سرعت فراگیری کرونای انگلیسی و بروز سوالات جدی درباره ابعاد مخفی کاری لندن

به گزارش مجله فوتبال دوستان، ویروس انگلیسی کرونا به بیش از 80 کشور جهان رسیده و با گسترش هر چه بیشتر آن، سوالات جدی درباره پنهانکاری لندن درباره کیفیت و زمان پیدایش شروع آن مطرح می شود.

سرعت فراگیری کرونای انگلیسی و بروز سوالات جدی درباره ابعاد مخفی کاری لندن

به گزارش خبرنگاران، هنوز مدت زمانی زیادی از شیوع کرونای انگلیسی نگذشته که گونه جدیدی از این ویروس در انگلیس یافته شده است که بر اساس اعلام دانشمندان جهش های نگران کننده ای دارد.

گونه جدید ویروس کرونا تحت عنوان B.1.525، شامل تغییر ژنتیکی می شود که E484K نام دارد و در گونه های برزیلی و آفریقای جنوبی نیز یافته شده است.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که ویروس هایی با جهش E484K می توانند از سیستم دفاعی انسان فرار کنند که این باعث می شود این گونه از ویروس، ایمنی طبیعی یا ایجاد شده بر اثر واکسن را دور بزنند.

آژانس سلامت عمومی انگلیس گفت که پس از مطالعه نمونه های مربوط به دسامبر، 38 مورد مبتلا به گونه جدید ویروس در انگلیس تا به حال گزارش شده اند. اسکای نیوز در این باره گزارش داد که هنوز مشخص نیست این موارد در کجای انگلیس پیدا شده اند. کارشناسان گفته اند که این گونه تغییراتی در اجزای ژنتیک دارد که آن را مشابه گونه کنت که ویروس شایع در انگلیس است، می کند.

ویروسی که مرگبارتر است

برخی مطالعات توسط مشاوران علمی دولت انگلیس نشان داده است که گونه کنت می تواند بین 30 تا 70 درصد مرگبارتر باشد. گزارشی که روز جمعه در تارنمای دولت انگلیس منتشر شد، بر نگرانی ها درباره نحوه تغییر ویژگی ها کرونا بر اثر جهش ها، و همچنین تغییر راستا پاندمی تاکید کرد.

انگلیس تا به حال بیش از 4 میلیون مبتلای به کرونا گزارش کرده است که بیش از 119 هزار نفر آنها جان باخته اند.

انتشار گونه جدید ویروس کرونا در انگلیس چه زمانی شروع شد؟

گونه کنت موسوم به B.1.1.7 ابتدا در ماه سپتامبر تشخیص داده شد، اما دولت انگلیس آن را با تاخیر گفت. گفته می شود که این ویروس احتمالا اواسط ماه سپتامبر سال جاری (اواخر تابستان) در جنوب شرقی انگلیس، در شهر لندن یا در کنت اتفاق افتاده است.

سوزان هاپکینز، عضو سازمان سلامت عمومی انگلیس می گوید که این سازمان در 18 دسامبر (پنجشنبه)، این موضوع را به اطلاع دولت رسانده است و دولت انگلیس هم در همان روز موضوع را به سازمان بهداشت دنیای منتقل کرده است.

اعلام این امر به سازمان دنیای در شرایطی بوده که ده روز پیش از آن یعنی 9 دسامبر، 62 درصد موارد مبتلا به کرونا مربوط به گونه جدید ویروس بوده اند و این رقم حدود سه هفته قبلتر 28 درصد بوده است.

نمودار زیر نشان می دهد که مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در انگلیس پس از افت نسبی در این کشور در میانه سال 2020، با کمی فاصله و به ویژه در ماه های پایانی سال افزایش قابل توجهی را داشته و ادامه دار بوده است. یکی از گمانه ها در خصوص اوج دریافت تلفات، شیوع ویروس کرونای انگلیسی است.

تاخیر معنادار لندن در اعلام گونه جدید

سوالی که اینجا مطرح می شود این است که چرا انگلیس، این موضوع را با این همه تاخیر اعلام کرده است. اگر اولین نمونه ها در اواسط ماه سپتامبر (اواخر تابستان) بوده، چرا این موضوع بعد از حدود سه ماه به اطلاع سازمان بهداشت دنیای و کشورهای دیگر رسیده است. حتی چند هفته قبلتر از آن که میزان شیوع این گونه جدید رو به افزایش بود، چرا هشدارهای لازم برای مراقبت در این خصوص ارائه نشده است؟

طبیعتا تاخیر در اعلام وجود و ظهور این گونه جدید، به دلیل سرعت بالای انتشار آن، باعث شد که به کشورهای دیگر هم منتقل شده و تاثیرات آن در سطح دنیای مشاهده شود. شماری از کشورها از جمله ایران در اواخر دسامبر گفتند که پروازهای مربوط به انگلیس را متوقف و تعلیق می کنند. اما مشخص نبود که تا آن زمان، چه میزان از این گونه به خارج از انگلیس منتقل شده بودند.

حال اینجا این سوال مطرح می شود که تاخیر در اعلام تشخیص گونه جدید ویروس کرونا در انگلیس عمدی بوده است یا نه. آیا دولت انگلیس به دلیل ترس از انزوا و تبعات احتمالی اعلام آن، در این خصوص پنهانکاری کرده است؟

گلایه وزیر بهداشت از مخفی کاری انگلیسی ها

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران چند روز پیش به پنهانکاری لندن در خصوص ارائه اطلاعات و آمار درست در زمینه مربوط به کرونای انگلیسی اشاره کرد و گفت: انگلیسی ها در روزهای اول به دروغ گفتند که این ویروس فقط 30 تا 70 درصد ممکن است قدرت سرایتش بالا رفته باشد، بنده به صراحت به همکارانم گفتم که قدرت سرایت این ویروس قطعا چند برابر هست، و هم اینکه قدرت بیماری زایی و مرگ و میر آن به مراتب بیشتر از آن چیزی است که انگلیسی ها می گویند. متاسفانه تازه به آنچه که ما روزهای قبل گفتیم، اذعان کرده اند. و در همه مکتوبات من همه این را آوردم. تمام تلاش ما این بود که از مرزها بیشتر مراقبت شود.

سکوت رسانه های لندن نشین

همزمان با مخفی کاری انگلیس، رسانه های مستقر در لندن که در روزهای شروعین ویروس کرونا، با چنان آب و تابی شیوع این ویروس در ایران را پوشش خبری می دادند و تمام تلاش خود را می کردند که کرونا را از اساس ویروس ایرانی معرفی کنند و از یک بحرانی سلامت، استفاده سیاسی کنند، امروز زبان در کام گرفته و با خونسردی از کنار نوع عملکرد و مدیریت کرونای انگلیسی در جزیره سلطنتی عبور می کنند؛ گویی که آب از آب تکان نخورده است. برای آنها ظاهرا مهم نیست که انگلیس ویروس مرگبار را به بیش از 80 کشور دنیا صادر کرده و جان انسان ها از جمله جوانترها را با خطر بیشتری روبرو کرده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1516

به "سرعت فراگیری کرونای انگلیسی و بروز سوالات جدی درباره ابعاد مخفی کاری لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت فراگیری کرونای انگلیسی و بروز سوالات جدی درباره ابعاد مخفی کاری لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید