دی ان ای به دست آمده از مو های بتهوون از چه راز هایی پرده برداشت؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تقریبا 200 سال پس از مرگ لودویگ فان بتهوون، محققان دی ان اِی تار موی او را آنالیز کردند تا بتوانند سرنخ هایی در خصوص بیماری و کاهش شنوایی او به دست آورند.

دی ان ای به دست آمده از مو های بتهوون از چه راز هایی پرده برداشت؟

به گزارش یورونیوز، آن ها نتوانستند موردی برای ناشنوایی یا بیماری شدید معده این آهنگساز آلمانی پیدا نمایند، اما دانشمندان اختلالی ژنتیکی برای بیماری کبد او، به علاوه عفونت هپاتیت بی را در ماه های آخر زندگی اش پیدا کردند.

طبق مطالعه ای که روز چهارشنبه در مجله کارنت بیولوژی منتشر شده، این عوامل همراه با نوشیدن شدید الکل، احتمالا برای ایجاد نارسایی کبدی او کافی بوده که اصولا اعتقاد بر این است، همین باعث مرگ بتهوون شده است. کالبد شکافی او در سال 1827 هم معین نموده بود که او مبتلا به سیروز کبدی بوده است.

این یکشنبه، صد و نود و ششمین سالگرد مرگ بتهوون در وین در 26 مارس 1827 در سن 56 سالگی است. این آهنگساز در زمان حیاتش درخواست نموده بود که پزشکان مسائل سلامتی اش را پس از مرگش آنالیز نمایند. سال 1802، او در سندی به نام وصیت نامه هایلیگنشتات از پزشکش خواست که کم شنوایی و سایر مسائل سلامتی اش پس از مرگش به طور عمومی توضیح داده گردد. او گفته بود: تا پس از مرگم، تا آنجا که مقدور است، جهان با من آشتی کند.

دانشمندان مدت ها کوشش نموده اند تا تاریخچه پزشکی بتهوون را جمع آوری نمایند و توضیحات احتمالی مختلفی برای بیماری های متعدد او ارائه دهند. اکنون با پیشرفت های فناوری در دی ان ای کهنه، محققان توانسته اند سرنخ های ژنتیکی ای را از تار های موی بتهوون که به عنوان یادگاری نگه داشته می شد، به دست آورند.

بر اساس این مطالعه، آن ها بر روی پنج تار مو که تقریبا مطمئن هستند معتبر است و متعلق به همین آهنگساز آلمانی است، تمرکز نموده اند. آن ها بعلاوه سه تار موی دیگر را هم آنالیز کردند، اما نتوانستند تایید نمایند که این تار های مو واقعا متعلق به بتهوون باشد.

آزمایش قبلی روی یکی از این تار های مو نشان داد که بتهوون دچار مسمومیت با سرب شده بوده، اما سپس محققان به این نتیجه رسیدند که این نمونه مو در واقع متعلق به یک زن بوده است.

تریستان جیمز الکساندر بگ، نویسنده این تحقیق و انسان شناس زیستی در دانشگاه کمبریج گفت: پس از تمیز کردن یک تار موی بتهوون، دانشمندان توانستند تکه هایی از دی ان ای را خارج نمایند.

بتهوون از 29 سالگی دچار کم شنوایی پیش رونده می گردد و در 44 سالگی کاملا شنوایی خود را از دست می دهد، اگرچه که او همچنان هم به آهنگسازی ادامه می داده است.

این تحقیق بعلاوه یک کشف شگفت انگیز دیگری را هم آشکار کرد: وقتی دی ان ای به دست آمده از بتهوون را با 5 تن از اعضای زنده خانواده اش آزمایش کردند، دانشمندان متوجه اختلال کروموزوم های Y شدند که از طرف پدر منتقل می گردد. در واقع کروموزم های Y این پنج فرد مورد آنالیز با هم مطابقت داشتند، اما با بتهوون مطابقت نداشتند. به عبارتی معین شد که در خانواده پدرش، در نسل های قبل از تولد این آهنگساز، فرزندی خارج از ازدواج به جهان آمده است.

بگ گفت که این نشان می دهد در نسل های قبل از تولد بتهوون، فرزندی از یک رابطه خارج از ازدواج در شجره نامه خانوادگی اش متولد شده است.

با این حال، هنوز سوال کلیدی در خصوص دلیل کم شنوایی بتهوون بی پاسخ مانده است. این راز همان چیزی است که بتهوون را بسیار مجذوب کننده و فریبنده می نماید.

منبع: فرارو
انتشار: 3 فروردین 1402 بروزرسانی: 3 فروردین 1402 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2163

به "دی ان ای به دست آمده از مو های بتهوون از چه راز هایی پرده برداشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دی ان ای به دست آمده از مو های بتهوون از چه راز هایی پرده برداشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید