ژاپن برای موزه ملی ایران ویترین ضدزلزله می سازد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، موزه ملی ایران و آژانس همکاری های بین المللی #ژاپن (جایکا) در راستای به سازی تجهیزات نمایشگاهی و مجهز کردن #موزه ملی ایران به ویترین های ضدزلزله تفاهم نامه امضا کردند.

ژاپن برای موزه ملی ایران ویترین ضدزلزله می سازد

به گزارش جهانی سفر جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران در مراسم امضای اسناد پروژه بهسازی تجهیزات نمایشگاهی موزه ملی ایران با جایکا، درباره ضرورت این همکاری، گفت: باتوجه به نبود دانش کافی برای ساخت ویترین های ضدزلزله، استاندارد نبودن ویترین های موزه ها در مقابل زلزله، همچنین تجارب ارزشمند طرف ژاپنی با اجرای این پروژه علاوه بر ارتقاء امر حفاظت از اموال فرهنگی تاریخی منقول و بهبود ارائه کیفیت خدمات به بازدیدکنندگان، همکاری های علمی بین دو کشور توسعه پیدا می کند.

او این توضیح را هم داد: در سال 1396 موزه ملی ایران موضوع بهره گیری از تجارب کشور ژاپن برای مقاوم سازی غیرسازه ای ویترین های موزه ملی ایران را با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری وقت مطرح کرد و کمک و دریافت حمایت اقتصادی و مشاوره ای از جایکا از طریق معاونت میراث فرهنگی با سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و وزارت امور خارجه مطرح شد. متعاقب موافقت سازمان برنامه و بودجه، ارزیابی پروژه از طریق جایکا انجام شد و طرف ژاپنی موافقت اولیه را در سال 1397 اظهار داشت و اعتبار آن مصوبه هیات دولت ژاپن را دریافت کرد. پس از آن ما تلاش کردیم مصوبه مجلس شورای اسلامی برای دریافت کمک بین المللی را بگیریم که به خاطر مسائل اداری و بحران کرونا امضاء آن تا امروز به تاخیر افتاد.

نوکنده با تاکید بر لزوم بومی سازی ساخت ویترین های ضدزلزله، اضافه نمود: آموزش نیروی انسانی برای ساخت ویترین ضدزلزله در ایران نیز در این پروژه لحاظ شده است که این موضوع می تواند در بومی سازی آموزش ساخت ویترین ضدزلزله برای موزه های کشور کمک کند.

رییس کل موزه ملی ایران اعلام نمود: با بومی سازی این فناوری و توانمندسازی مهندسان کشور، دیگر موزه های ایران را نیز می توانیم در برابر زلزله ایمن کنیم.

مرتضی ادیب زاده، سرپرست اداره کل موزه ها نیز این اقدام را در راستای تداوم همکاری های فرهنگی و به ویژه دیپلماسی موزه ای ارزشمند دانست و اضافه نمود: دیپلماسی فرهنگی از اولویت های اداره کل موزه ها است و ما از تمام پروژه هایی که در راستای حفاظت از میراث و اشیای ارزشمند تاریخی فرهنگی تعریف شود و آینده روشن تری را پیش روی ما قرار دهد، استقبال می کنیم.

او با اشاره به اهمیت تجارب جایکا در زمینه زلزله و زلزله شناسی، اعلام نمود: دانش مهندسی ژاپن در این باره حائز اهمیت است و همکاری دیپلماسی فرهنگی و تبادل دانش و تجربه با این کشور برای ما حائز اهمیت است.

کازوتوشی آیکاوا، سفیر ژاپن در ایران نیز در مراسم امضاء این اسناد، با اشاره به همکاری نزدیک ژاپن با دولت ایران و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای حفاظت از میراث فرهنگی در ایران، گفت: ژاپن از پروژه بازسازی ارگ باستانی بم که در اثر یک زلزله بزرگ به شدت آسیب دیده بود، حمایت کرده است. دو کشور همچنین تبادلات بسیار فعالی بین دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی دارند و شنیدم که در ژانویه سال گذشته سمیناری آنلاین بین دانشگاه توکیو و موزه ملی ایران برای تبادل نظر در مورد توسعه همکاری ها برگزار شد.

او همچنین گفت: دولت ژاپن تصمیم گرفته است تا مبلغ 95 میلیون و 500 هزار ین ژاپنی کمک بلاعوض را با توجه به درخواست رسمی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به جمهوری اسلامی ایران اهدا کند.

سفیر ژاپن ادامه داد: افتخار بزرگی است که از طرف دولت ژاپن سند تبادل یادداشت ها را امضاء کنم. در این پروژه، جایکا تجهیزات لازم نمایشگاهی را در اختیار موزه ملی ایران قرار خواهد داد. انتظار می رود که تجهیزات اهدایی به موزه، امکان نمایش میراث ارزشمند فرهنگی از جمله آثار باستانی کشف شده در ایران را در محیطی مناسب فراهم کند و در حفاظت از میراث فرهنگی ایران مفید واقع شود.

کازوتوشی موزه ملی ایران را یکی از مهم ترین مقاصد ژاپنی ها و دیگر جهانگرد های خارجی معرفی کرد و اضافه نمود: امیدوارم بهبود تجهیزات نمایشگاهی، موزه را قادر سازد که گردشگران بیشتری را برای معرفی تاریخ کهن ایران به سوی خود جذب کند. علاوه بر این، معتقدم موفقیت در این پروژه منجر به توسعه بیشتر تبادلات علمی و فرهنگی دوجانبه خواهد شد.

تارو آزوما، رییس دفتر جایکا در ایران با اشاره به پیشینه همکاری با ایران، یادآور شد: جایکا آژانس همکاری های بین المللی ژاپن است و از سال 1957 به منظور توسعه اجتماعی اقتصادی با ایران همکاری می کند. جایکا حدود 272 میلیون دلار برای همکاری فنی هزینه کرده و 3776 شرکت کننده رسمی ایرانی، دوره های آموزشی جایکا را در ژاپن گذرانده اند. از آنجایی که برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران بر حفاظت، تحقیق، احیای میراث فرهنگی و توسعه گردشگری به عنوان حوزه اولویت دار بوده و به اشتغال زایی و توسعه اقتصادی ایران کمک می کند، جایکا به شدت از این حوزه حمایت می کند.

وی اضافه نمود: یکی از نمونه های همکاری جایکا در این زمینه، تهیه تجهیزات به عنوان کمک بلاعوض برای حفاظت و بازسازی ارگ بم پس از زلزله ویران کننده 2013 بوده است. در سال 2017، جایکا برای انتشار کتاب راهنمای موزه ملی ایران به زبان ژاپنی نیز کمک اقتصادی و فنی کرد.

رییس دفتر جایکا در ایران گفت: حالا ما پروژه بهبود شرایط منطقه ها تاریخی در برابر زلزله را با همراهی وزارت راه و شهرسازی شروع کرده ایم و حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی را نیز خواستاریم. جایکا، کارشناسان ژاپنی یکی از زلزله خیزترین کشورهای جهان را که دارای تجربیات کاری در زمینه حفاظت بناهای تاریخی هستند برای این پروژه اعزام می کند. همچنین درصدد شروع پروژه تدوین و عملیات اجرایی طرح جامع مدیریت و توسعه گردشگری در استان های شمال غربی ایران با مرکزیت تبریز است.

تارو ادامه داد: پروژه کنونی نیز با ارائه ابزارهای نورپردازی و نمایشگاهی به موزه ملی ایران، گنجینه نفیس میراث ایران، به مدرن سازی و افزایش جذابیت نمایشگاهی آن کمک خواهد کرد.

او سپس درباره پروژه ای که برای تجهیز و ضدزلزله شدن ویترین های موزه ملی قرار است اجرا شود، توضیح داد: دو سال پیش که برای اولین بار از موزه ملی ایران دیدن کردم، بسیار مجذوب تمدن کهن ایران زمین شدم. بنابراین، عمیقاً احساس غرور می کنم که با موزه در این زمینه همکاری می کنم. نورپردازی های ارائه شده از نوع ال ای دی خواهند بود که اشعه ماوراء بنفش کمتری از خود ساطع می کند و آسیب به اشیاء را به حداقل می رساند. به علاوه این چراغ ها بسیار منعطف هستند و با تغییر موقعیت آن ها می توان سالن های نمایشگاهی را زیباتر کرد. ویترین هایی که ساخته خواهند شد مجهز به تهویه هوا، دفع آلاینده ها و مقاوم در برابر زلزله خواهند بود. با ویترین های تازه موزه این امکان را خواهند داشت که اشیای با حساسیت بالا را به نمایش بگذارند که پیش از این به دلایل حفاظتی از نمایش آن ها صرف نظر شده بود. بی گمان این مسأله به جذابیت موزه خواهد اضافه نمود و باعث جذب بازدیدکننده بیشتر خواهد شد.

رییس دفتر جایکا در ایران همچنین گفت: این پروژه نه تنها به نصب تجهیزات و ارتقاء فضاهای نمایشگاهی موزه کمک می کند، بلکه به ارتقاء روابط فرهنگی علمی ایران و ژاپن کمک خواهد کرد. نیازی به گفتن نیست که با ارائه بهتر، میراث ارزشمند ایران، گردشگران بیشتری را به خود جذب خواهد کرد که منجر به ارتقاء صنعت گردشگری در ایران خواهد شد. امیدوارم این میراث مهم از طریق مردم بیشتر کشورهای جهان دیده شود. جایکا قول می دهد که این پروژه را با تمام تلاش به عهده گیرد.

در ادامه، یادداشت تفاهمی به امضاء کازو توشی، سفیر ژاپن در تهران به نمایندگی از دولت ژاپن و نوکنده، رییس کل موزه ملی ایران به نمایندگی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، همچنین موافقت نامه کمک اقتصادی به امضاء رییس جایکا شعبه تهران و رییس کل موزه ملی ایران (مقام رسمی دستگاه اجرایی پروژه) رسید.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 13 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1401 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1971

به "ژاپن برای موزه ملی ایران ویترین ضدزلزله می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ژاپن برای موزه ملی ایران ویترین ضدزلزله می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید