افزایش قیمت سیمان تکذیب شد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، در پی انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت سیمان، آهن آلات و میلگرد، دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان این موضوع را تایید نکرد و ضمن اشاره به اینکه تمامی معاملات در بورس کالا صورت می گیرد و طی روز های اخیر اثر و گزارشی از افزایش قیمت ها دیده نشده، تاکید نمود سیمان با قیمت پایه همچنان عرضه می گردد و افزایش نرخی رخ نداده است.

افزایش قیمت سیمان تکذیب شد

به گزارش ایسنا، در رابطه با بحث های اخیر پیرامون افزایش قیمت آهن، میلگرد و سیمان، عبدالرضا شیخان ضمن تاکید بر اینکه از نظر ما افزایش نرخی حتی در بازار اتفاق نیفتاده است، اظهار کرد: ارزیابی بازار که از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و فراوریکنندگان نیز قابل پیگیری است، نشان می دهد که افزایش قیمت سیمان نداشته ایم. ضمن اینکه تمامی معاملات در بورس کالا انجام می گردد و اطلاعات بورس و ارزیابی ها نشان می دهد که طی هفته گذشته و دو هفته گذشته (با توجه به عرضه هفتگی)، خریداری وجود نداشته و کسی تمایل به خرید سیمان نداشته است.

دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان اضافه کرد: این بدان معناست که بازار کشش چندانی ندارد؛ این در حالیست که محدودیتی برای فروش وجود ندارد و اگر خریدار بود ساخت وساز ها برقرار بود، خرید صورت می گرفت. قیمت هایی که بر اساس آن معاملات در بورس کالا انجام می گردد، قیمت های پایه است و هیچکس هم بالاتر از قیمت های پایه امکان فروش ندارد؛ بنابراین صحبت های اخیر مبنی بر افزایش قیمت سیمان، مورد تایید ما نیست و مدرکی برای ثبات آن وجود ندارد؛ چرا که ملاک اصلی سازمان حمایت و بورس کالاست. گزارش های واصله به ما، حاکی از افزایش نرخ سیمان حتی در بازار نبوده است. اگر افزایش نرخی اتفاق افتاده بود، قطعا سیمان فروش بیشتری داشت.

وی گفت: این در حالیست که آنالیز ها نشان می دهد حتی در بعضی منطقه ها کشور، سیمان مقرون به صرفه تر هم شده و گرانی مطرح نبوده است. خوشبختانه در حال حاضر شرایط ثابتی بر بازار حاکم است و اتفاق خاصی نیفتاده؛ اما این نکته را نیز نباید نادیده گرفت که با توجه به افزایش هزینه های فراوری از جمله دستمزد ها که بر کسی پوشیده نیست و تاثیر آن بر سایر عوامل همانند پیمانکاری ها، تعمیرات و نگهداری و... قیمت سیمان قطعا قیمت های فعلی نخواهد بود و قیمت واقعی، این ها نیست.

شیخان توضیح داد: در شرایط فعلی کشور، بایستی فراوری مورد حمایت قرار گیرد و همانند سال های گذشته، به عنوان شعار سال مدنظر نهاده شده است. برای حمایت از فراوری، نمی توان تمامی موارد را نادیده گرفت و مانع اصلاح قیمت ها، صادرات و... شد، اما انتظار داشت فراوری ادامه پیدا کند؛ با ادامه فرایند فراوری، اشتغال نیز حفظ خواهد شد. اما اگر سیمان یا سایر صنایع به هر علت نتوانند فراوری را ادامه دهند، به زیان دهی گرفتار خواهند شد و به تبع صنعت خواهد خوابید و مسائل آن لاینحل خواهد شد.

دبیر انجمن صنفی صنعت سیمان ضمن اشاره به تاثیرگذاری محدودیت ها همانند محدودیت های برق و گاز بر فرایند فراوری، از دولت درخواست کرد که فراوری را مورد حمایت قرار دهند تا فراوری فرایند ثابت خود را داشته باشد و به موقع محصول عرضه گردد. هر چه فراوری افزایش یابد، قیمت ها مناسب تر خواهد شد و عرضه و تقاضا به درستی صورت می گیرد. این حمایت از فراوری نه تن ها در صنعت سیمان، بلکه در تمامی زمینه ها بایستی پیگیری گردد.

این مقام صنفی در رابطه با قیمت پایه سیمان گفت: قیمت پایه هر پاکت سیمان 50 کیلوگرمی بین 27 هزار و 500 تومان تا 28 هزار تومان است. این قیمت پایه درب کارخانه است که هزینه های ارزش اضافه کرده، هزینه های حمل ونقل و... بر آن اضافه کرده خواهد شد و ممکن است قیمت هر پاکت سیمان 28 هزار تومانی با هزینه های حمل ونقل، ارزش اضافه کرده، سود عامل، تخلیه و بارگیری و... بطور مثال به 33 تا 35 هزار تومان برسد. این گران شدن نیست و فرایند طبیعی است.

وی توضیح داد: کسانی که می گویند سیمان افزایش قیمت داشته است، مدارک خود را ارائه دهند؛ ملاک و مدرک ما بورس کالاست که در دسترس و قابل ملاحظه برای همه است. اگر قیمت سیمان به قیمت های اعلام شده رسیده بود، تمامی محصولات ما خریداری شده بود و برای ما نیز بهتر بود؛ چرا که در حال حاضر سیمان عرضه شده خریداری نمی گردد.

گفتنی است در مقابل موضوع افزایش قیمت آهن، میلگرد و فولاد از سوی اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران که مورد تایید نهاده شد. در این رابطه رئیس اتحادیه مذکور ضمن اشاره به اینکه علیرغم شکل نگرفتن خرید و فروش ها در بازار، آهن و میلگرد گران شده اند، مقصر اصلی این افزایش قیمت را بعضی فراوریکنندگان دانست و گفت: در مجموع از اسفند سال گذشته تا 20 فروردین ماه بازار شاهد رشد 2000 تومانی، تیرآهن، میلگرد و فولاد به ازای هر کیلوگرم بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 خرداد 1401 بروزرسانی: 17 خرداد 1401 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1997

به "افزایش قیمت سیمان تکذیب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت سیمان تکذیب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید