20 هیولایی که زندگی بشر را متحول کردند

به گزارش مجله فوتبال دوستان، روزنامه همشهری - زهرا خلجی: تاریخ بشر سراسر نوآوری و اختراع است، اختراع هایی که به درک و پیشرفت جهان یاری نموده است. بعضی از آن ها چه از نظر اندازه و چه از نظر اهمیت تاریخی بسیار عظیم هستند. فهرستی از 20 ماشین غول پیکر که جهان را به جایی راحت تر و بهتر برای زندگی تبدیل نموده اند پیش روی شماست؛ از چرخ و محور گرفته تا موشک سیاره پیما.

20 هیولایی که زندگی بشر را متحول کردند

1969 پردازنده پیغام رابط

در 29 اکتبر 1969 لئونارد کلینراک و تیمش از دستگاهی به نام پردازنده پیغام رابط برای ارسال نخستین پیغام به کامپیوتر دیگری با سیستم APRANET استفاده کردند. لحظه ارسال این پیغام مبدا استفاده از اینترنت شناخته شد و حالا دیگر دنیا بدون داشتن آن قابل تصور نیست. در واقع این ماشین هیولا نخستین روتر دنیا بود.

2012 مریخ نورد کنجکاوی

جانشین مریخ نورد هایی مانند Spirit و Opportunity (که خدا رحمتشان کند) مریخ نوردی شد به نام کنجکاوی؛ مریخ نورد یکی از پیشرفته ترین فضاپیما های تاریخ بشر است که توانسته قدم به مریخ و سیاره های دیگر بگذارد و آزمایش های علمی انجام دهد. فرود پیروز او برای ناسا یک پیروزیت بزرگ به حساب آمد. فرود او به مریخ ثابت کرد که برنامه های فضایی همچنان می توانند اتفاقات جذاب و جدید رقم بزند.

1851 ماشین یخی مکانیکی

جان گوری، نخستین دانشمندی نبود که به دنبال دستگاه سردکن یا همان یخچال بود (البته آخری هم نبود)، اما او نخستین نفری بود که با ثبت اختراعش که یک ماشین سرد کننده بود، فرایند ثبت اختراع را در آمریکا به راه انداخت. هرچند بازار ماشین اختراعی او سرانجامی جز سقوط نداشت، اما ایده اش در آخر راه را برای سایر سازنده های یخچال های تجاری باز کرد و سیستم حمل ونقل، ذخیره سازی و خرید غذا توسط انسان را تغییر داد.

قرن چهارم پیش از میلاد/ چرخ و محور

همه می دانند اختراع چرخ اتفاق مهمی بود، اما این تنها بخشی از این اختراع بود و برای به حرکت درآمدن چیز دیگری احتیاج بود به نام محور که بتواند آن را به چرخش درآورد و به این ترتیب با اختراع محور، چرخ داستان جدید خودش را در زندگی انسان آغاز کرد. در واقع چرخ ها 2400 سال بعد آنقدر برای پیشرفت انسان وسیله بنیادی و جدایی ناپذیر است. به طور ساده بهتر است بگوییم اگر چرخ نباشد ما هم نیستیم.

1902 تهویه مطبوع برقی

در سال 1902 از ویلیز کریر که مهندس مکانیک 25 ساله ای از غرب نیویورک بود، خواسته شد مشکل ظاهرا غیرقابل حلی را حل نماید که آن ممانعت از چروک خوردن کاغذ مجلات در چاپخانه بروکلین بر اثر گرما بود. او با اختراع دستگاهی برای تهویه هوا این مشکل را حل کرد که در واقع نخستین دستگاه تهویه هوای برقی به حساب می آمد. این دستگاه آن موقع نیز به شکل فعلی با عبور دادن هوا از یک فیلتر و سیم پیچ های حاوی مایع خنک کننده، عمل می کرد.

1609 تلسکوپ گالیله

این دستگاه لزوما جزو بزرگ ترین ماشین های این فهرست به حساب نمی آید، اما تأثیرش در تاریخ بشر بسیار زیاد بوده است. درحالی که گالیله را به عنوان سازنده تلسکوپ نمی شناسند، اما این دانشمند ایتالیایی یکی از نخستین نفراتی است که آسمان و قمر های آن را کشف نموده است.

یوناس کپلر پس از او طراحی تلسکوپ را ارتقا داد و حالا تلسکوپ های مدرن زمینی و آسمانی یکی از بزرگ ترین دستگاه های موجود است و گالیله باید از این جهت به خودش افتخار کند.

1971 سی تی اسکن

اولین انسانی که درون دستگاه سی تی اسکن نهاده شد در واقع خود سازنده آن بود. در سال 1971 وقتی مهندس زیست پزشکی سر گادفری نیوبلاد هانسفیلد سرش را اسکن کرد و تصویری کامپیوتری از تومور خود گرفت، درمان های پزشکی متحول شد. سی تی اسکن با تجمیع اشعه ایکس به سه جهت، به پزشکان اجازه داد بدون شکافتن بدن بیمار بتوانند درون او را ببینند. سرهانسفیلد برای این اختراعش جایزه نوبل پزشکی را برد.

1440 دستگاه چاپ

ما در این فهرست بزرگ ترین و مهم ترین اختراعات تاریخ را رتبه بندی نمی کنیم که اگر می کردیم دستگاه چاپ می توانست رتبه یک باشد. دستگاه چاپ یوهانس گوتنبرگ رسما از سال 1450 در آلمان آغاز به فراوری کرد، درست یک دهه پس از تولد نمونه اولیه. این دستگاه شیوه های قدیمی ساخت کتاب را متحول کرد. پیش از آن کاتبان و راهبان مجبور بودند به صورت دستی کتاب بنویسند. اما دستگاه چاپ به شدت هزینه کتاب را پایین آورد و برای میلیون ها نفر تحصیل را قابل دسترس کرد. دوران رنسانس با آن آغاز شد و بسیاری از مجلات و روزنامه ها مجهز شدند، چیزی که برای کل سیستم دولتی یک احتیاج مبرم بود.

اواخر قرن ششم پیش از میلاد/ جرثقیل

امروز منظره شهری ما پر است از وسایل ساخت وساز برج و بارو که اغلب برای نوسازی و توسعه شهر هستند. 2500 سال پیش نیز جرثقیل برای تغییر چهره شهر یاری کرد و ظاهر آن از کشاورزی به صنعتی تبدیل شد. بسیاری بر این باورند که این وسیله توسط یونانی ها در اواخر قرن ششم پیش از میلاد ساخته شده و بار های سنگین را برای ساخت معابد، ساختمان های دولتی و کانال ها بلند می نموده است. جرثقیل ها ماشین های ساده ای بودند با مکانیسمی ساده که از اهرم برای بلند کردن و حرکت دادن یا تغییر جهت استفاده می کردند. کلمه جرثقیل بعد ها و در قرن 13 به آن اطلاق شد که احتمالا به گردن بلند یک پرنده اشاره دارد.

1888 توربین بادی

جیمز بلیث، مهندس اسکاتلندی شاید نخستین نفری بود که توربین بادی فراوری برق را ساخت. اما چارلز براش بود که وقتی آن را در حیاط پشتی عمارت کلیولند در سال 1888 گذاشت، آن را به کار انداخت. این توربین با قطر 15 متر و 144 تیغه ساخته شده از چوب سرو، 1200 وات نیرو فراوری می کرد که برای روشن شدن 100 چراغ رشته ای در خانه کافی بود. امروز طبق ادعای مؤسسه انرژی باد آمریکا، بیش از 52 هزار توربین بادی در این کشور وجود دارد که می تواند برق 25 میلیون خانه را تامین کند.

1908 اتومبیل Model T

اولین خودروی Model T در 27 سپتامبر 1908 تکمیل شد. ساخته هنری فورد هرچند نخستین اتومبیل دنیا نبود، اما دنیای خودرو های آمریکایی را متحول کرد. فورد تا سال 1914 این زنجیره فراوری مداوم و پرتحرک را در کارخانه های خود در دیترویت حفظ کرد. این نوآوری زمان و هزینه لازم برای ساخت ماشین را کم کرد و اجازه داد تا فورد قیمت را پایین بیاورد و ماشینی که آن موقع تین لیتزی شناخته می شد را با قیمت مقرون به صرفه برای قشر متوسط آمریکایی به بازار عرضه کند. با سرانجام سال 1923 نیمی از ماشین هایی که در خیابان های آمریکا رژه می رفتند، Model T بودند. Model T با 4 سیلندر و 20 اسب بخار قدرت، در نوع خودش بی نظیر و نخستین بود. با کمی تردید می توان گفت که Model T در تاریخ مهم ترین اتومبیل به حساب می آید.

1942 اتومبیل Model T

رقابت فضایی با پرتاب موشک های اسپوتنیک یا آلن شپارد در سال 1961 آغاز نشد، بلکه با موشک V-2 نازی ها در سال 1942 کلید خورد. این موشک که زاییده مغز دانشمند موشکی آلمان ورنر ون براون با نام اختصاری V-2 یا نام کامل ونگنس ویپن 2 بود، چیزی نبود که دنیا قبلا دیده باشد. با استفاده از اکسیژن مایع و الکل، این نخستین موشک راهنمایی شده در مقیاس بزرگ بود. موشک پس از پرتاب 6/9 کیلومتر به آسمان رفت و توانایی این را داشت که 321 کیلومتر از زمین با حمل یک کلاهک یک تنی فاصله بگیرد. در واقع V-2 نخستین شیء ساخته شده به دست انسان بود که از جو خارج می شد. در سرانجام جنگ، ون براون تسلیم و برای 3 دهه یکی از مهم ترین اعضای ناسا شد. او در ساخت ساترن 5 که انسان را روی ماه فرود آورد نقش داشت.

1946 ENIAC

اگر حالا جلوی یک کامپیوتر می نشینید و راحت کارتان را انجام می دهید و حتی قادرید آن را در جیبتان بگذارید مدیون دستگاه یکپارچه سازی عدد الکترونیکی ارقام یا اِنیاک هستید که پیش از این اندازه اش به بزرگی یک اتاق بود. این دستگاه که برای حل مسائل بزرگ عددی ساخته شده بود 80 تن وزن و 548 مترمربع مساحت داشت. ENIAC به عنوان یکی از نخستین و مدرن ترین کامیپوتر های دنیا شناخته می گردد. ENIAC از اجداد دستگاه هایی است که حالا زندگی مدرن شهری را امکان پذیر نموده است. این دستگاه همچنین به عنوان یکی از نخستین مراکز اطلاعاتی در دنیا به حساب می آید.

1935 DC-3

سفر های آخر هفته کوتاه مدت ممکن نبود اگر افسانه ای به نام DC-3 ساخته نمی شد. این هواپیمای دو موتوره با قدرت 1200 اسب بخار که از سوی شرکت هواپیمایی داگلاس ساخته شد با ارابه فرود تاشو و بدنه درخشان کرومی آسمان را برای پرواز به جایی امن تر و محبت آمیز تر تبدیل کرد. DC-3 هواپیما ها را از طریق حمل ونقلی قابل اعتماد، سریع و راحتی تبدیل کرد که توانست صنعت هوایی را به تجارتی 700 میلیارد دلاری بدل کند.

1990 تلسکوپ هابل

در بلندای تپه های کالیفرنیای جنوبی، ادیون هابل ستاره شناس و تلسکوپش کشفی شگفت آور داشتند که دنیا حالا همان را ادامه می دهد. 6 دهه بعد از آن قدرتمندترین تلسکوپ تاریخ به نام او زده شد. این تلسکوپ که به طول یک اتوبوس بزرگ، با مجموعه ای پیچیده از آینه ها، بازتاب دهنده ها و دوربین ها ساخته شده است، همچنان منظره ای بکر از دنیا را به رخ می کشد. ناسا مدعی است که از زمان تلسکوپ گالیله، تلسکوپ هابل مهم ترین پیشرفت در علم نجوم است. این تلسکوپ از آوریل 1990 که آغاز به کار نموده است، تولد ستاره ها، چشم انداز سیاهچاله های بزرگ و شتاب دنیا را نشان می دهد.

1938 موتور جت هینکل HeS3

هرچند این موتور با نام خانوادگی سازنده اش همخوانی ندارد، اما هینکل HeS3 ساخته هانس ون اوهاین نخستین موتور جتی بود که منبع قدرت یک هواپیما شد؛ هواپیمایی به نام هینکل He 178. هینکل HeS3 بعد ها نشان داد چرا برای ساختش 13 سال زمان صرف شده است.

1994 هواپیمای بدون سرنشین

ایده اولیه ساخت هواپیمای بدون سرنشین ابتدا در دهه 80 به ذهن رسید، اما نخستین آزمایش پروازی آن تا سال 1994 در صحرای موهاوی انجام شد. از آن موقع پهپاد ها در ارتش آمریکا به وفور یافت می گردد و شکل جنگ انسانی را تغییر داده است.

این نخستین مورد از انواع ماشین است که می تواند به جای انسان بجنگد. منتقدان پهپاد می گویند هواپیمای بدون سرنشین می تواند منجر به مرگ بی گناهان گردد و خسارت های بی جا به دلیل اشتباه هوش مصنوعی برجای بگذارد، اما طرفدارانش معتقدند این هواپیما ها در مقایسه با سلاح های توپخانه ای دقت بیشتری دارند. اما خارج از جبهه نبرد، هواپیما های بی سرنشین می توانند در کار هایی جز جنگ هم به کار بیایند؛ مانند سرگرمی و حمل ونقل و رساندن بسته پستی. به هر حال پهپاد ها پتانسیل آن را دارند که روی زندگی تأثیرات متفاوتی بگذارند؛ تأثیراتی که هنوز تشخیص داده نشده است.

1854 آسانسور اوتیس

پیش از ابتکار الیشا اوتیس هم آسانسور یا به معنای آن موقع بالابر وجود داشت، اما به اندازه بالابر او امن نبود. در سال 1854 در نمایشگاه دنیای نیویورک اوتیس نوع جدیدی از بالابر را به نمایش گذاشت که به گفته خود اوتیس با بالابر ایمنی ساخته شده بود و می توانست درصورت خاموش شدن کابل ها، از سقوط آن جلوگیری کند. به این ترتیب آسانسور را از یک خطر ایمنی به قلب و روح کلانشهر ها تبدیل کرد. این ایده از زمان باقی مانده و همچنان شرکت آسانسورسازی اوتیس بزرگ ترین شرکت آسانسورساز دنیا است. با رشد شهر ها سازنده ها به این نتیجه رسیده اند که امنیت آسانسور ها را هم ارتقا بدهند.

312 قبل از میلاد/قنات های رومی

زندگی بدون آب امکان پذیر نیست. برای باستانیان که به آب نزدیک نبودند این مسئله بحران بزرگی به حساب می آمد. بعضی مواقع آن ها به جای آنکه نزدیک به آب شوند به دنبال راهی برای آوردن آب نزد خود بودند. 312 پیش از میلاد، آپیوس کلادیوس کاسئوس نخستین قنات رومی را ساخت.

سیستمی از کانال های سنگی، سد ها و مجرا ها که با استفاده از نیروی جاذبه آب را از منابع آبی می کشید و گاهی به صد ها هزار متر آنطرف تر می برد. برخلاف بعضی از قنات های معروف و جدیدتر، آپیوس کلادیوس کاسئوس تقریبا زیر زمین ساخته شده است درحالی که فناوری و ماشین آلات از 2300 سال پیش تا به امروز بسیار پیشرفت نموده است، اما قنات ها همچنان مهم ترین تامین کننده آب تازه در شهر ها مدرن هستند.

در دست فراوری/فضاپیمای بین سیاره ای

مهم ترین نکته درباره ماشین های هیولای تغییر دهنده دنیا این است که داستانشان هرگز تمام نمی گردد و چه چیزی می تواند بیشتر از یک دستگاه که به شما قدرت می دهد نبض تغییر دنیا را در دست بگیرید، می تواند واقعا دنیا را عوض کند؟ نه، البته این ماشین هنوز وجود خارجی ندارد و دهه ها طول می کشد تا به آن برسیم، اما با موشک هایی مانند فالکون هوی و فضاپیمای SLS ناسا، ماشینی که در نهایت بشریت را به سفر های بین سیاره ای برساند بیش از اینکه با، اما و اگر همراه باشد، با سؤال چه زمانی همراه است.

ویرانگر مثل V-2

موشکی که زاییده مغز دانشمند آلمانی - ورنر ون براون- با نام اختصاری V-2 یا نام کامل ونگنس ویپن 2 بود، چیزی نبود که دنیا قبلا دیده باشد. با استفاده از اکسیژن مایع و الکل، این نخستین موشک راهنمایی شده در مقیاس بزرگ بود

منبع: برترین ها
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 591

به "20 هیولایی که زندگی بشر را متحول کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 هیولایی که زندگی بشر را متحول کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید