کاشت گیاه آکواریومی چگونه است؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، کاشت گیاه آکواریومی به دو روش کاشت در گلدان و کاشت در داخل آکواریوم انجام میگیرد. گیاهان آکواریومی به همان آب و دمایی احتیاج دارند که ماهیان زینتی احتیاج دارند.

کاشت گیاه آکواریومی چگونه است؟

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - احتمالا شما هم آکواریوم های پر از گیاهان زیبا و جذاب را دیده اید که با گونههای مختلف این گیاهان تزئیین شدهاند. آکواریومهای گیاهی امروزه بسیار پرطرفدار شدهاند و بسکمک از افراد داشتن این نوع آکواریوم را نسبت به آکواریوم های ساده ترجیح می دهند. در این مطلب قصد داریم شما را با روش کاشت گیاهان آکواریومی، بستر کاشت مناسب، نوع گیاه و شرایط نگهداری از آنها آشنا کنیم. با خبرنگاران همراه شوید.

اصول کاشت گیاهان آکواریومی

برای داشتن آکواریوم گیاهی احتیاج به برخی تجهیزات است تا بتوانید بستر و شرایط مناسب برای رشد و توسعه این گونه از گیاهان آبزی را فراهم کنید. تجهیزات مورد احتیاج برای کاشت گیاهان آکواریومی عبارتند از:

 • آکواریوم
 • فیلتر و مواد فیلتری مناسب
 • کود مخصوص گیاهان آبزی
 • بستر کاشت مناسب
 • لامپ آکواریوم
 • سیستم گاز دی اکسید کربن
 • محلولهای مورد احتیاج ضد جلبک و ...
 • بخاری و چیلر
 • سایر لوازم مورد احتیاج مانند شلنگ، رابط، دستگاه سختی سنج آب، پ هاش متر و ...

روش کاشت گیاه آکواریومی

به منظور داشتن یک اکواریوم گیاهی دو روش اصلی وجود دارد:

 • روش اول: کاشت گیاه آکواریومی در داخل گلدانهای کوچک

در این روش ابتدا ظروفی کوچک مانند تشت یا گلدان را انتخاب و آن را با بستر مناسب (کوکوپیت) پر کنید.

بذر گیاه آکواریومی را روی بستر بپاشید و مجددا به آرامی آب بدهید .

درب گلدان را با نایلون شفاف کاملا ببندید تا رطوبت و گرمای محیط حفظ شود.

گلدان را در محلی با دمای بالای 18 درجه سانتیگراد بگذارید و تا جوانه زدن بذرها نایلون را بر ندارید.

در این مدت ضروری است سطح خاک خشک نشود و وقتی جوانه ها کمی بزرگ شدند میتوانید آنهارا به آکواریوم خود انتقال بدهید .

 • روش دوم: کاشت گیاه آکواریومی در داخل آکواریوم

در این روش کل کف آکواریوم را با بستر مناسب میپوشانند و بعد گیاه را داخل آن میکارند. با توجه به اینکه گیاهان آبزی که به این منظور استفاده می شوند، عمق متفاوتی از ریشه ها را دارند، ضروری است در این روش، عمق بستر در یک طرف آکواریوم زیاد باشد و به تدریج به طرف دیگر شیب پیدا کرده و عمق آن کمتر شود. بنابراین در زمان کاشت، گیاهانی که ریشه عمیق دارند، در قسمت عمیق بستر کشت می شوند و گیاهانی که ریشه کوچک دارند در قسمت کم عمق کاشته می شوند.

بیشتر بدانید: تزئین داخل آکواریوم؛ نکات و ایده ها

نکات مهم در زمینه نگهداری گیاهان آکواریومی

 1. ضروری است قبل از کاشت گیاه آکواریومی ماسه های بستر کاشت کاملا شسته شوند.
 2. توجه داشته باشید، هنگام آبگیری آکواریوم به منظور جلوگیری از بهم نخوردن شیب ماسه ها و جابجا شدن آنها یک بشقاب یا سینی روی آنها قرار دهید.
 3. زمان کاشت کاشت بذر گیاه آکواریومی فصل خاصی ندارد و شما میتوانید در هر زمان از سال این بذرها را بکارید.
 4. در موقع کاشت گیاهان آکواریومی بهتر است ابتدا گیاهان بزرگتر کاشته شوند و در خاتمه کوچکترین گیاهان را کشت کنید. همچنین دقت کنید گیاهان بزرگتر در قسمت عقب و گیاهان کوچکتر در قسمت جلوِی آکواریوم کاشته شوند، در چنین وضعی گیاهان بزرگتر جلوی تابش نور به گیاهان کوچکتر را نخواهند گرفت .
 5. اگر تمایل دارید از سنگها و مرجانهای تزئینی برای آکواریوم خود استفاده کنید، ضروری است قبل از کاشت گیاهان آنها را جایگزاری نمایید.
 6. دقت کنید تا فضای کافی برای حرکت ماهی باقی بگزارید لذا از پر کردن تمام بستر اکواریوم با گیاهان خودداری کنید.
 7. یکی دیگر از مسائل مهم در زمینه نگهداری آکواریومی گیاهی، ضد عفونی کردن آن است. به این منظور ابتدا ماهیهای داخل آکواریوم را خارج کنید و به ازای هر لیتر آب آکواریوم 15 میلیگرم پر منگنات پتاسیم محلول به آب اضافه کنید. بعد از دو ساعت باید آب محتوی پرمنگنات تخلیه و به جای آن آب تمیز به آکواریوم اضافه شود.

چه گیاهانی برای کاشت در آکواریوم مناسبند؟

برخی از انواع گیاهان آبزی کوچک برای این منظور مناسبند. این گیاهان به سه دسته زیر آبی، میان آبی و رو آبی تقسیم بندی میشوند. برخی از مهمترین گونه های گیاهان اکواریومی خزه کریسمس، پرطاووسی سنبلهای، علف خبرنگارانای، دم گربهای، کرفسی، کابومبا سبز، علف مویی، آزولا و ... است.

شرایط نگهداری گیاهان آکواریومی چیست؟

گیاهان آکواریومی به همان آب و دمایی احتیاج دارند که ماهیان زینتی (ماهیان آب گرم و شیرین) احتیاج دارند . دمای 22 تا 27 درجه و پهاش خنثی برای نگهداری این گیاهان مناسبترین شرایط است، همچنین دریافت نور طبیعی مناسب تر از نور مهتابی است و گیاه در شرایط طبیعی به رشد مطلوب خود میرسد.

بستر مناسب برای کاشت گیاه آکواریومی کدام است؟

بهترین بستر برای کاشت این گیاهان مخلوط شن و ماسه شسته شده با سنگریزه است. کاربرد شن و ماسه به تنهایی باعث تهویه کم بستر و کمبود اکسیژن گیاه میشود از این رو وجود سنگریزه ضروری است. توجه داشته باشید که سنگریزهها بزرگ و با زاویههای خشن نباشند، چرا که باعث پارگی ریشه گیاه می شوند. کاربرد خاک علی رغم مواد مغذی بیشتر آن نسبت به ماسه، توصیه نمی شود زیرا باعث گل آلوده شدن آکواریوم و مرگ ماهیها می شود.

در خاتمه توصیه میکنیم در موقع انتخاب گیاهان آکواریومی و کاشت آنها، در مورد آنها مطالعه و از طبیعت گیاه اطلاع داشته باشید و برای شروع از افراد باتجربه در این زمینه کمک بگیرید.

منابع: منصوری گل، پرشین پت، onlypet.ir

منبع: setare.com
انتشار: 7 بهمن 1399 بروزرسانی: 7 بهمن 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1334

به "کاشت گیاه آکواریومی چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت گیاه آکواریومی چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید