چه مجازاتی در انتظار بهمن است؟ ، مادر رومینا: هم قصاص می خواهم هم طلاق

به گزارش مجله فوتبال دوستان، بهمن دستگیر شد. همان پسری که کمک کرد تا رومینا از خانه فرار کند. این پسر جوان به دلیل نقشی که در عصبانیت پدر رومینا داشت، با حکم مرجع قضائی دستگیر شد. اما بهمن مستحق چه مجازاتی است.

چه مجازاتی در انتظار بهمن است؟ ، مادر رومینا: هم قصاص می خواهم هم طلاق

به گزارش مجله فوتبال دوستان به نقل از شهروند، گفته می شود ارسال عکسی که در آن رومینا در کنار بهمن قرار داشت برای پدر این دختر دلیلی برای صدور این حکم بوده است. از سوی دیگر گفته می شود درست ساعتی قبل از دستگیری بهمن و رومینا آنها مقدمات ازدواج شان را فراهم کرده بودند و حتی عاقد هم به خانه یکی از اقوام بهمن آمده بود تا صیغه محرمیت این دو را بخواند. اما از این جنایت هولناک و حواشی آن که پنجشنبه یکم خرداد در روستای حویق رخ داد، جزئیات دیگری هم منتشر شده است.

رعنا دشتی مادر رومینا که روزهای نخست حادثه صحبتی از او نبود، حالا اعلام کرده که خواهان قصاص قاتل دخترش است. او از مقامات قضائی خواسته تا همسرش را به اشد مجازات برسانند. این زن که هنگام وقوع جنایت در حمام مشغول شست وشوی لباس بود، می گوید دیگر حاضر نیست با همسرش زندگی کند و طلاقش را می خواهد. این زن چهل ساله رازهای هولناکی را از آنچه بین رومینا و پدرش گذشت، فاش کرد.

از همان روزهای نخستی که رضا به رابطه دخترش با بهمن پی برد، غائله شروع شد. پدر رومینا از بهمن خوشش نمی آمد. او مخالف این رابطه بود و می گفت که بهمن و خانواده اش آدم های خوبی نیستند و دخترم نباید عروس این خانواده شود. اما رومینا با وجود ترس و وحشتی که از پدر داشت، به رابطه با بهمن ادامه داد و همین امر باعث شد تا اختلاف این پدر و دختر بالا بگیرد.

مادر رومینا می گوید چند روز قبل از فرار کردن دخترش از خانه یک روز شوهر خاله اش آمد و گفت یک نفر می خواهد به خواستگاری رومینا بیاید و گفته اگر شما رضایت ندهید، با رومینا فرار می کند. اما وساطت شوهرخاله هم راه به جایی نبرد. بحث و جدل آنها کار را به جایی رساند که پدر رومینا خواهان خودکشی دخترش شد.

رعنا مادر این دختر به قتل رسیده می گوید: بارها به من گفته بود که به رومینا یاد بدهم خودش را حلق آویز کند، اما من این کار را نکردم. پدر خشن و متعصب اما دست بردار نبود، او حتی خودش به رومینا گفته بود که با مرگ موش خودکشی کند قبل از آنکه خودش خون دخترک بی نوا را بریزد.

در همین اوضاع و احوال بود که این دختر تنها راه نجاتش را در فرار با پسر مورد علاقه اش دید، پسری که البته چند سال از او بزرگ تر بود. رومینا و بهمن قول و قرارشان را گذاشتند و یک روز صبح بهمن به روستای سفید سنگان رفت و رومینا را با خودش برد. بهمن که قبل از دستگیری بارها با رسانه ها صحبت کرده، مدعی شده که رومینا را به خانه خواهر بزرگش در یکی از روستاهای اطراف برده و در آنجا چند روزی را با میل خودش زندگی می کرده است. بهمن بارها از علاقه ای که به رومینا داشت و تمایل این دختر برای زندگی با خودش صحبت کرد.

او حتی مدعی شد زمانی که پلیس او و رومینا را دستگیر کرد، آنها می خواستند با هم عقد کنند. اما این پسر که در بروز این جنایت هولناک چندان بی تقصیر هم نبود، قبل از بازداشت صحبت هایی را مطرح نمود که کم وبیش از زبان مادر رومینا هم شنیده شد. بهمن ساعتی قبل از بازداشت درباره دلایل فرار با دختر مورد علاقه اش گفت: رومینا به من گفته بود که پدرش اذیتش می کند. می گفت من را با خودت ببر وگرنه خودم را می کشم. پدرم به من مرگ موش داده تا خودم را بکشم. طناب آورد و به من گفت بیا خودت را دار بزن، اما با این پسر جایی نرو.

اما حالا بهمن در بازداشت است. خیلی ها اعتقاد دارند او در این پرونده نقش مهمی داشته است. پسری که با اختلاف سنی بسیار بالا دختر چهارده ساله را با خود برده و با انتشار تصاویری باعث تحریک پدر رومینا شده است. اما اینکه او با این کار مرتکب جرمی شده است، نیاز به بررسی حقوقی دارد.

علی شاه صاحبی، وکیل دادگستری به شهروند می گوید: رضایت نداشتن شخص ربوده شده یکی از شرایط تحقق جرم آدم ربایی است. اگر این امر به اثبات رسد و محرز شود که بدون رضایت رومینا او به زور یا با فریب از محلی به محلی دیگر انتقال داده شده است، می توان گفت جرم ربایش تحقق پیدا کرده است.

آن طور که مشخص است موضوع آدم ربایی در این پرونده با توجه به اظهارات رومینا در برابر پلیس که صراحتا اعلام کرده با میل و رضایت خودش از خانه فرار کرده، تقریبا منتفی است. اما دلیلی که برای بازداشت بهمن اعلام شده، تحریک و عصبانیت پدر این دختر برای ارتکاب به قتل بوده است. براساس ماده 126 قانون مجازات اسلامی تنها زمانی وقوع جرم به بهمن منتسب می شود که با قصد وقوع قتل قاتل را ترغیب، تهدید، تطمیع یا تحریک به ارتکاب جرم کند. به گفته این وکیل دادگستری هیچ کدام از این شرایط در این پرونده وجود ندارد، حتی قصد بهمن با پدرش هیچ مشابهتی به هم ندارد و به طورکلی نمی توان معاونت در قتل را به این پسر نسبت داد. اختلاف سنی قابل توجه بهمن و رومینا و سرنوشت وحشتناکی که برای این دختر رقم خورد، باعث شد تا افکار عمومی بهمن را در قتل این دختر مقصر بدانند. حتی صحبت از اغفال این دختر هم به میان آمد که به گفته شاه صاحبی وعده ازدواج مصداق جرمی نیست و نمی توان نسبت به آن ادعایی داشت. به عبارت دیگر بهمن جرمی از این منظر مرتکب نشده است.

از طرف دیگر حمیدرضا گودرزی، وکیل دادگستری و بازپرس سابق دادسرای جنایی پایتخت نیز معتقد است که جرم معاونت در قتل شامل بهمن خاوری نمی شود. به گفته او طبق شواهد این پسر حرفی مبنی بر تحریک پدر برای ارتکاب قتل انجام نداده است. اما بحث اغفال، فریب، ارتباط با دختری کم سن وسال و انتشار عکس های او می تواند جرم محسوب شود: اگر این پسر، پدر را تهدید کرده باشد که عکس های دخترش را منتشر می کند یا بدون رضایت دختر او را با خود برده باشد، قطعا مجازات سنگینی برای او در نظر گرفته می شد، ولی درحال حاضر شواهد نشان می دهد که مجازات سنگینی در انتظارش نیست. البته همه اینها منوط به تحقیقات و پیگیری و نظر بازپرس و قاضی پرونده است. ممکن است در این میان بحث هایی مطرح باشد که خصوصی است و کسی از آن خبر ندارد یا مثلا ادله ای بر جرایم سنگین او مثل آدم ربایی، تهدید پدر یا دختر یا تحریک پدر برای کشتن دخترش اثبات شود که در این صورت او به مجازات سنگینی محکوم خواهد شد.

حمیدرضا گودرزی وکیل دادگستری

این وکیل دادگستری به سه موضوع در این پرونده اشاره می کند و می گوید: نکته اول در این پرونده وضع روحی بچه ها و ارتباط خانواده ها با آنان است. باید آموزش های لازم در این باره به خانواده ها داده شود. من خودم سال ها پیش قاضی پرونده شاهرخ و سمیه بودم، آن پرونده نیز بی شباهت به پرونده رومینا نیست. شاهرخ و سمیه هم سن بسیار کمی داشتند. سمیه هر طور بود می خواست با شاهرخ ازدواج کند، حتی آنها با هم فرار کرده بودند. ولی وقتی به خانه هایشان بازگشتند، باز هم از طرف خانواده هایشان محدود شدند. کسی نبود تا با آنها صحبت و با دلایل منطقی قانع شان کند. آن قدر از طرف خانواده هایشان جواب منفی شنیدند تا اینکه درنهایت آن جنایت رخ داد، بنابراین باید آموزش ارتباط خانواده ها با فرزندان در جامعه از اهمیت بیشتری برخوردار شود تا دوباره شاهد چنین اتفاق های وحشتناکی نباشیم. نکته دیگر نقش بهزیستی و سازمان های مراقبتی بر اطفال است که باید در جامعه پررنگ تر شود. مانند دیگر کشورها ما نیز باید قانون سخت تری در مورد حمایت از بچه ها داشته باشیم تا دست قاضی و بازپرس نیز در این گونه پرونده ها باز باشد. قضات در چارچوب قانون حکم صادر می کنند و درباره رومینا و بازگرداندن او به خانه نیز همین طور بود. همچنین درباره پدر رومینا نیز طبق قانون با او برخورد خواهد شد. اما کاش قانونی بود تا در این گونه موارد که قصاص وجود ندارد، حداقل مجازات حبس ابد جایگزین شود تا بازدارنده باشد. بنابراین در این مورد نیز با خلأ قانونی روبرو هستیم و نیاز به اصلاح قانون داریم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 973

به "چه مجازاتی در انتظار بهمن است؟ ، مادر رومینا: هم قصاص می خواهم هم طلاق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه مجازاتی در انتظار بهمن است؟ ، مادر رومینا: هم قصاص می خواهم هم طلاق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید