معرفی کدو حلوایی و خواص درمانی آن

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تأمین کننده نیروی حیاتی بدن و تسکین دهنده عطش و حرارت درونی، غذای مناسبی برای مبتلایان به دیابت و معده های ضعیف، نرم کننده سینه و خلط آور، بازکننده و رگ های بدن و تصفیه کننده خون، کاهنده غم و اندوه و افزاینده قدرت فکر

معرفی کدو حلوایی و خواص درمانی آن

نویسنده: صمصام صانعی

نام علمی:

Cucurbita moschata Duchesne، نام فرانسه Citrouille و نام انگلیسی آن Pumpkin می باشد. نام های دیگر آن به فارسی، عربی و در کتب طب سنتی، کدو حلوایی، کدو زمستانی، کدو رشتی و کدو مربایی نامیده شده است.

تیره گیاه:

کدو Cucurbitaceae

نوع گیاه:

بوته

مشخصات ظاهری:

گیاهی است یک ساله، ساقه های آن گسترده و خزنده روی زمین، برگ های آن سبز تیره، پهن، کلیوی شکل، کنگره ای، دندانه دار با لبه های افتان و لکه های سفید روی برگ ها رویت می گردد. جام گل های آن زردِ کم رنگ، استکانی با لوب های نوکدارِ خمیده، میوه اش به رنگ های مختلف، معمولاً استوانه ای شکل در میانه به هم آمده با جفت های به آسانی جدا شونده و دانه های داخل میوه (کدو) سفیدِ کِدر می باشند.

بیشتر بخوانید: کدو بی خاصیت نیست حتی کدوی تنبل

طبیعت:

طبق نظر حکمای طب سنتی طبیعت آن سرد و تر است.

رویش جغرافیایی:

در ایران و در اغلب کشورها در نواحی معتدله، گرم و مرطوب کاشته می گردد.

ترکیبات شیمیایی و مواد موجود در آن: آب، پروتئین، چربی، مواد قندی، هیدرات های کربن، کلسیم، فسفر، آهن، سدیم، پتاسیم، تیامین، نیاسین، رایبوفلاوین و ویتامین های

A و C در آن تشخیص داده شده است.

بخش مورد استفاده:

میوه (کدو حلوایی)

نحوه مصرف:

معمولاً کدو حلوایی را به صورت پخته مصرف می نمایند.

خواص درمانی:

تأمین نماینده نیروی حیاتی بدن و تسکین دهنده عطش و حرارت درونی، غذای مناسبی برای مبتلایان به دیابت و معده های ضعیف، نرم نماینده سینه و خلط آور، بازنماینده و رگ های بدن و تصفیه نماینده خون، کاهنده غم و اندوه و افزاینده قدرت فکر و اندیشه می باشد. ضمناً برای یبوست، سرفه، کم خونی، برص و لکه های سفید ظاهر شده روی بدن هم مفید است. کدو حلوایی پخته شده و گرم را به صورت ماسک به صورت بمالید نیم ساعت صبر نموده رنگ چهره و رخسار را براق و زیبا می نماید. پخته شده آن به صورت مرهم رفع نماینده ورم و التهابات می باشد. غرغره با آب کدوی پخته شده مفید برای گلو درد، آب کدوی پخته شده رفع نماینده اختلالات کلیه و مثانه و کدوی پخته شده با عدس غذایی مناسب برای گرفتگی سینه است.

نکته:

مواد و اثرات کدو حلوایی تقریباً شبیه کدو تنبل است.

منبع مقاله :

صانعی، صمصام؛ (1395)، طبّ الصمصام -آشنایی با بیش از 400 نوع از گیاهان دارویی- (جلد دوم)، تهران: انتشارات حافظ نوین، چاپ اول.

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1789

به "معرفی کدو حلوایی و خواص درمانی آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی کدو حلوایی و خواص درمانی آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید