کشف 13 اسکلت در تخت جمشید ، در قطعات استخوانی کشف شده آشفتگی دیده می شود

به گزارش مجله فوتبال دوستان، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: در 2 فصل اخیر، فصل سه و چهارم احیای آبراهه ها، بقایایی استخوانی از انسان و حیوان کشف شد.

کشف 13 اسکلت در تخت جمشید ، در قطعات استخوانی کشف شده آشفتگی دیده می شود

به گزارش خبرنگاران، حمید فدایی در مصاحبه با تسنیم با اشاره به کشف اسکلت در حین بازسازی و احیای آبراهه های تخت جمشید گفت: این کشفیات در قالب برنامه کاوش و احیای آبراهه ها بوده است، مجاری این آبراهه ها گسترده و از لحاظ حجاری و مهندسی یک شگفتی محسوب می شود.

وی با بیان اینکه آبراهه ها در تخت جمشید برای هدایت و دفع نزولات جوی بوده است، گفت: این آبراهه ها در دوره های تاریخی پر شده بود و از زمانی که موسسه شرق شناسی کاوش را آغاز کرد بخش هایی از آن پاکسازی شد اما پس از آن تا دهه 80 به فراموشی سپرده شد.

مدیر پایگاه جهانی تخت جمشید با بیان اینکه این پایگاه پاکسازی آبراهه ها را در چند فصل تعریف و در دستور کار قرار داد، افزود: علت اصلی برای بازسازی و احیای آبراهه ها این بود که کاخ ها آبگیر بودند و ممکن بود که به کاخ ها آسیب وارد شود به همین دلیل برای حفظ کاخ ها احیای کانال آبراهه ها مجدد در دستور کار قرار گرفت.

فدایی با بیان اینکه در پاکسازی های اجرا شده قطعات سنگ و قطعات سفال کشف شده که به لحاظ تاریخی و باستان شناسی دارای اهمیت است، خاطرنشان کرد: در 2 فصل اخیر، فصل سه و چهارم احیای آبراهه ها، بقایایی استخوانی از انسان و حیوان کشف شد.

وی با تشریح جزئیات این کشف شرح داد: در دروازه نیمه تمام که کاوش ها را به سمت حیاط صد ستون لایروبی می کردیم به این بقایای اسلکتی برخوردیم که البته چرایی وجود این استخوان ها در این مکان جای سوال است و مطالعات درباره اینها کامل نشده است.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با بیان اینکه شاید در آینده بتوان جوابی درباره وجود این اسکلت ها پیدا کرد، بیان کرد: در کاوش امسال به بقایای اسکلتی از حیوان نیز برخوردیم که در هر صورت اینها قطعا تاریخی هستند و مربوط به بعد از ساخت تخت جمشید است.

فدایی با بیان اینکه در قطعات استخوانی کشف شده آشفتگی دیده می شود، شرح داد: اینکه مربوط به دوره اسلامی یا پیش از اسلام باشد مشخص نیست و نکته جالب این است که این استخوان ها در ارتفاع دو متری از کف آبراهه هاست پس مشخص است که در لایه های تاریخی بوده اما تشخیص زمان مشخص نیست.

وی با بیان اینکه این کشفیات یک سناریو است که در تراکم و آثاری که در کنارشان است، جواب پیدا می کند، گفت: هدف اصلی احیای آبراهه ها بود اما این موارد نیز کشف شده و عنوان 13 اسکلت مربوط به فصل سوم و چهارم است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1105

به "کشف 13 اسکلت در تخت جمشید ، در قطعات استخوانی کشف شده آشفتگی دیده می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف 13 اسکلت در تخت جمشید ، در قطعات استخوانی کشف شده آشفتگی دیده می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید