گنبد کاووس جزو شهرهای جهانی صنایع دستی ثبت شود

به گزارش مجله فوتبال دوستان، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان از معرفی شهر گنبد کاووس به عنوان نامزد شهر جهانی صنایع دستی خبر داد.

گنبد کاووس جزو شهرهای جهانی صنایع دستی ثبت شود

به گزارش مجله فوتبال دوستان به نقل از روابط عمومی صنایع دستی استان گلستان، ابراهیم کریمی در جلسه ساماندهی محوطه گنبد قابوس گفت: تنوع اقوام و صنایع دستی مرتبط با آن در شهر گنبد کاووس سبب شد تا این شهر به عنوان پنجمین شهر کشور پس از شهرهای اصفهان، تبریز، مشهد و لالجین برای نامزدی به عنوان شهر جهانی صنایع دستی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برای ثبت، پیشنهاد شود.

او ادامه داد: در صورت تصویب این پیشنهاد در سازمان، گنبد کاووس به سازمان علمی، آموزشی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) برای تصویب به عنوان شهر جهانی صنایع دستی معرفی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان همچنین از ایجاد مرکز تخصصی زیورآلات ترکمن و آغاز عملیات احداث موزه بزرگ گلستان خبر داد و اظهار کرد: عملیات اجرای این دو پروژه در یک تا دو ماه آینده آغاز خواهد شد. کار مطالعات موزه بزرگ به خاتمه رسیده و عملیات اجرایی این طرح با برگزاری مناقصه آغاز می شود.

او همچنین از راه اندازی نخستین خاتمهه تخصصی صادرات صنایع دستی استان گلستان در شهرستان گنبد کاووس خبر داد و بیان نمود: راه اندازی این خاتمهه صادراتی در کارگروه اشتغال استان تصویب شده است.

کریمی پیشنهاد کرد که 10 تیرماه (سالروز ثبت جهانی گنبد قابوس در فهرست یونسکو) به عنوان روز گنبد کاووس نامگذاری شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 721

به "گنبد کاووس جزو شهرهای جهانی صنایع دستی ثبت شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنبد کاووس جزو شهرهای جهانی صنایع دستی ثبت شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید