ایران رتبه 131 دنیا را از نظر مدیریت اکوسیستمهای آبی دارد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، به گزارش خبرنگاران به نقل از کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان، در جلسه ای با حضور مسئولین استانی و کشوری هشت طرح ملی کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان در اختیار مجلس شورای اسلامی و اتاق ایران نهاده شد.

ایران رتبه 131 دنیا را از نظر مدیریت اکوسیستمهای آبی دارد

این طرح ها شامل جلوگیری از بارگذاری جدید بر حوزه آبریز کشور با توقف یک طرح مخرب، ایجاد ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب، ایجاد بستر لازم برای کشت فراسرزمینی در اوکراین، بانک اطلاعات گیاهان دارویی ساگا، منطقه ویژه فراوری کربوهیداتهای گیاهی، سند استراتژیک شیر، طرح تکنولوژی های نوین فراوری سورت و بسته بندی سیب درختی و برنامه جامع مدیریت تالاب گاوخونی بود.

در این نشست رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی اصفهان بهره مندی از اساتید شاخص دانشگاهی و مدیران توانمند اجرایی را از مهمترین ویژگی ها این کمیسیون در دوره هشتم دانست و گفت: تعامل بین بخشهای مختلف کشاورزی، توجه به اسناد بالا دستی، حرکت به سمت توسعه پایدار و استفاده از مدل برنامه ریزی تفکر استراتژیک از ویژگی های بود که در طول چهارسال گذشته به عنوان نقشه راه از آن استفاده شد.

حمیدرضا قلمکاری با بیان اینکه در حال حاضر 8 طرح تخصصی - عملیاتی از طرح های تدوین شدن در کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق اصفهان قابلیت طرح و پیگیری در سطح کلان کشور را دارند، گفت: این طرحها در راستای بهبود فضای مستمر کسب و کار و براساس مباحث علمی و کارشناسی ارائه شده اند و اجرای آن می تواند در کاهش مخاطرات زیست محیطی، ایجا اشتغال و افزایش صادرات محصولات کشاورزی تاثیر گذار باشد.

وی با قرائت بیانیه ای پیرامون ایجاد ستاد ملی نجات زاینده رود از سرآب تا پایاب ابراز داشت: ایجاد چنین ستادی در سال 1394 در کمیسیون کشاورزی، آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان پیشنهاد شد چراکه تبدیل نگاه منطقه ای به نگاه ملی و ایجاد الزام قانونی در اجرای مصوبات، مانند آنچه در مورد دریاچه ارومیه رخ داد تنها راهی است که می تواند حیات در فلات مرکزی ایران را تضمین کند.

قلمکاری اضافه نمود: شرایط مالی و زیست محیطی امروز کشور ایجاب می نماید تا با قید فوریت سیاست های خودکفایی در فراوری محصولات کشاورزی، برنامه ملی توسعه 500 هزار هکتاری باغات دیم در اراضی شیب دار و بارگذاری های جدید بر حوضه آبریز زاینده رود مورد بازنگری قرار گیرد و اقدامات لازم برای تفیذ اختیارات اصل 138 قانون اساسی به کارگروه ملی نجات زاینده رود از سراب تا پایاب و تغییر در فرایند تدوین و تصویب سند هفتم توسعه به عنوان دو موضوع بسیار مهم مورد توجه قرار گیرد.

نقشه راه اجرای طرح های 8 گانه را به مجلس شورای اسلامی ارائه کنید

در ادامه رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی پس از نشریه هشت طرح مذکور گفت: اتاق بازرگانی بازوی مشورتی قوای سه گانه است و ما تمام کوشش خود را برای حمایت از طرح هایی که به توسعه آب و خاک کشور منجر گردد انجام خواهیم داد .

احمدعلی کیخا ضمن درخواست از سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل حفاظت از محیط زیست استان اصفهان برای تدوین نقشه راه این 8 طرح گفت: برای انجام اقدام عملی ضروری است تا ابتدا صندلی مجلس شورای اسلامی در تحقق این اهداف معین و معین گردد که این قوه چه فعالیتی را در این راستا می بایست انجام دهد.

وی ادامه داد : پس از معین شدن بایدها و نباید های موارد ذکر شده ، کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی این آمادگی را دارد تا با استفاده ازاهرم های قدرت این نهاد نسبت به اجرای این طرحها اقدام کند.

ایران رتبه 131 دنیا را از نظر مدیریت اکوسیتمهای آبی دارد

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بسکمک از طرح هایی کشور بدون پشتوانه کارشناسی و براساس سلیقه مدیران به مرحله اجرا در آمده است گفت: درست است که فراوریات کشاورزی ما پس از انقلاب از 25میلیون تن به 100 میلیون تن رسیده است اما با این وجود کشاورزی کشور توسعه نیافته است.

وی رتبه 131 ایران در بین 132 کشوردنیا از نظر مدیریت اکوسیستم های آبی را از نشانه های این اقدامات غیر کارشناسی و دیده منطقه ای دانست و ادامه داد: در مورد ایجاد تشکلها نیز به نظر می رسد نتوانسته ایم در جهت درست گام برداریم چراکه تشکل های برخاسته از یک صنف هرکدام درخواستی در تضاد با تشکل دیگر دارند.

طرح های کمیسیون کشاورزی اتاق اصفهان در اتاق ایران دنبال می گردد

غلامعلی فارغی رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی ایران در این نشست با قدردانی از فعالیت های اجرا شده در کمیسیون کشاورزی، آّب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان گفت: آنچه توسط این کمیسیون ارائه شده است را قطعا تا حصول نتیجه پیگیری خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه در بعضی موارد اتاق ایران هم با محدودیت روبرو است گفت: شاه کلید حل مسائل در بخش کشاورزی ایجاد یکپارچگی بین بخش های مختلف کشاورزی و کاهش تصدی گری های دولت است و هر نسخه ای غیر از این بدون شک منجر به شکست خواهد شد .

فارغی وضعیت کنونی کشور در زمینه امنیت غذایی و صنعت کشاوررزی را یک جنگ مالی دانست و اضافه نمود : این جنگ، جنگ کشاورزان است اما با این وجود ما کشاورزان در سیاست های آن هیچ نقشی نداریم و به عنوان عَمله تلقی می شویم.

وی با تاکید بر اینکه تاکنون نخواسته اند بخش خصوصی قوی داشته باشیم، گفت: نمی توان از دولتی که 80 درصد بودجه خود را صرف امور جاری می نماید انتظار مساعدت و کمک داشت و تنها درخواست ما از دولت این است که کاری به ما نداشته باشد و تنها به نظارت بپردازد.

فارغی گفت: ما می خواهیم امورات، سیاست گذاری ها و مسائل مرتبط با آب و خاک و اجرا بر عهده خود کشاورزان باشد و دولت تنها به نظارت پرداخته و در سایر امور مداخله و ایجاد مانع نکند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 64

به "ایران رتبه 131 دنیا را از نظر مدیریت اکوسیستمهای آبی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران رتبه 131 دنیا را از نظر مدیریت اکوسیستمهای آبی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید