فوت دومین جوان کشاورز در مازندران بر اثر بیماری تب شالیزار

به گزارش مجله فوتبال دوستان، رضا رمضان نژاد، جوان حدوداً 27 ساله اهل روستای برسمنان بخش لاله آباد بابل بود که پس از ابتلا به بیماری تب شالیزار و مسائل عفونتی برای پیوند کبد به تهران منتقل شد اما متأسفانه جان باخت.

فوت دومین جوان کشاورز در مازندران بر اثر بیماری تب شالیزار

با افزایش کشت و کار شالی حساسیت در بروز تب شالیزار در مازندران افزایش یافته و مسئولان می گویند در صورت مراجعه به موقع 90 درصد تب شالیزار بهبود می یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بابل، فوت جوان بابلی بر اثر تب شالیزار حساسیت ها درباره این بیماری و لزوم آگاهی یابی از علائم آن را در مازندران همزمان با آغاز فصل کشت و کار شالی افزایش داده است.

رضا رمضان نژاد، جوان حدوداً 27 ساله اهل روستای برسمنان بخش لاله آباد بابل بود که پس از ابتلا به بیماری تب شالیزار و مسائل عفونتی برای پیوند کبد به تهران منتقل شد اما متأسفانه جان باخت.

هفته گذشته نیز جوانی در قائمشهر بر اثر تب شالیزار جان باخت.

دکتر فرهنگ بابامحمودی مدیر گروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت وگو با خبرنگار تسنیم گفت: سالیان درازی است که در فصل کشت و کار در شالیزارها، بیماری تب شالیزار نیز شیوع می یابد.

وی با بیان اینکه تب شالیزار یک بیماری میکروبی است که به وسیله ادرار حیوانات از جمله گاو، بز، سگ، موش و سایر جوندگان در محیط پراکنده می شود اضافه نمود: این حیوانات می توانند این میکروب را تکثیر و پراکنده نمایند و با توجه به اینکه در شالیزار غرقاب سازی زمین صورت می گیرد به وسیله آلوده سازی آب این میکروب منتقل می شود.

بابامحمودی ادامه داد: آلودگی بدن و ادرار حیوان تغییر رنگ و بویی ایجاد نمی نماید و این میکروب به وسیله خراش های پوستی وارد بدن می شود و به کبد، کلیه و مغز استخوان حمله می نماید و در درجات بالاتر سبب مرگ بیماران می شود.

مدیرگروه بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی مازندران توضیح داد: بروز علائم ناگهانی از جمله تب بالا 40 درجه، دردهای عضلانی ناحیه کمر، ران و نقاط مختلف پا، قرمزی چشم ها در کنار تعریق و خستگی، علائم این بیماری است.

بابامحمودی گفت: با پیشرفت این بیماری ممکن است نارسایی کلیه ایجاد شود و منجر به مرگ بیمار شود اما اگر کشاورزان نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت نمایند در 90 درصد با تب ساده بیماری رفع می شود و باعث مرگ و میر نخواهد شد. در 10 درصد پرخطر 40 تا 50 درصد سبب مرگ و میر می شود.

پرهیز استفاده از آب کنار مزارع و شالیزارها

بابامحمودی به کشاورزان توصیه کرد که با چکمه و دستکش کار در شالیزار را انجام دهند و از آب کنار مزارع برای شستن دست و صورت استفاده ننمایند چرا که میکروب از راه مخاط وارد دهان می شود و آلودگی انتقال می یابد و اگر دستورالعمل ها به درستی انجام شود ابتلا به تب شالیزار کاهش می یابد.

به گفته این مسئول، تب شالیزار در موتورسواران و شناگرانی که در برکه ها و یا از چاله های آبی عبور می نمایند رخ می دهد که باید در این زمینه مراقب باشند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، لپتوسپیروزیس یکی از بیماری های مشترک بین انسان و دام است که شیوع آن در منطقه ها گرمسیری، نیمه گرمسیری و معتدل همچون نواحی شمالی ایران ، بالاست. این باکتری راه های متعددی برای ورود به بدن داشته و طیف وسیعی از علائم را بروز می دهد.

علائم اولیه این بیماری مشابه آنفولانزا است، به همین علت تشخیص اولیه آن مشکل بوده و در بسیاری از موارد عدم تشخیص درست و به موقع سبب پیشرفت بیماری و سخت شدن درمان آن می شود، درحالی که با تشخیص به هنگام می توان عوارض ناشی از بیماری را کاهش داد.

با توجه به مسائل ناشی از عدم تشخیص به موقع بیماری نظیر ابتلا به سندرم ویل، عوارض بیماری و هزینه های مختلف ناشی از ابتلا به لپتوسپیروز و هم چنین ناکافی بودن سطح آگاهی پزشکان و پرسنل بهداشتی نسبت به این بیماری، به نظر می رسد آنالیز این بیماری به ویژه از لحاظ نحوه بیماری زایی و راه های تشخیص آن، می تواند نقش موثری در ایجاد شناخت بهتر این بیماری داشته باشد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 15 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1402 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 2179

به "فوت دومین جوان کشاورز در مازندران بر اثر بیماری تب شالیزار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوت دومین جوان کشاورز در مازندران بر اثر بیماری تب شالیزار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید