آیا 150 سال، حداکثر عمر انسان است؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تهران (پانا) - حداکثر سنی که یک انسان می تواند به آن برسد، همواره موضوعی چالش برانگیز در دنیای علم بوده است. حالا محققان بین المللی با استفاده از یک شاخص جدید، محدوده جالبی را برای سن انسان معین نموده اند.

آیا 150 سال، حداکثر عمر انسان است؟

به گزارش آخرین خبر، بر اساس آنالیز های جدید محققان بین المللی که روش جدیدی را با استفاده از آزمایش خون برای مشخص سن بیولوژیکی ابداع نموده و آن را شاخص شرایط ارگانیسم پویا یا به اختصار DOSI نامیده اند، حداکثر سن ممکن برای یک انسان می تواند بین 120 تا 150 سال باشد.

بر اساس این پژوهش، نوسانات در نمره DOSI فرد، توانایی بهبودی وی از مواردی مانند بیماری ها را نشان می دهد و این نوسانات با افزایش سن و به دلیل افزایش زمان بهبودی، بیشتر می شوند. براساس این محاسبات، محققان نشان داده اند که حداکثر عمر انسان می تواند به 150 سال برسد.

به گفته محققان سنگاپوری که راهنمایی این تحقیقات را به عهده داشته اند، افزایش سن با کاهش پیشفراینده عملکرد و افزایش خطر بیماری های مزمن همراه است.

آن ها می گویند: از آنجا که مشخص سن بیولوژیکی پیچیده است و لزوماً با سن تقویمی ارتباط ندارد، در تحقیقات مختلف از مارکرهای مربوط به خون، متیلاسیون DNA یا اقدامات دیگری برای ایجاد نشانگرها و پیش بینی کننده های زیستی استفاده می گردد. این موارد همچنین می توانند به صورت بالینی نیز برای مشخص اثربخشی مداخلات ضد پیری مورد استفاده قرار گیرند.

در پژوهش فوق، تیم تحقیقاتی از داده های طولی شمارش خون انسان از نظرسنجی ملی آنالیز سلامت و تغذیه UK Biobank برای ایجاد متغیری واحد برای توصیف سن بیولوژیکی استفاده کردند و آن را شاخص شرایط ارگانیسم پویا نام نهادند.

برای توسعه این شاخص از متغیرهایی مانند سن، بیماری و سبک زندگی استفاده شده است. محققان نوسانات DOSI را به عنوان معیاری برای مقاومت فیزیولوژیکی در نظر می گیرند که نشان دهنده توانایی بهبودی از مشکلاتی نظیر انواع بیماری است.

آنالیز های اجرا شده این تیم پژوهشی به یاری شاخص DOSI نشان می دهند که حداکثر عمر انسان می تواند بین 120 تا 150 سال باشد.

این یافته های علمی پژوهشی بدیع که برای تخمین فرایند پیری بیولوژیکی قابل استفاده هستند، در نشریه معتبر Nature Communications منتشر شده اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1598

به "آیا 150 سال، حداکثر عمر انسان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا 150 سال، حداکثر عمر انسان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید