بایدها و نبایدهای خرید گوشت چرخ نموده

به گزارش مجله فوتبال دوستان، از خرید گوشت های چرخ شده فاقد اطلاعات بسته بندی خودداری نموده و در صورت خرید گوشت های چرخ شده حتما به درج پروانه بهداشتی و تاریخ های فراوری و انقضا توجه کنید.

بایدها و نبایدهای خرید گوشت چرخ نموده

گوشت چرخ شده یکی از اقلام غذایی است که باید در خرید و نگهداری آن دقت زیادی به عمل آید. اگر عملیات چرخ کردن گوشت تحت شرایط بهداشتی انجام نگردد و دستگاه های مورد استفاده به ویژه قطعات چرخ گوشت یا تخته های برش آلوده باشد، آلودگی به گوشت منتقل و در نتیجه امکان فساد گوشت افزایش می یابد. با خبرنگاران همراه باشید تا راه های نگهداری گوشت چرخ نموده را یاد بگیرید.

راه های نگهداری گوشت چرخ نموده

فاصله زمانی خرید گوشت خام تا رسیدن به منزل را به حداقل برسانید و به خصوص در فصول گرم سریع گوشت چرخ شده را به منزل برسانید.

گوشت چرخ شده حداکثر به مدت یکی دو روز قابل نگهداری در یخچال است. بعد از این مدت یا گوشت را مصرف یا آن را فریز کنید. گوشت حتی اگر در برترین شرایط بهداشتی چرخ و بسته بندی گردد، باز هم قابل نگهداری طولانی در یخچال نخواهد بود.

تغییر رنگ قسمت های زیرین گوشت

گاهی پس از خرید، در حالی که سطح بسته کاملا قرمز آلبالویی است، بخش های داخلی آن تغییر رنگ داده است. تغییر رنگ گوشت چرخ شده به ویژه در بخش های داخلی بسته بندی به معنای فساد آن نیست. این تغییر رنگ به علت تغییراتی در ساختار رنگدانه گوشت، میوگلوبین، است. در سطح، اکسیژن در دسترس رنگدانه ها بوده در حالی که در بخش های داخلی به علت کمبود اکسیژن میوگلوبین تغییر رنگ می دهد.

بوی نامتعارف

علاوه بر تغییر رنگ قسمت های سطحی که ذکر شد، از دیگر علائم تشخیص فساد در گوشت چرخ شده، آزاد شدن بویی ملایم شبیه آهن یا فلز است که در مراحل اولیه فساد رخ می دهد. اگر پس از باز کردن بسته بندی بوی بدی استشمام کردید، هرگز آن گوشت را استفاده نکنید. بعلاوه گوشت فاسد حالت چسبنده و لزج دارد. هرگز گوشت چرخ شده خام را مزه نکنید، چرا که در صورت فساد گوشت حتی همان میزان کم می تواند باعث بروز بیماری گردد.

انجماد سریع

برترین روش برای نگهداری طولانی مدت آن، انجماد است. سعی کنید گوشت چرخ شده را به صورت مسطح و ورقه ای منجمد کنید چرا که اگر شکل نامنظم یا کروی داشته باشد، در زمان خروج از انجماد بعضی بخش ها زودتر از انجماد خارج می گردد و اگر گوشت در دمای محیط باشد، امکان فعال شدن بعضی میکروارگانیسم ها وجود دارد.

بسته بندی مناسب

از سالم و صحیح بودن بسته بندی گوشت چرخ شده اطمینان حاصل کنید، به خصوص زمانی که گوشت برای مدت کوتاهی در یخچال نگهداری می گردد چرا که امکان نشت عصاره گوشت به فضای یخچال یا سایر مواد غذایی وجود دارد. گوشت خام را در بسته بندی قابل قبول و در پایین ترین طبقه یخچال قراردهید.

مدت زمان نگهداری

گوشت چرخ شده پخته نیز درصورتی که داخل ظرف کاملا در بسته نگهداری گردد، تا سه روز قابل نگهداری در یخچال و سه تا چهار ماه قابل نگهداری در فریزر است. تغییر رنگ کامل گوشت به سمت قهوه ای از پخت کامل و مناسب آن حکایت دارد.

برای اینکه یک غذای خوشمزه را با گوشت چرخ نموده امتحان کنید، عدس پلو شکم پر را در مجله بخوانید.

پیشنهاد مطالعه: برای تماشا دستورهای آشپزی طرز تهیه خوراک لوبیا بدون گوشت را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 16 تیر 1401 بروزرسانی: 16 تیر 1401 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2025

به "بایدها و نبایدهای خرید گوشت چرخ نموده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بایدها و نبایدهای خرید گوشت چرخ نموده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید