خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است

به گزارش مجله فوتبال دوستان، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: همه ما نگران محرومان هستیم و این در حالی است که سفره ای به نام محرومان پهن می گردد، اما افرادی که محروم نیستند سر این سفره می نشینند.

خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است

به گزارش مجله فوتبال دوستان، مهندس طاهر موهبتی در اجلاس سراسری مدیران سازمان بیمه سلامت که در مشهد مقدس برگزار گردید، درخصوص پوشش بیمه ای ایرانیان گفت: خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است.

وی اضافه کرد: یکی از چالش های جدی در نظام بیمه ای کشور، عدم تعادل بین منابع و مصارف است که این موضوع در بیمه های اجتماعی بسیار حادتر اتفاق می افتد.

موهبتی بیان نمود: درابتدای کار در سازمان بیمه سلامت، تیم مالی برای آنالیز وضعیت منابع و مصارف در سال های 90 تا 95 مامور کردیم. براساس آنالیز ها مشاهده کردیم، در طی این پنج سال، مصارف ما 90 درصد بر منابع پیشی گرفته بود.

وی مطرح نمود: همه ما نگران محرومان هستیم و این در حالی است که سفره ای به نام محرومان پهن می گردد، اما افرادی که محروم نیستند سر این سفره می نشینند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت توضیح داد: در ابتدای راه قرار بود 5 میلیون نفر بیمه رایگان شوند که 11 میلیون نفر بیمه شدند. خط قرمز ما محرومان واقعی است، 85 درصد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت رایگان هستند، اما باید پرسید آیا کشور واقعا باید 35 میلیون نفر بیمه شده رایگان داشته باشد؟

مهندس موهبتی ادامه داد: در مجلس تصویب شد مراجعه بیمه رایگان به بخش خصوصی ممنوع و بیمه رایگان مخصوص محرومان است و ما این قانون را ابلاغ کردیم، اما فشارهای سیاسی افزایش پیدا کرد.

وی ادامه داد: در سازمان بیمه سلامت یارانه بیمه سلامت را به سمت گروه های احتیاجمند راهنمایی کردیم.

رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: امروز نگران سقف بودجه نیستیم، زیرا بار مراجعه تا 23 درصد کاهش پیدا نموده و یکی از دلایل این موضوع، برطرف همپوشانی های بیمه ای است. همچنین، 470 راهنمای بالینی برای اجرا ابلاغ شد و سازمان بیمه سلامت این راهنماهای بالینی را در بخش سرپایی بخش خصوصی اجرایی کرد.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: در 150 شهر نسخه ها به صورت الکترونیکی نوشته می گردد. اجرای نسخه الکترونیکی در کشور فنلاند حدود 15 سال زمان برد، اما در کشور ما خوشبختانه از این طرح استقبال شده است. از طرفی، باید توجه کنیم که ذات فرآیندهای الکترونیکی این است که در دوره زمانی بالغ می گردد و نمی توان همان روز اول به ایده آل مورد نظر رسید.

موهبتی اضافه کرد: ایجاد اصلاحات در نظام های بیمه ای به تدبیر احتیاج دارد. نمی توان در خلا تصمیم گرفت و بخشنامه داد، بلکه باید با انجمن های علمی پزشکی و سازمان نظام پزشکی مشورت کرد تا به نتیجه رسید.

وی بیان نمود: اگر بیش از سقف بودجه هزینه کنیم، بدهی روی بدهی انباشته می گردد. روزی که سازمان بیمه سلامت را تحویل گرفتیم 13 ماه بدهی داشتیم، اما امروز به 3.5 ماه رسیدیم.

براساس گزارش وبدا، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در خاتمه اعلام نمود: باید راهنماهای بالینی را اجرایی و سازمان الکترونیک را مستقر کرد و در این صورت است که 15 تا 20 درصد هزینه ها کنترل می گردد. یکی از اولویت های اصلی برای مدیریت منابع و تقاضای القایی، اجرای نظام ارجاع الکترونیک و پزشکی خانواده است که وزارت بهداشت این کارها را آغاز نموده و سازمان بیمه سلامت به عنوان بازوی اجرایی در این برنامه ها نقش دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 230

به "خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خط قرمز ما در بیمه سلامت محرومان واقعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید