ضیاء موحد و دنیای شاعرانه و منطقی اش!

به گزارش مجله فوتبال دوستان، روزنامه ایران - مهسا رمضانی: اکنون در آستانه 77 سالگی است، تحصیلاتش را ابتدا در رشته فیزیک و سپس در حوزه فلسفه ادامه داد و دکترای فلسفه خود را از یونیورسیتی کالج لندن دریافت کرد. 4 سالی است که بازنشسته شده است.

ضیاء موحد و دنیای شاعرانه و منطقی اش!

برآیند سال های تدریس و پژوهش ضیاء موحد را می توان در دو حوزه عمده دسته بندی کرد؛ نخست فلسفه و منطق که در این زمینه کتاب هایی، چون منطق موجهات، واژگان توصیفی منطق، مهارت های منطق جدید از ارسطو تا گودل، درآمدی بر منطق جدید و تأملاتی در منطق ابن سینا و سهروردی را نگاشته است.

دوم در حوزه ادبیات که آثاری همچون بعد از سکوت، بر آب های مرده مروارید، غراب های سپید، مشتی نور سرد، نردبان اندر بیابان، آواز های آبی، گزیده اشعار، دیروز و امروز شعر فارسی، البته واضح و مبرهن است که...، تاریخ شفاهی ادبیات معاصر، شعر و شناخت و تک نگاری درباره سعدی را در کارنامه خود دارد.

دو کتاب منتقدان فرهنگ و نظریه ادبیات هم از ترجمه های او است. بسیاری او را جمع اضداد معرفی می نمایند، علت آن هم اشتغال توأمان او به منطق و شعر و پیوندی است که میان این دو برقرار نموده است، او خود در شعر کتابخانه این اشتغال توأمان را اینگونه به تصویر می کشد:

هر شب کتابخانه من باز است

و شاعران و منطق دانان

با یکدیگر در آنجا بحث می نمایند

وقتی که کار بالا می گیرد

با خشم

دست یکی از آنان را می گیرم

و از کتابخانه به بیرون پرتاب می کنم

گاه تا سپیده دمان باهم

در کوچه های شهر قدم می زنیم

گل می گوییم و گل می شنویم

در جشن تولد 70 سالگی اش دغدغه های خود را چنین توصیف می نماید: من راه باریکه ای در هر کدام [شعر و منطق]برای خود پیدا کردم. حال اگر تا نیمه راهش نرفتم، اما رفیق نیمه راه هم نبودم. عقبگرد نکردم. این تنها چیزی است که می توانم درباره خودم بگویم، وگرنه همه کار ها را هر کسی می نماید.

دکتر یوسف اباذری، جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در جشن تولد هفتاد سالگی موحد از بعد شاعرانگی او سخن می گوید و عنوان می نماید: شعر موحد در متنِ تمرکز بر زبان مکتب اصفهان قرار گرفته است و باجی را که سپهری به عرفان می دهد و ابهاماتی که در شعر فروغ و شاملو وجود دارد، کاملاً کنار گذاشته و با تصویر، دنیای عاشقانه را در دنیای جدید بیان می نماید.

گروه فلسفه خانه اندیشمندان علوم انسانی با همکاری مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران و جشنواره بین المللی فارابی، روز جهانی فلسفه را بهانه و فرصتی برای پاسداشت مقام علمی ضیاء موحد قرار داد و امروز مراسم بزرگداشتی برای او با حضور غلامرضا اعوانی، شهرام پازوکی، غلامرضا ذکیانی، اسدالله فلاحی، حسین معصومی همدانی، مهدی مظفری ساوجی و محسن ملکی، ساعت 16 در محل خانه اندیشمندان علوم انسانی برپا می نماید.

ما نیز به بهانه مراسم بزرگداشت او به محضر استاد رفتیم؛ با وجود کسالتی که داشتند بزرگوارانه و استادوار ما را با رویی گشاده پذیرا شدند. در گپ وگفتی کوتاه او از حال و هوای این روزهایش گفت و ما هم از دغدغه ها و مشغولیت هایش در آستانه 77 سالگی اش پرسیدیم.

استاد موحد، این روز ها به چه کاری مشغول هستید؟

من تقریباً، 4 سال قبل بازنشست شدم و تصمیم گرفتم که کتاب واژگان توصیفی منطق را که قبلاً منتشر نموده بودم، کامل کنم. تاکنون هم می توان گفت که حدود 80 درصد کار اجرا شده است، اما متأسفانه مسائلی پیش آمد که در عمل از کار بازماندم. اتمام چنین کاری دستیارانی می طلبد، البته هستند دوستانی که لطف نموده اند و پیشنهاد همکاری و یاری داده اند، اما در حال حاضر به دلیل کمر درد، شرایط مطلوبی برای تکمیل آن ندارم.

فکر می کنید تکمیل این پروژه چقدر زمان بر باشد؟

نمی توانم پیش بینی کنم، چون اول به شرایط خود و بعد به امکاناتی که در اختیار دارم، بستگی خواهد داشت.

بر اساس چه ضرورتی به تدوین چنین واژه نامه ای اقدام کردید؟

در زبان فارسی چنین واژه نامه ای نداریم. در این راستا، کتاب هایی منتشر شده است، اما روش مند و قابل اعتنا نیست.

فرهنگ نویسی، کار بسیار ظریفی است.

از آنجا که فرهنگ واژگان توصیفی منطق انگلیسی به فارسی است؛ یعنی مدخل ها انگلیسی و ترجمه و شرح آن به فارسی ارائه شده است، باید مأخذ مشخصی ارائه می کردم از این رو، مأخذ را فرهنگ نامه آکسفورد و کمبریج قرار دادم. از آنجایی که این فرهنگ نامه ها برای انگلیسی زبان ها تدوین شده است، گاهی اوقات، از شرحات کافی برخوردار نیستند.

من از حرف a تا حرف z را تهیه نموده ام منتهی بعضی از حروف مدخل های کاملی ندارد و بعضی از مدخل ها هم وارد نشده و احتیاج به یک ویرایش کامل دارد. روز هایی که تصمیم داشتم مدخل ها را برای حروفچینی بفرستم، مشکل جسمانی پیدا کردم و این مهم حاصل نشد.

اساساً چرا باید منطق بخوانیم؟

منطق از آن جمله علومی است که تا زمانی که کسی به آن ورود ننموده، ضرورت آن را درک نمی نماید. منطق در تمام علوم به کار می رود، چون در تمام علوم از استدلال و استنتاج بهره گرفته می گردد. بگذریم از اینکه منطق در کامپیوتر و بسیاری از علوم کاربرد زیادی دارد. اصولاً منطق از یک جایی به بعد از اهمیتی که ریاضیات دارد، بهره مند می گردد.

آیا منطق در زندگی روزمره ما هم کاربردی دارد؟

در زندگی روزمره معمولاً افراد فکر می نمایند که می دانند چگونه باید استنتاج نمایند، اما واقعیت این است که ممکن است متوجه اشتباهاتی نشوند که در جریان استدلال ها و استنتاج هایشان رخ می دهد. حتی بزرگان ما هم گاهی در استدلال هایشان دچار اشتباه شده اند.

بنابراین، برای اینکه دچار این اشتباهات نشویم اطلاع کافی و کامل داشتن از منطق ضروری است. البته این، یکی از کاربرد های منطق است. منطق به معنای عام آن در علوم مختلف از کاربرد های بسیار برخوردار است و حدود 500 رشته دارد.

آموزش منطق در دانشگاه های ما با چه چالش عمده ای روبرو است؟

چالش های آموزش منطق در علوم انسانی بیش از سایر حوزه ها است. علوم دقیقه برنامه خود را دارند و بر اساس آن برنامه کار می نمایند و بعضی از دپارتمان ها هم از شرایط بسیار قابل قبولی در آموزش منطق بهره مند هستند. ولی علوم انسانی در زمینه آموزش منطق با دشواری روبرو است.

دلیل این دشواری ها چیست؟

همواره این دشواری ها در حوزه علوم انسانی وجود داشته است و دلیل آن هم اختلاف عقاید و آرا و مکاتب مختلف در حوزه علوم انسانی است؛ به تعبیری، این خاصیت خود علوم انسانی است. علوم انسانی همواره محل مناقشه و بحث بوده است. البته این دشواری در آموزش فلسفه نیز وجود دارد و ما در این زمینه شعبه های مختلفی داریم.

در چه حوزه هایی از آموزش منطق شرایط مطلوب تری داریم؟

ریاضیات و فیزیک شرایط به نسبت بهتری دارند، اما در خصوص شیمی و پزشکی اطلاع چندانی ندارم.

چطور می توان شرایط موجود آموزش منطق را بهبود بخشید؟

در بهبود شرایط آموزش منطق، نقش قابل توجهی را برای استادان، قائل هستم. خوشبختانه در منطق با کمبود استاد در تهران و بعضی شهرستان ها روبرو نیستیم. انجمن منطق هم داریم که همایش های ماهیانه و سالانه برگزار می نماید و جوانان بسیار بااستعدادی هم در این مراکز حضور دارند.

البته قبل از آن معتقدم باید نشاط لازم را به جامعه علمی بازگرداند و امید اجتماعی را در میان دانشجویانی که به کلاس درس می آیند، احیا کرد. متأسفانه دانشجویان ما امروز نسبت به آینده و شرایط شغلی شان چندان افق های امیدبخشی را پیش رو نمی بینند.

اشاره کردید که جامعه علمی ما از نشاط لازم برخوردار نیست. به نظر شما دلایل عمده این مسأله چیست؟

اگر به یکی از دپارتمان ها در خارج از کشور سر بزنید، برنامه درسی، تعداد همایش ها، وقتی که صرف دانشجو می نمایند و جوش و خروشی را که برای یاد دریافت و یاد دادن وجود دارد آنالیز کنید، درخواهید یافت که جامعه علمی ما از چنین امکاناتی برخوردار نیست و این علت عدم نشاط در فضای علمی ما است.

نمی خواهم بگویم که در خارج از کشور همه امکانات برای جذب دانشجویان وجود دارد؛ اتفاقاً بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی جذب مراکزی می شوند که خیلی ارتباطی به منطق و فلسفه ندارد، اما با این حال، در مقایسه با ما، فضای علمی با نشاط تری دارند.

این روزها، فارغ از کتاب های حوزه تخصصی تان، چه کتاب دیگری را برای مطالعه در دست دارید؟

راستش این روزها، آنقدر گرفتار جسمم هستم که تمرکز چندانی را برای مطالعه در دیگر حوزه ها ندارم. با این حال، این روزها، در حوزه ادبیات قدیم مطالعاتی داشته ام و در آثار قدمایی همچون سعدی و حافظ و... تأملاتی نموده ام. مدتی است که می خواهم در خصوص حافظ مطلبی بنویسم، اما هنوز در خصوص اینکه با چه رویکردی به حافظ بپردازم به تصمیم نرسیده ام.

آیا نزد شما حافظ از صندلی ویژه ای برخوردار است؟

خیر، همه شعرای ما سهم عظیمی در اعتلای زبان فارسی داشته اند و نمی توان صندلی ویژه تری را به شاعر خاصی اختصاص داد. هرکدام دنیایی هستند و سهم بزرگی در ادبیات ایران دارند.

اما اینکه چرا امروز می خواهم در خصوص حافظ بنویسم، به این دلیل است که می خواهم به او به عنوان شاعر نگاه نموده و آنالیز کنم که نحوه برخورد حافظ با زبان چگونه بوده است و آیا می توان نظام فکری را برای او تعریف کرد؛ برای مثال تکلیف ما در خصوص نظام فکری شاعری همچون خیام روشن است، اما در خصوص شاعرانی همچون حافظ چندان شرایط مشخصی نداریم.

منبع: برترین ها
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 493

به "ضیاء موحد و دنیای شاعرانه و منطقی اش!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضیاء موحد و دنیای شاعرانه و منطقی اش!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید