ویترین جذاب باشگاه ها برای مربیان تیم های ملی تکواندو، نیاز به روشنگری فدراسیون در سال منتهی به المپیک

به گزارش مجله فوتبال دوستان، لیگ تکواندو در شرایطی قرار است در سال منتهی به المپیک برگزار شود که تمامی مربیان ملی رده های مختلف به صورت همزمان با تیم های باشگاهی همکاری می کنند.

ویترین جذاب باشگاه ها برای مربیان تیم های ملی تکواندو، نیاز به روشنگری فدراسیون در سال منتهی به المپیک

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرنگاران، برگزاری رقابت های لیگ تکواندو در فصل جاری با حواشی و حرف و حدیث های بسیاری همراه شده است. در حالی که ابتدا برگزاری یا عدم برگزاری این مسابقات با مخالفت و موافقت هایی از سوی تیم های شرکت کننده همراه بود، در نهایت مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ تصمیم بر برگزاری مسابقات با شکل و شمایل جدید گرفتند، اما زمان برگزاری این مسابقات با توجه به شیوع موج سوم ویروس کرونا در کشور همچنان نامعین است.

با اعلام مسئولان سازمان لیگ مهلت واریز مبلغ ورودی تیم های شرکت کننده در مسابقات تمدید شد تا معین شود عزم جدی برای برگزاری مسابقات از سوی مسئولان سازمان لیگ وجود دارد. در این میان تیم های شرکت کننده نیز با توجه به برگزاری مسابقات، از ماه های گذشته مشغول بستن تیم های خود هستند تا با بهترین ترکیب و شرایط در فصل جاری حضور داشته باشند.

نکته مهم در فصل جابجایی لیگ تکواندو فصل جاری، حضور پررنگ و برجسته مربیان ملی برای فعالیت در تیم های مختلف است. موضوعی که در سالیان گذشته نیز شاهد آن بودیم، اما در فصل جاری عملاً شاهد حضور مستقیم و غیر مستقیم تمامی مسئولان و مربیان رده های مختلف ملی تکواندو کشور در لیگ هستیم.

طبق اخبار منتشر شده تیم فتح صدر البرز اولین سال فعالیت خود در لیگ برتر تکواندو مردان را با حضور هادی ساعی، مدیر تیم های ملی در نقش مدیرفنی و علی محمد بسحاق، مربی تیم ملی تکواندو به عنوان سرمربی آغاز خواهد کرد تا نشان دهد برای پیروزیت در لیگ برتر برنامه ریزی دارد. این در حالی است که وحید عبداللهی دیگر مربی تیم ملی تکواندو کشورمان نیز پس از جدایی از باشگاه کن قرار است با این تیم همکاری داشته باشد.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

طبق اعلام کیومرث چگینی، سرپرست تیم لوازم خانگی کن همکاری این باشگاه با فریبرز عسکری، سرمربی تیم ملی مردان و مهرو کمرانی، سرمربی تیم ملی بانوان به عنوان مشاور فنی در فصل جاری با این باشگاه ادامه خواهد داشت. ریحانه فولادی و فاطمه صفرپور مربیان تیم ملی تکواندو بانوان نیز قرار است در فصل جاری به عنوان سرمربی، مربی یا مدیرفنی با این باشگاه همکاری داشته باشند و در بخش مردان همچنان شاهد سرمربیگری محمدرضا زوار، سرمربی تیم ملی نوجوانان در این باشگاه هستیم.

پیام خانلرخانی سرمربی جوان و پیروز تیم ملی پاراتکواندو نیز مانند سالیان گذشته با تیم شهرداری ورامین در مسابقات حضور خواهد داشت تا برای تکرار عنوان قهرمانی دو سال گذشته این باشگاه تلاش کند.

با بررسی شرایط تیم های لیگ تکواندو کشور به خوبی معین است که حضور مربیان ملی رده های مختلف در سال المپیک در لیگ فصل جاری پررنگ تر از فصول گذشته خواهد بود. موضوعی که نیازمند بررسی از سوی مسئولان سازمان تیم های ملی و فدراسیون خواهد بود تا مبادا این همکاری باشگاهی منتج به آسیب به تیم ملی و تکواندو کشورمان نباشد.

در اینکه ویترین لیگ برتر تکواندو برای مربیان و مسئولان تیم های ملی از همکاری صِرف با تیم ملی جذاب تر است، شکی نیست اما این موضوع و دلایل آن نیازمند بررسی از سوی مسئولان فدراسیون تکواندو است. این در شرایطی است که معمولاً همکاری همزمان مربیان و مسئولان ملی با باشگاه ها در رشته ای ورزشی عرف نیست و فدراسیون ها برای جلوگیری از ایجاد شائبه و حرف و حدیث های احتمالی اجازه همکاری مربیان ملی با باشگاه ها را نمی دهند.

قطعاً برای بررسی دقیق تر همکاری مربیان ملی با تیم های باشگاهی باید پای صحبت های این نفرات نیز نشست تا از دلایل و انگیزه های آنها نیز مطلع شد. شاید یکی از موارد اصلی و مهم این اتفاق انگیزه های مالی است که با توجه به حقوق های نه چندان خوب مربیان رشته های غیر فوتبالی در ایران نتوان بابت این کار به مربیان ملی خرده و ایرادی گرفت. از طرفی همکاری و فعالیت مربیان تیم های پایه و پاراتکواندو با باشگاه های لیگ برتر بزرگسالان مردان نیز تا حدودی پذیرفتنی است، اما اینکه در سال منتهی به المپیک، کادرفنی تیم های ملی به جای تمرکز روی مسئولیت مهم خود، دغدغه حضور در رده های باشگاهی را داشته باشند، ایجاد سوال خواهد کرد.

فدراسیون کشتی به عنوان یکی از رشته های پرامید کاروان ورزشی ایران برای فصل جاری مسابقات باشگاهی، قانون منع همکاری سرمربیان تیم های ملی بزرگسالان با باشگاه ها را اتخاذ کرد اگر چه با توجه به عدم دریافت حقوق توسط مربیان تیم های ملی ممنوعیتی برای همکاری آنها با تیم های باشگاهی ایجاد نکرد، اما با این وجود و برای جلوگیری از حرف و حدیث های احتمالی مربیان تیم ملی کشتی با هیچ باشگاهی همکاری نکردند.

همه این تصمیمات در شرایطی در لیگ برتر گرفته شده که تکواندو ایران از لحاظ پتانسیل نیروی انسانی در بخش مربیگری کمبودی احساس نمی کند و در حال حاضر بسیاری از مربیان سابق تیم های ملی و قهرمانان سابق جهان و آسیا بیرون از گود هستند، اما به طور همزمان شاهد حضور و همکاری تمامی مربیان ملی با معدود تیم های باشگاهی هستیم. فرصتی که تیم های تکواندو کشورمان با اندکی جسارت امکان استفاده از آن را خواهند داشت و به جای استفاده از تعداد اندکی مربی، شرایط همکاری را برای سایر قهرمانان کشورمان فراهم می کند.

از طرفی باید شأن و منزلت حضور در تیم ملی به حدی برای مربیان کشورمان بالا باشد که وقتی فرصت و افتخار همکاری با تیم ملی برای آنها فراهم شده، دیگر چشم به قبول مسئولیت در رده باشگاهی نداشته باشند و تمام تمرکز خود را روی تیم ملی بگذارند. فدراسیون تکواندو به عنوان متولی این رشته باید از لحاظ شرایط مالی شرایطی را فراهم کند تا حداقل مربیان رده ملی نیازمند قراردادهای نه چندان بالای لیگ برتر تکواندو نباشند و با تمام توان و بدون دغدغه به مسئولیت خود بپردازند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1247

به "ویترین جذاب باشگاه ها برای مربیان تیم های ملی تکواندو، نیاز به روشنگری فدراسیون در سال منتهی به المپیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویترین جذاب باشگاه ها برای مربیان تیم های ملی تکواندو، نیاز به روشنگری فدراسیون در سال منتهی به المپیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید