آنالیز مزد سال آینده در هفته جاری ، ملاک معین دستمزد کارگران چیست؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، طبق گفته وزیرکار این هفته شورای عالی کار تشکیل و تکلیف کمیته دستمزد معین می گردد. هزینه سبد معیشت در کمیته مزد مشخص و ملاک برای آنالیز مزدی خواهد بود.

آنالیز مزد سال آینده در هفته جاری ، ملاک معین دستمزد کارگران چیست؟

به گزارش خبرنگاران، معمولاً انتها هر ماه جلسه شورای عالی کار تشکیل می گردد. 30آذر ماه نیز جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی تشکیل شد.

هادی ابوی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در همان زمان بیان کرد: مقرر شد در جلسه بعدی درباره کمیته دستمزد صحبت گردد، اما طبق آیین نامه شورای عالی کار اگر سه عضو از شورا درخواست برگزاری جلسه را بدهند جلسه باید تشکیل گردد.

با توجه به درخواست کارگران وزیر کار بیان کرد که این مسئله اولین دستور کار جلسه بعدی شورای عالی کار باشد و چگونگی تعیین مزد آنالیز گردد.

سیدصولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات دولت گفته است: اولین جلسه شورای عالی کار برای تعیین حقوق و دستمزد کارگران در سال 1402 سه چهار روز دیگر برگزار می گردد. در این جلسه کمیسیون تعیین حداقل حقوق تعیین خواهد شد.

وی بیان نموده است: این کمیسیون، تحقیقات و مطالعاتش را انجام می دهد و سپس موضوع در دستور کار شورای عالی کار قرار می گیرد. امیدواریم باحضور نماینده کارگران، نماینده کارفرمایان و نمایندگان دولت آن چیزی که حق و عدالت باشد، تصویب گردد.

مرتضوی گفته است: متغیرها و مولفه های مختلفی همانند تورم در تعیین حداقل حقوق و دستمزد کارگران اثر دارند و همه مدنظر است.

طبق گفته وزیرکار احتمالاً آخر ماه جلسه شورای عالی کار تعیین و کمیته دستمزد نیز تشکیل می گردد و در این راستا آنالیز برای سبد معیشت کارگران از سوی شرکای اجتماعی شروع می گردد . به عبارت دیگر می توان گفت با نزدیک شدن به بهمن ماه مانند سنوات قبلی تعیین مزد وارد مرحله جدی تری می گردد.

به گفته کارشناسان بازار کار دستمزد سال جاری کمی سخت تر است, چرا که دولتی ها معتقد هستند افزایش مزد باعث ایجاد تورم شده است و از سوی دیگر کارگران اعتقاد دارند که دستمزد فعلی تنها 30 تا 35 درصد هزینه های آنها را پوشش می دهد و بنابراین خواهان مزدی هستند که جوابگوی هزینه ها باشد و افزایش مزد را علت تورم نمی دانند.

کارفرمایان در یک ضلع دیگر ماجرا معتقدند که مسائل کارگران صرفاً نباید از سوی کارفرما حل گردد, بلکه دولت نقش حمایتگری خود را باید ایفا نماید.با توجه به اعلام رسمی دولت از خط فقر, دستمزد فعلی فاصله زیادی با خط فقر دارد و بیم و امید کارگران نسبت به دستمزد سال آینده شروع شده است.

  • برنامه دولت برای بازنشستگان در سال آینده ؛ حداقل حقوق بازنشستگان چقدر شد؟ | جزییات افزایش سن بازنشستگی و پاداش انتها خدمت
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2139

به "آنالیز مزد سال آینده در هفته جاری ، ملاک معین دستمزد کارگران چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز مزد سال آینده در هفته جاری ، ملاک معین دستمزد کارگران چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید