ایرانی ها چگونه سرمایه خود را از دست می دهند؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تهران (پانا) - کشورهای منطقه بازی های اقتصادی را بلدند و از ناآگاهی شهروندان دیگر کشورها درباره اوضاع کشور مقصد سوءاستفاده می کنند.

ایرانی ها چگونه سرمایه خود را از دست می دهند؟

به گزارش شهروند، رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه وعده اقامت با خرید آپارتمان در ترکیه و دوبی، سرابی است که برخی هموطنان عزیز گرفتارش می شوند، گفت: به دلیل مسائل زندگی، نبود شغل و فشارهای اقتصادی در ترکیه، دوبی یا قبرس بسیاری از هموطنان مجبور به ترک این کشورها شدند؛ به طوری که در فرودگاه دوبی خودرویشان را رها کرده و آمدند و دیگر سراغی از آپارتمان خود نگرفتند.

مصطفی قلی خسروی در گفت وگویی اظهار کرد: آدم دلش می سوزد که سرمایه های ایرانیان عزیز به خرید آپارتمان و ملک در ترکیه اختصاص پیدا می کند و بسیاری از آنها مالباخته می شوند. در تبلیغات شبکه های ترکی و عربی طوری وانمود می شود که در ترکیه یا دوبی همه چیز گل و بلبل است و با وعده اقامت، سرمایه ها را از دیگر کشورها جذب می کنند اما بارها پیش آمده که این کشورها به بهانه های مختلف از دادن اقامت امتناع می کنند و قوانین با تغییر مسئولان آن کشورها عوض می شود.

راهکارهای کشورهای مقصد برای ندادن اقامت

او اضافه نمود: در ترکیه دو نوع سند ارایه می شود که یکی از طرف شهرداری و دیگری سند ثبتی است. وقتی خانه را به یک فرد خارجی می فروشند، بعضا دولت می گوید که این سند شرایط دریافت اقامت را ندارد یا اینکه می گویند شما باید چندسال اینجا بمانید و بعد اقامت دریافت کنید. به هرحال هزینه های زندگی در آنجا زیاد است و شغل چندانی برای ایرانی ها وجود ندارد. بنابراین در بسیاری موارد با دریافت نصف یا یک سوم پول خانه خود مجبور به بازگشت می شوند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه در دوبی، قبرس و گرجستان هم مسائل این چنینی برای ایرانی ها ایجاد شده است، گفت: برخی هموطنان ما خودرویشان را در فروگاه دوبی گذاشتند و آمدند؛ زیرا فشارهای اقتصادی به آنها وارد شد و تعدادی از افراد حتی به زندان افتادند. برخی افراد حتی برای پیگیری شرایط ملک خود دیگر به دوبی نرفتند.

خسروی تأکید کرد: کشورهای منطقه بازی های اقتصادی را بلدند و از ناآگاهی شهروندان دیگر کشورها درباره اوضاع کشور مقصد سوءاستفاده می کنند. ایران از نظر آب و هوا، امنیت و فرهنگ بسیار بهتر از سایر کشورهاست. ما در کشور چهار فصل زندگی می کنیم که بسیاری از اتباع کشورهای حاشیه خلیج فارس دلشان می خواهد در ایران آپارتمان و ویلا خریداری کنند؛ چراکه شیفته فرهنگ و آب و هوای ایران هستند.

معاملات در شمال تهران به یک سوم معاملات ایرانی ها در ترکیه رسید

او شرح داد: تعداد معاملات ماهیانه در شمیرانات به حدود یک سوم تعداد خانه هایی که ایرانیان هر ماه در ترکیه خریداری می کنند، رسیده است؛ ماه گذشته 259 فقره خرید مسکن در منطقه 1 تهران داشتیم، درحالی که ایرانی ها حدود 700 خانه در ترکیه خریدند. این فاجعه ای است که بعدا صدایش درمی آید. درست است که ترکیه کشور همسایه و دوست ماست ولی معمولا قوانین و مقررات آن با تغییر روسا عوض می شود. هیچ تضمینی وجود ندارد که دولت بعدی، املاک ایرانیان مقیم ترکیه را مصادره نکند. ممکن است به قدری اقتصادیات برای خانه وضع کنند که رقمش از ارزش ملک بالاتر باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با توصیه به هموطنان برای خرید مسکن در ایران گفت: خرید مسکن، امن ترین سرمایه گذاری در ایران است و همواره سرمایه را در مقابل تورم مصون نگه می دارد. از قدیم می گفتند ملک را بخر پنج سال نگه دار، بعد از پنج سال، ملک تو را نگه می دارد. چرا هموطنان عزیز باید به کشورهای اطراف بروند و سرمایه خود را از دست بدهند؟

خسروی با بیان اینکه خطرات خرید مسکن در کشورهای اطراف را بارها گوشزد کرده ام، گفت: در قبرس و گرجستان موارد متعدد کلاهبرداری به بهانه اقامت را شاهد بودیم. مواردی مثل ساختن سند صوری، فروش آپارتمان با چند برابر قیمت واقعی یا فروش خانه در اطراف شهرها که از هیچ امکاناتی برخوردار نبوده، از جمله مسائلی بوده که برای هموطنان ایجاد شده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 شهریور 1400 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1739

به "ایرانی ها چگونه سرمایه خود را از دست می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایرانی ها چگونه سرمایه خود را از دست می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید