در دوران همه گیری کرونا چطور بدون خطر خون اهدا کنیم؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، کووید-19 بطور ناگهانی در جهان ظاهر شد و توسعه سریع آن در سراسر این کره خاکی، اساس چگونگی عملکرد جوامع را تغییر داده و محدودیت های اساسی را در رفت و آمد مردم ایجاد کرده است.

در دوران همه گیری کرونا چطور بدون خطر خون اهدا کنیم؟

اقدامات قرنطینه که از سوی دولت ها در این خصوص اتخاذ شد اهدافی چون محدود کردن انتقال ویروس کووید-19 به منظور کاهش شمار افرادی که در پی آلودگی به این ویروس جان خود را از دست می دهند و نیز کاهش فشاری بود که به دلیل ازدحام بیمار در بیمارستانها بر پرسنل درمان ایجاد شده بود.

هرچند ماندن در خانه مهم برای پیشگیری از انتقال ویروس کرونا مهم است اما این موضوع نیز حائز اهمیت است که برخی از پرسنلی که کارهای اساسی بر عهده دارند، بتوانند با خیال راحت خانه های خود را ترک کنند. این افراد شامل پرسنل درمان بیمارستان ها، کارمندان خدمات عمومی و افرادی می شود که در صنایع غذایی کار می کنند؛ همچنین هر فردی که نقش اساسی در کمک به حفظ عملکرد کشور دارد از جمله این افراد محسوب می شود.

اهدای خون

علاوه بر افرادی که برای حفظ عملکرد کشور خدمات مهمی انجام می دهند، افرادی که خون اهدا میکنند نیز از سایر افرادی بشمار می فرایند که برای حفظ سلامت جامعه بسیار مهم هستند.

ذخایر خونی یک کشور برای حمایت از سلامت افراد در شرایط بحرانی لازم است. به گفته موسسه ملی قلب، ریه و خون (NHLBI) ، در صورتیکه فردی به دلیل آسیب دیدگی یا طی یک عمل جراحی خون بیش از حد از دست بدهد، انتقال خون لازم است. همچنین انتقال خون در صورتی که بدن فرد نتواند به درستی خون تولید کند، لازم است.

NHLBI، بسته به دلیل ضرورت انتقال خون، تأکید میکند که هنگام انتقال خون می توان چهار نوع مختلف محصول خونی را - خون کامل ، گلبول های قرمز ، پلاکت یا پلاسما- ارائه داد.

سازمان هلال احمر نیز متذکر می شود که محققان نمی توانند خون و پلاکت بسازند و NHLBI اعلام می کند که بیشتر این محصولات از طریق اهدای خون کامل از سوی افراد جامعه تامین می شود.

طبق اعلام مراکز کنترل و درمان بیماری، انتقال خون رویه ای است که هر روز در بیمارستان های سراسر جهان برای نجات جان افراد صورت می گیرد. سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا نیز اشاره می کند که ممکن است فردی هر دو ثانیه به انتقال خون نیاز داشته باشد.

بدون دسترسی کامل به منابع خون ، انجام رویه های انتقال خون برای نجات جان بسکمک از افراد میسر نخواهند بود.

کاهش چشمگیر مقدار اهدای خون در جریان قرنطینه

مانند سایر منابع که کشور به آن وابسته است، مقدار عرضه و تقاضای خون نیز تا حد زیادی ذخایر خونی آن کشور را معین میکند. در سطح محلی، اگر حادثه مهمی باعث شود که افراد زیادی خون اهدا کنند، خدشه ای به ذخایر خونی با افزایش تقاضا ایجاد نمیشود.

اما برعکس اگر تعداد بسیار کمی از افراد خون اهدا کنند این کار به منابع خونی کشور فشار وارد کرده و ذخایر خونی کشور دیگر نمی تواند جوابگوی تقاضا باشد.

سیاست های فاصله گذاری اجتماعی که مسئولین کشور در جریان شیوع کرونا اعمال کرده اند، فشار زیادی بر منابع خونی کشورها ایجاد کرده است.

به گفته پیتر مارکز مدیر مرکز ارزیابی و تحقیقات بیولوژیک در سازمان نظارت بر دارو و غذای آمریکا، همه گیری کووید-19، چالشهای بی سابقه ای را برای ذخایر خونی آمریکا ایجاد کرده است. مراکز اهدای خون به دلیل اجرای سیاست های فاصله گذاری اجتماعی و لغو کردن تقاضاهای مردم برای اهدای خون با کاهش چشم گیر مقدار اهدای خون روبرو شده اند.

دکتر مارکز، افرادی را که خون اهدا می کنند به عنوان بخشی از صنایع زیربنایی مهم کشور توصیف می کند و می گوید، ادامه فرایند اهدای خون از سوی مردم به رغم تدابیر قرنطینه، بسیار مهم و حیاتی است.

وی افزود: این وظیفه دولت هاست که مردم را به اهدای خون تشویق و به آنها کمک کنند تا این کار را به روشی مطمئن انجام دهند تا خطر ابتلا یا انتقال کووید-19را به مقدار قابل توجهی افزایش ندهد.

خلاصه،فواید اهدای خون در این مرحله مهم از همه گیری از عواقب منفی آن که باعث افزایش شمار بیرون آمدن مردم از خانه های خود می شود، بیشتر است.

در این زمینه بخوانید:

آیا گربه ها کووید-19 را به گربه های دیگر منتقل می کنند؟

آیا نور خورشید سلاحی مخفی در برابر ویروس کرونا است؟

اهدای بی خطر خون

درحالیکه ادامه رویه اهدای خون از سوی مردم حیاتی است، چگونگی اهدای بی خطر این رویه نیز حائز اهمیت است.

همانند سایر افرادی که برای حفظ عملکرد جامعه قادر به ماندن در خانه نیستند، افرادی که می خواهند خون اهدا کنند نیز باید در زمان ترک خانه، به قوانین فاصله گذاری اجتماعی پایبند باشند، همچنین در مناطقی که نمی توانند فاصله تقریبا دو متری را با سایر افراد حفظ کنند، ماسک بزنند و مرتب دست های خود را بشویند تا فرصت آلوده شدن به این ویروس و یا انتقال آن را کاهش دهند.

همانطور که دکتر مارکز اشاره کرد، مراکز اهدای خون نیز بطور ایده آل به گونه ای مدیریت می شوند که در جریان همه گیری کرونا ، خون به گونه ای بی خطر و ایمن اهدا شود زیرا این مراکز در اجرای اقدامات کنترل عفونت بسیار ماهر هستند.

به گفته دکتر مارکز، مراکز اهدای خون همواره اقداماتی برای پیشگیری از ورود کارمندان و یا اهدا کنندگانی که احساس میکنند بیمار هستند و یا تب دارند انجام میدهند و هم اکنون نیز هر کجا که ممکن است اقدامات احتیاطی دیگری را برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی اجرا می کنند.

همچنین با وجود اینکه رویه اهدای خون زمان کمی را از فرد میگیرد اما علاقمندان به اهدای خون می توانند برای به حداقل رساندن زمان اهدای خون خود از بسکمک از مراکز اهدای خون برای انجام این کار وقت بگیرند.

همچنین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا توصیه هایی را به مراکز جمع آوری خون و پلاسما برای جمع آوری بیخطر خون در جریان همه گیری کرونا ارائه داده است که عبارتند از :

- حفظ بهداشت مناسب تنفسی و رعایت آداب سرفه کردن

- رعایت بهداشت دست

- تمیز کردن و ضد عفونی کردن مرتب سطوح

- قرار دادن صندلی های اتاق انتظار و یا اتاق جمع آوری خون در فاصله دو متری از یکدیگر

- اطمینان از اینکه هیچ یک از پرسنل مراکز اهدای خون علائم کووید-19 را ندارند

- اطمینان یافتن از اینکه تمامی پرسنل مراکز اهدای عضو از آخرین سیاست ها و رویه های ایمنی در پاسخ به این همه گیری آگاهی دارند.

منبع: Medical News Today

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 17 آذر 1400 بروزرسانی: 17 آذر 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1824

به "در دوران همه گیری کرونا چطور بدون خطر خون اهدا کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در دوران همه گیری کرونا چطور بدون خطر خون اهدا کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید