سوغات و صنایع دستی کیوتو، ژاپن

به گزارش مجله فوتبال دوستان، کیوتو، یکی از شهرهای بزرگ و توریستی ژاپن، سوغاتی های متنوع و جذابی دارد. در این شهر، هیچ محدودیتی از نظر تنوع و قیمت سوغاتی ها و صنایع دستی وجود ندارد.

سوغات و صنایع دستی کیوتو، ژاپن

کیوتو، یک شهر ایده آل برای خرید سوغات، هفتمین شهر بزرگ ژاپن است و جمعیتی در حدود 1/4 میلیون نفر دارد. این شهر به دلایل زیادی، جزو یکی از الویت های گردشگران در سفر به ژاپن است.

تاریخ، فرهنگ، معماری و زیبایی خیره نماینده این شهر باعث می گردد که همه مسافران ژاپن، حتما چند روزی را برای گشت وگذار در این شهر در نظر بگیرند.

اگر به کیوتو سفر می کنید، حتما دوست دارید که چیزی از این شهر به یادگار ببرید، یا برای خودتان یا برای عزیزانی که می خواهید خاطرات سفرتان را با آنها شریک شوید. خوشبختانه، کیوتو از نظر سوغات و صنایع دستی، هیچ محدودیتی ندارد و بسیار متنوع است. برای همه سلیقه ها و با هر بودجه ای، یک سوغاتی مناسب پیدا می گردد. بعلاوه، موقعیت ها و مراکز خرید زیادی برای خرید سوغات وجود دارد.

در ادامه، مهم ترین سوغاتی های بومی این شهر را معرفی می کنیم. سوغاتی هایی که خاص این منطقه است و جای دیگر جهان آن را به راحتی نمی توانید پیدا کنید.

پلاک Ema

دروازه tori ورودی معابد شینتو را نشان می دهد. وقتی در سفر به کیوتو از معبد فوشیمی ایناری و دروازه زیبا و نمادین آن عبور می کنید متوجه پلاک های خاصی می شوید که ema نام دارند. بازتماشامایندگان، آرزوهای خود را روی این پلاک ها می نویسند. معمولا آنها را به معابد و آرامگاه ها آویزان می نمایند تا خدایان آن را بردارند. در معبد فوشیمی کیوتو فرصتی به گردشگران داده شده است تا این پلاک ها را که به شکل دروازه tori طراحی شده به عنوان سوغات بخرند و به خانه ببرند. این سوغاتی، بسیار خاص، سنتی و مجذوب کننده است و تک تک لحظات سفر به کیوتو را به خاطرتان می آورد.

محصولات تهیه شده از بامبو

جنگل های بامبو یکی از مهم ترین جاذبه های کیوتو برای گردشگران است. این جنگل های زیبا، توجه گردشگران را به خود جلب می نماید و جهانگرد ها حتما در سفر به کیوتو برای تماشای آنها وقت می گذارند. این جنگل ها یکی از زیباترین جنگل های روی زمین هستند که فرصت تماشا آنها را نباید از دست بدهید. اگر می خواهید خاطرات گشت و گذار در این جنگل ها را هرگز نباید فراموش کنید، محصولات چوبی تهیه شده از بامبو را خریداری کنید. فروشگاه های زیادی در سراسر شهر، محصولات و صنایع دستی ساخته شده از بامبو را می فروشند. بعضی از این صنایع دستی، بسیار ظریف و هنرمندانه طراحی می شوند. کاسه های چوبی، چاپ استیک و بادبزن، از محبوب ترین محصولات بامبو در فروشگاه های سوغات است که اتفاقا قیمت های مناسبی هم دارند.

کاغذهای سنتی واشی

واشی نام نوعی از کاغذهای تزیینی و سنتی ژاپنی است که آنها را از پوست درختان تهیه می نمایند. هنوز هم محصولات زیادی در ژاپن با استفاده از کاغذ واشی تهیه می گردد از جمله کارت پستال و وسایل تزیینی مختلف. این محصولات تهیه شده از واشی، سوغاتی خوبی از سفر به کیوتو است. در بازارها و فروشگاه های مختلف سوغات می توانید این محصولات را پیدا کنید که تنوع زیادی دارند و برای همه سلیقه ها و بودجه ها، امکان خریداری آنها وجود دارد.

چای سبز و پودر ماچا

ژاپن و به خصوص توکیو، به چای سبز و پودر ماچا مشهور است. همه محصولاتی که از چای سبز تهیه می شوند، در فروشگاه های سوغات کیوتو به راحتی پیدا می شوند. پودر ماچا و محصولات مرتبط با آن را به راحتی می توانید از فروشگاه های مختلف خریداری کنید. از شکلات ماچا گرفته تا شیرینی های تهیه شده با آن در مغازه ها عرضه می گردد. چای سبز مرغوب و باکیفیت در دپارتمان استورهای بزرگ پیدا می گردد. این محصولات در کشورهای دیگر و در سراسر جهان محبوبیت زیادی پیدا نموده اند و شاید همه جای جهان بتوانید آنها را پیدا کنید ولی مرغوب ترین و مقرون به صرفه ترین نوع آن را فقط در ژاپن می توانید خریداری کنید.

ماچا، یک نوع چای سبز پودری است که از قرن ها پیش در کشورهای آسیایی برای درمان بعضی بیماری ها، حفاظت از بدن و نیروبخشی استفاده می گردد. چای ماچا از جمله نوشیدنی های پرطرفدار در آسیا است. ماچا نوعی پودر به دست آمده از چای سبز است که علاوه بر خواص چربی سوزی، بو و رنگ بسیار خوبی دارد.

ناما یاتسوهاشی

نامایاتسوهاشی نوعی شیرینی لذیذ مخصوص کیوتو است که در پوششی تهیه شده از کیک برنج، پوشانده می گردد و آن را معمولا به شکل مثلث تهیه می نمایند. این خوراکی خاص کیوتو، عطر و طعم بسیار فوق العاده ای دارد و معمولا مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. این شیرینی را با طعم های مختلفی تهیه می نمایند و تنوع زیادی دارد. بعضی از فروشگاه های عرضه این شیرینی، بیش از 200 سال قدمت دارند.

لباس های سنتی ژاپنی، کیمونو و یوکاتا

کیمونو و یوکاتا یا کیمونوی تابستانی از سوغاتی های خاص ژاپن است. در کیوتو می توانید مرغوب ترین، متنوع ترین و زیباترین کیمونوها را خریداری کنید. کیمونو معمولا گران است ولی یوکاتا، قیمت های به مراتب مناسب تری دارد. تنوع رنگ و طرح این لباس های زیبا، حتما مورد توجهتان قرار می گیرد. اگر به لباس های سنتی علاقه دارید، حتما یک کیمونو خریداری کنید.

آب نبات های میمونی

پارک میمون ایواتایاما یکی از جاذبه های مهم کیوتو است که دوستداران طبیعت و حیات وحش و به خصوص بچه ها، از تماشا آن لذت می برند. در این پارک موضوعی، 170 میمون ماکاک زندگی می نمایند و گردشگران و بازتماشامایندگان می توانند به آنها غذا بدهند. در فروشگاه سوغات این پارک، آب نبات ها و شکلات هایی به شکل میمون به فروش می رسد که به یکی از سوغاتی های محبوب کیوتو تبدیل شده است.

ترشی سبزیجات (Tsukemono)

ترشی و شور سبزیجات که در ژاپن به آن tsukemono می گویند به سبک خاصی تهیه می گردد و یکی از خوراکی هایی است که در سفر به کیوتو حتما باید امتحان کنید. برترین جا برای خرید این سوغات، بازارچه های شهر است به خصوص بازار نیشیکی که 400 سال قدمت دارد. تعدادی از فروشنده ها در این بازار، ترشی و شور سبزیجات خانگی را با قیمت های بسیار مناسبی می فروشند. عطر و رنگ سبزیجات مختلف در سطل های چوبی، یکی از مجذوب کنندهیت های خرید در کیوتو است.

چاقوهای ژاپنی

بسیاری از سرآشپزان مشهور، دنبال خرید چاقوهای ژاپنی هستند. این چاقوها، کیفیتی مثال زدنی دارند و البته قیمت آنها نیز بالا است. بعضی از مغازه های کیوتو، فقط به ساخت و فروش این چاقوها ختصاص دارند.

عروسک های ژاپنی

عروسک های کوکشی یا عروسک های ژاپنی، یکی از سوغاتی های مجذوب کننده این شهر برای بچه ها و بزرگترها است. این عروسک ها به خاطر لباس های سنتی و زیبایی که دارند این روزها به عنوان یک وسیله تزیینی، مورد توجه گردشگران قرار می گیرند. این عروسک ها، شکل ها و مقدار های متنوعی دارند و تقریبا در همه فروشگاه های سوغات سراسر شهر پیدا می شوند.

فوروشیکی

فوروشیکی نوعی پوشش پارچه ای ژاپنی است که از آن برای پوشاندن لباس ها، جعبه ها، هدایا و... استفاده می نمایند. این سوغاتی یکی از زیباترین و کاربردی ترین سوغاتی هایی است که می توانید از کیوتو خریداری کنید. چندین بار قابل استفاده است و کاربردهای مختلفی دارد و سبک وزن است. در همه فروشگاه های سوغات پیدا می گردد و طرح ها و رنگ های مجذوب کننده و زیبایی دارد.

شیچیمی، ادویه مخلوط

این ادویه نوعی ادویه مخلوط متشکل از 7 ادویه مختلف است که در ژاپن بسیار رواج دارد و از آن برای طعم دادن به انواع غذاها مثل سوپ، نودل و برنج استفاده می نمایند. این ادویه معمولا شامل چیلی قرمز، فلفل ژاپنی، پوست پرتغال بوداده، دانه های کنجد سیاه، دانه گیاه hemp ، زنجبیل و جلبک دریایی است. طعمی که شما را همیشه به یاد ژاپن و خاطرات سفر به این سرزمین تماشای می اندازد. برای اینکه ادویه مرغوب تر با قیمت کمتری پیدا کنید، به بازار نیشیکی سر بزنید.

شانه چوبی

شانه چوبی یکی از سوغاتی های تیپیکال ژاپنی است. قبلا، یکی از تزیینات مو برای گیشاها بوده و Tsugegushi نام داشته است. قیمت چانه های چوبی دست ساز بسیار بالا است ولی با توجه به خواصی که برای حفظ سلامت مو دارد و دوام زیادی که خواهد داشت، بدون شک ارزش هزینه کردن دارد.

چاپ نقش چوبی

این تکنیک از زمان های بسیار دور برای چاپ در ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد. منشا این هنر را چین باستان می دانند که در آنجا به عنوان یک روش چاپ بر روی پارچه و کاغذ کاربرد بسیاری داشته است. ابزارها و بلاک های چوبی این روش چاپ را می توانید در مرکز صنایع دستی کیوتو پیدا کنید و به عنوان سوغات، خریداری کنید و به خانه ببرید.

آیوگاشی

آیوگاشی نوعی دسر سنتی به شکل ماهی است که پوسته ای نازک و شبیه کرپ دارد و فیلینگ آن شامل آرد برنج، لوبیای شیرین و پودر ماچا است. آیوگاشی در کیوتو به خصوص در فصل های گرم سال، هواداران زیادی دارد. این دسر لذیذ را فروشنده های خیابانی عرضه می نمایند و در سراسر شهر می توانید آن را پیدا کنید.

کانزاشی

کانزاشی تزیینات سنتی مو است که معمولا آن را همراه با کیمونو استفاده می نمایند. معمولا آن را از جنس های مختلفی مثل چوب با پوشش لاکی، مرجان و کریستال تهیه می نمایند. آنها معمولا به زیبایی تزیین می شوند و برای صاحبان شان بسیار ارزشمند هستند. استفاده از آن برای اولین بار، شاید گیج نماینده به نظر برسد ولی دستورهایی برای استفاده از آن وجود دارد.

اوماموری

اوماموری، نوعی تعویذ ژاپنی است که آن را در همه مراکز زیارتی و معبدها می فروشند. معتقدند که داشتن آنها، برای فرد خوش شانسی می آورد. معمولا آن را در کیف شخص خود نگه می دارند یا به دیوار خانه آویزان می نمایند. هر معبد و زیارتگاهی، اوماموری خاص خود را دارد که طرح و رنگ و معنای هر کدام از آنها فرق دارد.

روغن کاملیا

روغن کاملیا، عصاره ای است که از دانه گل کاملیا به دست می آید و آن را در فراوری محصولات زیبایی استفاده می نمایند. خواص ضدالتهابی و آنتی اکسیدانی دارد و برای بازسازی بافت های آسیب دیده از آن استفاده می گردد. کیوتو یکی از مهم ترین فراورینمایندگان محصولات تهیه شده از این روغن است. این سوغاتی خاص، خواص زیادی دارد و می تواند سوغاتی خوبی از سفر به کیوتو باشد. غیر از خود روغن کاملیا محصولات تهیه شده از آن مثل انواع لوسیون و کرم و... را می توانید از کیوتو خریداری کنید.

چترهای کاغذروغنی

چترهای زیبای ژاپنی به نام Bangasa نوعی چترهای خاص هستند که با کاغذ واشی و چوب بامبو تهیه می شوند. این چترهای خاص ونمادین، کیفیت خوبی دارند و محکم و بادوام هستند. علاوه بر کیفیت و دوام، زیبایی خیره نماینده آنها، مورد توجه گردشگران قرار می گیرد. البته چترهایی با طرح های سنتی ژاپنی عرضه می شوند که قیمت های بالایی دارند و بیشتر جنبه تزیینی دارند. مدل های کاربردی و ساده تر، قیمت های مناسب تری دارند.

شیرینی های سنتی واگاشی

این شیرینی ها با طرح های مجذوب کننده و منحصربه فردی تهیه می شوند و مثل یک قطعه جواهر می درخشند. انواع آن که شبیه به آب نبات است هواداران بیشتری دارند و آن قدر زیبا طراحی می شوند که هیچ کس دوست ندارد آن را بخورد.

منبع: کجارو / en.compathy.net / tsunagujapan.com
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1993

به "سوغات و صنایع دستی کیوتو، ژاپن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوغات و صنایع دستی کیوتو، ژاپن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید