اولین پیوند کامل چشم در دنیا انجام شد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، ایسنا: گروهی از جراحان در نیویورک اولین پیوند چشم کامل در دنیا را به روشی که به طور گسترده به عنوان یک پیشرفت پزشکی مورد استقبال قرار می گیرد، انجام دادند، اگرچه هنوز تعیین نیست که آیا این مرد دریافت کننده پیوند خواهد توانست به وسیله چشم اهدایی ببیند یا خیر.

اولین پیوند کامل چشم در دنیا انجام شد

این جراحی پیشگامانه شامل برداشتن بخشی از صورت و کل چشم چپ از جمله منبع خون و عصب بینایی از یک اهداکننده و پیوند آن ها به یک مامور خط برق از آرکانزاس بود که در ماه ژوئن سال 2021 از شوک الکتریکی 7200 ولتی جان سالم به در برده است.

آرون جیمز 46 ساله، صدمات زیادی از جمله از دست دادن چشم چپ، بازوی چپ بالای آرنج، بینی و لب هایش، دندان های جلو، ناحیه گونه چپ و چانه را متحمل شد.

او به یک مرکز پزشکی پیشرو برای پیوند صورت ارجاع شد که این پیوند را در روز 27 مه برای او انجام دادند.

پیوند یک چشم کامل از دیرباز یک رؤیای بزرگ در علم پزشکی بوده است و اگرچه محققان در این مورد در حیوانات موفقیت هایی داشته اند و بینایی جزئی را بازیابی نموده اند، اما پیش از این هرگز این روش روی یک فرد زنده انجام نشده بود.

ادواردو رودریگز (Eduardo Rodriguez) که رهبری این جراحی را بر عهده داشت، در مصاحبه ای به خبرگزاری فرانسه، گفت: این یک منطقه ناشناخته است، اما ما مشتاقانه منتظر اکتشاف آن هستیم.

این پنجمین پیوند صورت رودریگز بود.

او می گوید: ما توانستیم زمان جراحی را که در سال 2012 آن را شروع کردیم، از 36 ساعت به 21 ساعت کاهش دهیم. او اضافه کرد که پیوند صورت دیگر یک روش آزمایشی نیست و باید به عنوان یک استاندارد مراقبت در موارد خاصی از تغییر شکل شدید صورت در نظر گرفته گردد.

وایده ددانیا (Vaidehi Dedania)، چشم پزشک شبکیه گفت: چشم چپ پیوند شده بسیار سالم به نظر می رسد. منبع خون خوبی دارد، فشار خود را حفظ می نماید و سیگنال الکتریکی فراوری می نماید، اگرچه جیمز هنوز قادر به تماشا نیست. او اضافه کرد: اما ما امید زیادی داریم.

معامله بزرگ

کیا واشنگتن (Kia Washington)، استاد جراحی در پردیس پزشکی دانشگاه کلرادو آنشوتز، که 15 سال است در همین زمینه کار نموده است، با تمجید از همتایان خود به خبرگزاری فرانسه، گفت: این یک معامله بزرگ است.

دانیل پلاز (Daniel Pelaez) از انستیتو چشم پالمر باسکوم دانشگاه میامی که برای همین هدف نیز کوشش نموده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: پیوند چشم انسان در دانشگاه نیویورک لانگون نشان دهنده یک لحظه مهم در کوشش مشترک ما برای بازگرداندن بینایی است و امیدبخش افراد بیشماری در سراسر دنیا می گردد.

جیمز که چشم راستش بدون مشکل به جای مانده است، گزینه ایده آلی در نظر گرفته می شد. کوشش برای پیوند چشم حتی اگر فقط ارزش زیبایی داشته باشد، ارزشمند است.

او در مصاحبه ای به خبرگزاری فرانسه، گفت: من دوباره می توانم بو کنم، می توانم دوباره غذا بخورم و طعم غذا را بچشم. من می خواهم اکنون در انظار عمومی بیرون بروم و صورتم را نپوشانم.

او ادامه داد: حتی اگر این برای من کارساز نباشد، شروعی بوده است، بنابراین شاید دکتر رودریگز بتواند دفعه بعد چیز متفاوتی را یاد بگیرد.

بازسازی عصب بینایی

با توجه به مدتی که از این عمل جراحی گذشته است، واشنگتن گفت که فکر نمی نماید چشم جیمز بینایی خود را دوباره به دست آورد، اما من هرگز نمی گویم چیزی غیرممکن است.

محققان مرکز درمانی که این پیوند در آن انجام شد، می گویند که از سلول های بنیادی بالغ مشتق از مغز استخوان برای بهبود بخشیدن فرآیند ترمیم عصبی استفاده نموده اند.

واشنگتن گفت که دستیابی به هدف بازسازی بینایی می تواند شامل به کارگیری سایر روینمودهای پیشرفته از جمله ژن درمانی برای بهره برداری از توانایی ذاتی عصب بینایی برای بهبودی باشد. استفاده از دستگاهی به نام پوشش عصبی برای محافظت از بافت؛ یا استفاده از دستگاه هایی که سیگنال ها را دریافت نموده و مسیر آسیب دیده را دور می زنند، می تواند یاری کننده باشد.

جفری گلدبرگ که رهبری کوشش های مشابه در مؤسسه چشم بایرز در دانشگاه استنفورد را بر عهده دارد، به خبرگزاری فرانسه گفت: ما در حال دستیابی به پیشرفتی بزرگ در درمان ها برای ترویج بازسازی عصب بینایی هستیم که می تواند همراه با پیوند چشم باشد.

منبع: انتخاب
انتشار: 19 آبان 1402 بروزرسانی: 19 آبان 1402 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2237

به "اولین پیوند کامل چشم در دنیا انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین پیوند کامل چشم در دنیا انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید