برگزاری رویداد فرهنگی هنری برای گل ها و گیاهان بومی ایران

به گزارش مجله فوتبال دوستان، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای واصله، برگزاری رویداد فرهنگی هنری برای گل ها و گیاهان بومی ایران صورت می گیرد.

برگزاری رویداد فرهنگی هنری برای گل ها و گیاهان بومی ایران

انجمن عمارات محروسه ایران گفت در نظر دارد با همکاری مؤسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، شهرداری منطقه 12 و انجمن علمی گل و گیاهان زینتی ایران نخستین رویداد دوره ای سالانه گل ها و گیاهان بومی ایران را به مناسبت روز ملی گل و گیاه (25 خرداد) در سال 1400 برگزار کند.

این رویداد مستقل که در هر دوره به یکی از مناطق مختلف ایران فرهنگی تعلق خواهد گرفت و در فصل نخست به گل ها، گیاهان و آثار بومی بافت تاریخی تهران می پردازد، دارای برنامه های جانبی با همکاری دیگر تشکل های هنری، تخصّصی و حرفه ای مرتبط با گل و گیاه است.

رویداد فرهنگی - هنری باغ و گلستانم آرزوست دارای رویکرد پژوهش محور و کاربردی با تکیه بر فعالیت های مستقل مردمی، غیرانتفاعی عام المنفعه، عاشقانه و مسئولانه عموم جامعه (مخصوصا اشخاص متخصص و فرهیخته علمی، فرهنگی و هنری) در راستای پاسداشت و حراست از هنر، فولکلور و تنوع فرهنگی / زیستی و هویت سنت های محلی و بومی نواحی مختلف ایران فرهنگی (ایرانشهر) است.

اهداف رویداد

- احیای گل ها و گیاهان ایرانی در عمارت های تاریخی

- بکارگیری فرهنگ و هنر در پیوند گل ها و گیاهان ایرانی با عمارت های تاریخی

- بازآفرینی صندلی، نقش و ارزش جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی و هنری گل ها و گیاهان بومی و محلی ایران

چالش، اهمیت و کاربرد موضوع

سرزمین پهناور ایران فرهنگی بواسطه تنوع زیستی و فرهنگی و با تکیه بر تاریخ و پیشینه غنی خود از جمله سرزمین هایی است که عناصر زیستی و فرهنگی بومی و محلی آن و مخصوص همان منطقه، قابل شناسایی و ردیابی است.

در دهه های اخیر بواسطه یکسان سازی و جهانی سازی فرهنگ ها و ارتباطات فرامحلی و فرامنطقه ای، متاسفانه، بسیاری از زوایای آن در حال یکنواختی و فراموشی است.

یکی از مهمترین عناصر در معماری و باغ های ایرانی که پیوند نزدیکی با طبیعت دارد، گل ها و گیاهان هستند.

با توجه به این تنوع زیستی و فرهنگی در نقاط مختلف ایران، شایسته است بار دیگر، کاربرد گل ها و گیاهان در نقاط مختلف ایران و بر اساس ویژگی ها و پیشینه بومی آنها مورد توجه قرار گیرد.

از آنجا که یکی از مهمترین منابع شناسایی گل ها و گیاهان بومی، نوشتارهای مکتوب و در رأس آن ادبیات ایران است، لذا قصد آن داریم تا در بخش نمایشگاه هنری، با تکیه بر اشعار و ادبیات ایران، به خلق آثار هنری از گل ها و گیاهان مناطق مختلف، در رشته های هنری عنوان شده در پوستر بپردازیم.

در ادامه، سعی بر آن خواهد بود آثار و داشته های فرهنگی و هنری ایران، مورد توجه گیاهشناسان علمی قرار گیرد تا از این منظر، با آنالیز ویژگی های بومی گیاهان و با استفاده از تخصص مهندسان فضای سبز و طراح منظر مخصوصاً در حوزه باغ سازی و باغ آرایی، کاربرد این گل ها و گیاهان که دارای پیشینه تاریخی و فرهنگی در ایران هستند، مورد مطالعه و به کارگیری عملی در بافت ها و عمارت های تاریخی قرار بگیرد.

و در نهایت، سعی می گردد با تکیه بر اطلاعات جمع آوری شده که آمیخته ای از ویژگی های تاریخی، فرهنگی، علمی و طراحی خواهد بود، برای نقاط مختلف ایران، با توجه به ارزش های بومی و محلی، گونه های مختلفی از باغچه ها و باغ های ایرانی تعریف گردد تا نسبت به حفاظت و احیای گل ها و گیاهان در مجموعه ها و عمارت های تاریخی، برنامه ریزی شایسته صورت پذیرد و هر کدام از باغ ها و عمارت های تاریخی ضمن حفظ اصالت و پیشینه خود، دارای اصول طراحی بومی و محلی همان مناطق باشد.

از علاقمندان حضور و مشارکت در بخش های مختلف جانبی این رویداد دعوت می گردد، ضمن مراجعه به پوستر، برای ثبت نام و اطلاع از شرایط خلق آثار و همچنین چگونگی مشارکت داوطلبانه در بخش نمایشگاه و دیگر بخش های جانبی، به وسیله راههای ارتباطی ذکر شده آگاهی بیشتر کسب نمایند

اولین بخش جانبی این رویداد، با توجه به شرایط فعلی کرونا به صورت مجازی وبینار در 25 خرداد 1400 با موضوع های مربوط به حوزه گل ها و گیاهان و بافت تاریخی تهران برگزار می گردد. تاریخ برگزاری نمایشگاه هنری مربوط نیز با جایگزینی زمان مناسب در خاتمه شهریور اعلام خواهد شد.

حامد دریایی فرد جهرمی، مدیر این رویداد و تینا نجف کنی، مدیر هنری و اجرایی نمایشگاه هستند.

علاقمندان می توانند برای تماس با دبیرخانه رویداد به وسیله ایمیل دبیرخانه به نشانی [email protected]، صفحه اینستاگرام به نشانی PersianGardenArt و شماره واتس اپ 09359737742 اقدام نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1624

به "برگزاری رویداد فرهنگی هنری برای گل ها و گیاهان بومی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزاری رویداد فرهنگی هنری برای گل ها و گیاهان بومی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید