نه گفتن را چگونه به کودک یاد دهیم؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، اینکه ما نمی توانیم نه بگوییم؛ یعنی اینکه به تأیید دیگران نیاز داریم؛ این باور را داریم زمانی خوب و دوست داشتنی هستیم که به همه جواب مثبت و بله بگوییم اما والدین باید به کودک میدان دهند تا آزادی سخن گفتن و مخالفت را داشته باشد.

نه گفتن را چگونه به کودک یاد دهیم؟

به گزارش خبرنگاران، مصطفی تبریزی روانشناس در مصاحبه با فارس در پاسخ به این پرسش که چگونه مهارت نه گفتن را به فرزندان آموزش دهیم؟، گفت: این موضوع از سه سالگی شروع می شود؛ در این سن کودک به عنوان من بودن به عنوان کسی که من هم یک شخص هستم، رشد می کند.

وی ادامه داد: بنابراین بچه ها در چنین شرایط مقداری لجباز و خودخواه می شوند و این طبیعی بوده و خوب است که این طور می شوند؛ یعنی کودک می خواهد بگوید من نیز مثل یک فرد می توانم تصمیم بگیرم.

این روانشناس بیان داشت: در خاتمه سه سالگی، کودک مشاهده می کند که والدینش کارهای مختلف را انجام می دهند اما به وی یکسره توصیه کرده و دستور می دهند اما وقتی من در کودک شکل پیدا می کند، می خواهد بگوید خودم تصمیم می گیرم و چرا برای من تصمیم می گیرید.

تبریزی شرح داد: اگر در خانواده ای به قدری با کودک برخورد کنند و به کودک بگویند که تو وقتی به حرف دیگران توجه نمی کنی دوست داشتنی نیستی و آن زمان که به حرفها گوش کرده و مطیع هستی دوست داشتنی هستی؛ بعد از آن کودک مشاهده می کند برای بقا نیازمند تایید دیگران است.

وی متذکر شد: حالا که کودک نیازمند تایید دیگران شد؛ مثلا فردی می گوید شما پسر خوبی هستی و پیشنهاد می دهد بیا به پارک برویم. کودک در این شرایط می بیند که اگر پیشنهاد را قبول نکند آن را تایید نمی کنید؛ پس در نتیجه فکر می کند دوست داشتنی نیست.

این روان شناس اضافه کرد: اینکه ما نمی توانیم نه بگوییم؛ یعنی به تایید دیگران نیاز داریم. این باور را داریم که زمانی خوب و دوست داشتنی هستیم که به همه جواب مثبت و بله بگوییم؛ در نتیجه ریشه این موضوع در آموزش های خانواده و مدرسه است.

تبریزی در پاسخ به این پرسش که چگونه این نقیصه را در کودک برطرف کنیم؟،اظهار داشت: باید از ابتدا ما روحیه انتقادی را در بچه ها تشویق کنیم؛ یعنی کودک موضوعی را نقد کرده و نظر دهد، مخالفت کرده و حرفش را بیان کند؛ به اصطلاح میدان ببیند و وقتی در خصوص موضوعی جواب منفی می دهد، مورد تایید قرار گیرد.

تبریزی یادآور شد: البته این منافاتی با رعایت ادب ندارد؛ همان نه گفتن را می توان مودبانه یا بی ادبانه گفت و باید این را یادگیرند؛ در نتیجه در درجه اول در خانواده و بعد در مدرسه به بچه ها این موضوع را یاد دهیم. به کودک میدان بدهیم تا آزادی سخن گفتن و مخالفت را داشته باشند و وقتی با موضوعی مخالفتی می کنند، مورد تشویق قرار گیرند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1240

به "نه گفتن را چگونه به کودک یاد دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نه گفتن را چگونه به کودک یاد دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید