ویروس را به موارد موجود در فروشگاه انتقال دهد و فرد دیگری به سرعت با آن تماس پیدا کند و بلافاصله صورت خود، بینی و چشم های خود را در کوتاهترین زمان ممکن لمس کند.

اگر فرد از ماسک استفاده کند و بعد از ورود به منزل دستان خود را قبل از لمس کردن صورت ضدعفونی کند مسئله ای برای وی ایجاد نخواهد شد.

دکتر اسحاق بوگوش، متخصص بیماری های عفونی گفت: انتقال ویروس به وسیله سطوح روش اصلی انتقال نیست، اما احتیاط و ضدعفونی کردن مواد غذایی خریداری شده نیز مسئله ای ایجاد نمی کند. اگر افراد مایل به انجام چنین کاری هستند منعی وجود ندارد.

به نظر وی تنها یک تحقیق معین نماینده میزان خطر انتقال نیست و نیازمند تصویری عظیم در خصوص ایده خطرات انتقال هستیم.

با مرور فعالیت های روزانه و جستجو منشاء آلودگی درمی یابیم فرد مبتلا در طولانی مدت با فرد آلوده در تماس نزدیک بوده و ویروس به وی انتقال یافته است.

همچنین پایین بودن میزان آلودگی در بعضی کشورها انتقال این بیماری را از فرد آلوده در سوپرمارکت به وسیله سطح به دیگران کاهش می دهد.

گلدمن تایید کرد که ضدعفونی کردن سطوح و ابزارها و پوشیدن دستکش مواردی است که در یک بیمارستان ضروری است. اما نگرانی او برای جمعیت عمومی این است که بحث انتقال سطح یک حواس پرتی ایجاد نموده و افراد کمتر از دستورالعمل های بهداشتی به دلیل سرگرم شدن به این مورد پیروی می نمایند.

وی گفت در حال حاضر شاهد هستیم که بعضی افراد از پوشیدن ماسک امتناع می نمایند چون بیشتر نگران آلودگی سطوح هستند. مطلع باشید، انتقال به وسیله راه های هوایی و تنفس نسبت به انتقال ویروس به وسیله سطوح بیشتر است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1044

به "انتقال ویروس به وسیله تنفس نسبت به انتقال به وسیله سطوح بیشتر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال ویروس به وسیله تنفس نسبت به انتقال به وسیله سطوح بیشتر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید