دعوت رسمی عراق از ایران برای نجات طاق کسری

به گزارش مجله فوتبال دوستان، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، دعوت رسمی عراق از ایران برای نجات طاق کسری صورت گرفت.

دعوت رسمی عراق از ایران برای نجات طاق کسری

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری صنایع دستی در نشست خبری گفت: طاق کسری اثری عظیم از دوره ای تاریخی در ایران فرهنگی است. متاسف بودیم که نمی توانستیم برای نجات و بازسازی آن اقدامی انجام دهیم، اما گاهی مناسبات کشورها را ملاحظه نمی کنیم. چندبار به عراق نامه نوشتیم و آنها هربار می گفتند تشریف بیاورید. ما دولت هستیم و عراق باید رسما از ایران دعوت می کرد.

او با اشاره به خاتمه پیگیری ها برای مشارکت در بازسازی طاق کسری اضافه نمود: مکاتبات زیادی انجام دادیم، حتی به ستاد بازسازی عتبات عالیات هم مراجعه کردیم و از آنها خواستیم با توجه به نزدیکی مزار مسلم بن عقیل به طاق کسری موضوع یکپارچه پیگیری گردد. با این حال، منتظر دعوت رسمی دولت عراق بودیم.

او اضافه نمود: بتازگی نامه ای از وزارت امور خارجه کشورمان رسیده که حالا می توانیم تفاهم نامه اولیه مدیریتی با عراق ببندیم، چهارچوب ها را مشخص و پیش نویس تفاهم نامه بازسازی طاق کسری را آماده کنیم.

طالبیان درباره هزینه بازسازی طاق کسری و اینکه آیا ایران قرار است هزینه ای پرداخت کند، اظهار کرد: موضوع هزینه مطرح نیست؛ مهم دانش این کار است.

معاون میراث فرهنگی در پاسخ به این سوال که در صورت حضور بنیاد الف در پروژه بازسازی طاق کسری نقش ایران چیست؟ گفت: این پروژه جهانی است و همه می توانند در آن مشارکت داشته باشند. حتی ما سه بار با یونسکو تماس گرفتیم که مشارکت داشته باشد. ایکوم هم اعلام آمادگی نموده است. بازسازی طاق کسری باید جریانی جهانی باشد.

ریزش پی در پی بنای تاریخی طاق کسری از زمستان سال گذشته خبرساز شد و واکنش هایی از ایران و عراق را بدنبال داشت. تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی در نامه ای سرگشاده از دولت های ایران و عراق درخواست نموده بودند با بازسازی و ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری و ثبت منظر فرهنگی این بنای تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو طاق کسری را نجات دهند.

با وجود همه پیگیری ها و درخواست ها از سوی ایران، وزارت فرهنگ عراق در اکتبر 2020 از بنیاد الف برای نجات طاق کسری درخواست یاری کرد. بنیاد الف در ژنو راه را برای بازسازی طاق کسری باز کرد و در نخستین قدم بیان کرد که 700 هزار دلار برای مطالعه و نجات این بنای تاریخی هزینه می نماید.

این بنیاد سال 2017 و در پاسخ به تخریب عظیمی که در سالهای اخیر به میراث فرهنگی وارد شده، با هدف حمایت از میراث ملموس و ناملموس تاسیس شد.

در حالیکه ایران منتظر دعوت رسمی دولت عراق برای ورود به بازسازی طاق کسری بود، بنیاد الف در نوامبر 2020 ماموریت ارزیابی حفظِ طاق کسری را با همکاری دانشگاه پنسیلوانیا انجام داد تا اقدامات فوری برای این بنای تاریخی را تعریف کند و در نهایت با یاری مستندنگاری سه بعدی، اسکن های با رزولوشن بالا از بنا انجام و سنسورهایی برای برررسی ترکهای ایجاد شده روی بنا نصب گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1595

به "دعوت رسمی عراق از ایران برای نجات طاق کسری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوت رسمی عراق از ایران برای نجات طاق کسری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید