کویر های اطراف یزد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، در میان منابع متنوع دنیاگردى در ایران، بى شک کویر از جاذبه اى خاص برخوردار است. خصوصاً این که بعضى از کویرهاى ایران در نوع خود منحصر به فرد هستند و از جالب ترین چشم انداز ها و دیدنى هاى دنیا محسوب مى شوند. گشت و گذار در میان فضاهاى وسیعى که نگاه را تا دوردست مى کشاند، غافلگیر شدن در چشم انداز شن هاى روان و شوره زارهاى خشک و سوزان، ابنیهٔ تاریخى، سایهٔ

کویر های اطراف یزد

کویر های اطراف یزد

در میان منابع متنوع دنیاگردى در ایران، بى شک کویر از جاذبه اى خاص برخوردار است. خصوصاً این که بعضى از کویرهاى ایران در نوع خود منحصر به فرد هستند و از جالب ترین چشم انداز ها و دیدنى هاى دنیا محسوب مى شوند.

گشت و گذار در میان فضاهاى وسیعى که نگاه را تا دوردست مى کشاند، غافلگیر شدن در چشم انداز شن هاى روان و شوره زارهاى خشک و سوزان، ابنیهٔ تاریخى، سایهٔ تک آبادى ها، بناهاى آجرى رنگ، ساختمان هاى ساده و خشن، کاروان سراها و رباط هاى قدیمى براى هر دنیاگردى مجذوب کننده و دیدنى است.

از میان دنیاگردانى که در نیمه راه شرق و غرب از ایران دیدن کرده اند، سون هدین سیاح سوئدى به خاطر کار بزرگ و ژرف خود، جایگاهى والا دارد. او ماه ها و سال ها بر پشت شتر در کوره راه هاى ایران، به ویژه در کوره راه هاى کویرى، هزاران کیلومتر راه را درنوردید و از دیده هاى خود گزارشى جامع تهیه کرد که اثرى مهم در شناخت یکى از مهم ترین جاذبه هاى دنیاگردى ایران به شمار مى رود. این جاذبه، کویرهاى ایران است.

انواع گیاهان کویرى در کنار تپه هاى شن روان و بقایاى قلعه هایى که بر اثر پیشروى کویر ویران شده اند در کنار روستاهاى آباد و گزستان هایى که این جا و آن جا پیشروى کویر را مهار کرده اند و به صورت بیشه اى در اقیانوسى بى خاتمه پدید آمده اند، توجه هر تازه واردى را به خود جلب مى کنند.

جاذبه هاى این بخش در استان یزد از طریق دو محور مورد توجه قرار گرفته است: اول محور یزد به بافق که با گذر از مسجد کهن فهرج در حاشیهٔ کویر تا بافق ادامه مى یابد. در طول راه، جنگل هاى گز که جابه جاى حاشیه هاى کویر را تسخیر کرده و زیبایى و مجذوب کنندهیت خاصى به این جهت بخشیده است وجود دارد. در خاتمهى جهت بافق، پارک بسیار زیباى آهن شهر وجود دارد که در حدود 20 هکتار وسعت آن است و از نخل هاى کهن سال و انواع گل ها پوشیده شده است و هم چون بهشتى موعود در خاتمهى راه کویرى خودنمایى مى کند.

جهت دیگر، محورِ یزد، خرانق، بیاضه تا خور بیابانک است که سرشار از تپه هاى گنبدى شکل شنى پوشیده از تاق و بوته هاى صحرایى و کویرى است. جابه جاى این جهت، رباط هایى زیبا و متعدد با پنجره هایى قوسى و معمارى شگفت انگیز قرار گرفته و مجموعه اى دیدنى و مجذوب کننده را پدید آورده است. از آن جمله قلعهٔ بیاضه که بدون شک یکى از دیدنى ترین قلعه هاى نظامى نسبتاً سالم کهن است که در کنار باغ هاى زیباى آبادیِ خوربیابانک در جوار درختان نخل و سنجد و انواع میوه و مرکبات قرار گرفته است و جاذبهٔ بى مانند این جهت را کامل مى کند.

قلعهٔ بیاضه که حکیم ناصر خسرو قبادیانى نیز از آن دیدن کرده، یادگار دلیرى ها و مقاومت هاى گستردهٔ مردم این خطه در مقابل چپاولگران و زورمندان است. این قلعه، از جمله مکان هایى است که از دیدگاه باستان شناختى و مطالعهٔ احوال گذشتهٔ مردم این ناحیه، باید بیش از پیش مورد بررسى و تحقیق دقیق قرار گیرد. از دیدنى هاى دیگر این محل، درخت زیتون تناورى است که عمر آن به بیش از یک هزار سال مى رسد.

منطقه ها کویرى استان یزد را مى توان به نواحى زیر تقسیم کرد:

کویر اردکان (سیاه کوه) که مهم ترین کویر منطقه به شمار مى رود و به شکل یک نعل اسب با جهت شمال غربى - جنوب شرقى در شمال اردکان واقع شده است. این منطقهٔ کویرى بین دو کوه منفرد هرش به ارتفاع 1939 متر در جنوب و سیاه کوه به ارتفاع 2050 متر در شمال واقع شده است و مکانى مناسب براى جذب جریان هاى آبى و سیلابى است که از دامنهٔ این دو کوه سرازیر مى شود.

کویر ابرقو که یکى از معروف ترین منطقه ها کویرى کشور محسوب مى شود به شکل دایره بین دو رشته کوه قرار گرفته و به فاصلهٔ کمى از آن کویر تاغستان واقع شده است.

کویر در انجیر که سومین منطقهٔ مهم کویرى یزد به شمار مى رود با مساحت تقریبى 1500 کیلومتر مربع در شرق استان قرار گرفته است.

دیگر کویرهاى استان عبارت اند از:

 • کویر هرات و مروست با مساحت تقریبى 500 کیلومترمربع و نسبتاً مرطوب.
 • کویر بهشت آباد بین انار و رفسنجان با جهت شمال غربى به جنوب شرقی.
 • کویر بهادران در جنوب شرق مهریز، با جهت شمال غربى به جنوب شرقی.
 • کویرهاى ساغند، حاجى آباد و زرین آباد نیز از جمله کویرهاى استان یزد هستند.

  منبع: www.irandeserts.com

 • منبع: راسخون
  انتشار: 4 آذر 1400 بروزرسانی: 4 آذر 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1812

  به "کویر های اطراف یزد" امتیاز دهید

  امتیاز دهید:

  دیدگاه های مرتبط با "کویر های اطراف یزد"

  * نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید