با اینا کرونا رو سر می کنیم!

به گزارش مجله فوتبال دوستان، روزنامه صبح نو - زهرا اردشیری: این روز ها ترس از کرونا و معضلات قرنطینه خانگی، دغدغه همه مردم شده و همه جا حرف از آن است، شاید خیلی ها با موضوع قرنطینه خانگی به راحتی کنار آمده باشند و خیلی از مردم هم هنوز آن را یک راه غیرممکن و سخت پیش روی خود ببینند. اما به گفته سازمان جهانی بهداشت، قرنطینه خانگی اولین و آخرین راه مصون ماندن و جلوگیری از این بیماری است.

با اینا کرونا رو سر می کنیم!

شاید فکر اینکه در قرنطینه چه کار هایی کنید که نه تنها زمان تان به هدر نرود بلکه از هر روزتان استفاده هم نموده باشید تبدیل به یکی از دغدغه هایتان شده باشد. ما پیشنهاد هایی برای شما داریم، اما اول از هر چیز مواظب باشید تمرکز بیش از حد بر روی بیماری جسمی و مقابله با آن، شما را از نظر سلامت روانی به هم نریزد. کمی فکر کنید. به کار هایی فکر کنید که همواره دوست داشتید در خانه و در کنار فرزندان تان انجام دهید. وقتش الان است.

به جای ترس از کرونا با کتاب خواندن آشتی کنید

پیشنهاد ما به شما این است که چند کتاب را برای دوران قرنطینه خانگی خود انتخاب کنید. با خودتان عهد کنید که چند کتاب از چند نویسنده خوب را در این دوران مطالعه کنید. خواندن یک کتاب جدید، مزایای زیادی دارد. حالا هم که همه چیز به صورت اینترنتی در دسترس است، به راحتی و بدون اینکه از خانه خارج شوید، می توانید فهرست بهترین کتاب ها را ببینید و از هرکدام که خوشتان آمد، آن را خریداری و مطالعه کنید. درحقیقت، اگر به دنبال چیزی هستید که گذر زمان را در این روز ها ساده کند، بهتر از کتاب پیدا نمی کنید! البته حتماً لازم نیست تا کتاب های تازه بخرید. خواندن دوباره یک کتاب قدیمی هم حس و حال خوبی دارد و به گذران وقت یاری زیادی می نماید. برای بچه های عظیم تر که خودشان می توانند کتاب بخوانند، بازی هایی بر مبنای محتوای کتاب ترتیب دهید. عظیم تر ها را تشویق کنید نقدی بر کتابی که خوانده اند بنویسند یا آن را با نوشتن متنی به دیگران معرفی نمایند.

استعدادت را شکوفا کن

گاهی اوقات، خانه ماندن می تواند به یک موهبت تبدیل بگردد. اگر همواره دلتان می خواست وقتی برای نوشتن داشته باشید یا شعری بسرایید، الان همان زمانی است که می توانید از آن بهره ببرید! اگر فکر می کنید صدای خوبی دارید، تمرین های آواز به راحتی در اینترنت پیدا می شوند. اگر کشیدن نقاشی شما را سر ذوق می آورد، می توانید این روز ها انجامش بدهید! اجازه بدهید، ظهور اتفاق ناگواری مانند کرونا زاویه دید تازه ای درشما ایجاد کند. این نکته را به خاطر داشته باشید که کرونا می گذرد، اما زمان هیچ وقت به عقب برنمی گردد.

به کودک تان مجال آشپزی بدهید

یکی دیگر از سرگرمی ها و بازی های جالب برای سرگرم کردن و کنترل بچه ها در روز های خانه نشینی و قرنطینه به خاطر کرونا که در روز های آلودگی هوا یا روز های برفی و بارانی هم به کار می آید آشپزی کردن است. اگر چه سرگرم شدن با کاری مثل آشپزی زمستان و تابستان نمی شناسد، اما در روز های کرونایی برای سرگرم کردن بچه ها حسابی جواب می دهد. به فرزندتان اجازه دهید در آشپزخانه راحت باشد و به شما در آشپزی یاری کند. این روش یکی از بهترین ترفند ها برای علاقه مند کردن بچه ها بد غذا به غذا خوردن هم هست. درست کردن انواع پیتزا، کیک و دسر برای بچه ها بسیار جذاب است. چند دستور آشپزی که هم شما و هم کودک تان از آن لذت ببرید را برای این روز ها آماده کنید. البته آشپزی می تواند برای همه اعضای خانواده جذاب باشد.

پیش به سوی ورزش

اگر چندان حوصله تفریحات آموزشی را ندارید، بدون شک بهترین گزینه پیش روی شما، ورزش کردن است! شاید بپرسید که چطور می توان در خانه ورزش کرد؛ به خصوص اینکه امروزه همگی به باشگاه رفتن عادت نموده اند؛ اما واقعیت این است که ورزش های زیادی را می توان در خانه و بدون عصبانی کردن خانواده و همسایه ها انجام داد! در این زمینه اپلیکیشن های گوناگونی وجود دارد که می توانید آن ها را روی گوشی خود نصب کنید و به بدن خود نرمشی بدهید.

بهترین زمان برای بازی، بازی، بازی

این روز ها که به دلیل شیوع ویروس کرونا اعضای خانواده بیشتر در کنار هم هستند و به دلیل قرنطینه دیگر خبری از دورهمی های فامیلی یا تفریحات خارج از خانه نیست، شاید بهترین انتخاب برای سرگرم شدن و استراحت دادن به ذهن برای دوری از اخبار منفی این باشد که گوشی های تلفن همراه خود را کنار بگذارید و کلافگی این روز ها را با بازی های خانوادگی جبران کنید. خانواده ها می توانند با کمی ذوق، خلاقیت و بازی این روز ها را به ماندنی ترین روز های زندگی خود تبدیل نمایند و کانون دورهمی خود را به فضایی شاد و دلنشین تبدیل نمایند؛ بازی هایی که علاوه بر تقویت قدرت فکر و حافظه، باعث افزایش نشاط در خانه می گردد.

پژوهش ها نشان داده که بازی های فکری، استرس را کاهش داده، به تعادل روانی یاری نموده و احساس آرامش را تقویت می نمایند. تصور بر این است که بازی های فکری، امکانِ فرار از افکار آزاردهنده روزانه را برای افراد فراهم می نماید به علاوه برای بچه هایی که ساعات نسبتاً طولانی روز را در مدرسه و کنار همسالان خود می گذراندند، خانه ماندن و بیکار بودن آسان نیست. در شرایطی که بیرون از خانه بودن و تفریحات عمومی توصیه نمی گردد، می توانید راه هایی پیدا کنید که بر اساس آن اوقات فراغت بچه ها را در محیط خانه برنامه ریزی کنید: انجام بازی های فکری علاوه بر اینکه می تواند خانواده ها را گردهم جمع کند، بر تقویت قدرت فکر و حافظه، افزایش روحیه و بالارفتن نشاط و شادابی در خانه و بین اعضای خانواده منجر می شد. بازی هایی نظیر مکعب روبیک، دومینو، دوزبازی، جدول سودوکو، برج جنکا، پنتاگو، آبلون، پل ماکارونی و اتللو جزو بازی های فکری هستند که می تواند به خوبی اوقات فراغت خانواده ها در خانه را پر کند.

درس خواندن را هم در برنامه بگذارید

خانواده هایی که بچه های محصل دارند، حواس تان باشد که این روز ها رسانه ملی آموزش های درسی برای دانش آموزان پخش می نماید. مساله آموزش از راه دور که این روز ها با تعطیلی مدارس و دانشگاه ها به نکته مهمی بدل شده؛ هم به وسیله شبکه های اجتماعی می تواند صورت بگیرد و هم از بستر های دیگری همچون وبسایت های تعاملی و آموزشی که این روز ها برای آموزش فرزندان ایران کوشش خود را انجام می دهند. رسانه ملی به همین دلیل کوشش نموده تا دانش آموزان سراسر ایران را همچنان در کنار سیستم آموزشی نگه دارد و به وسیله بستر آنلاین آن ها را از محیط و کلاس درس دور نکند. پس حواس تان باشد تا این آموزش ها را از دست ندهید و بچه ها را تشویق کنید تا چند ساعت از روز را پای برنامه های درسی شان بگذرانند تا خلاء های آموزشی جبران گردد.

سریال یا فیلم خوب برای تماشا پیدا کنید

سریال های نمایش خانگی برای آغاز خوب هستند. کافی است جست و جو کنید تا با فهرست بلندبالایی از بهترین فیلم ها و سریال های خوب ایرانی روبرو شوید. فیلم ها می توانند برای چند ساعتی شما را سرگرم نمایند. سعی کنید فیلم های خانوادگی را در این ایام برای تماشا انتخاب کنید تا همه کوچکتر ها هم بتوانند تماشا نمایند. یکی دیگر از کار هایی که می توانید در زمانی که خانه هستید انجام بدهید، دیدن مستند است.

این نوع خاص از فیلمسازی سرشار از شگفتی ها و اطلاعات مختلف است که به شما یاری می نماید تا هم چیز های تازه یاد بگیرید و هم زمان خود را صرف یک کار مفید کنید. برخلاف آنچه معمولاً افراد فکر می نمایند، مستند ها انواع مختلفی دارند و از هر دری می توانند با شما سخن بگویند. تنها کاری که ضروری است انجام بدهید، این است که کمی در اینترنت برای یافتن مستند دلخواه تان جست و جو کنید! این ایده آنقدر جذاب است که ممکن است اصلاً متوجه موج کرونا و قرنطینه خانگی نشوید! البته پیشنهاد ما به شما این است که تمام ساعات خود را پای تماشای فیلم نگذارید، کار های جذاب تری هم می توانید انجام دهید.

تماس تصویری به لطف شبکه های مجازی

ترس از بیماری در کنار قرنطینه شدن خیلی از مردم و خودداری از رفتن به مهمانی، روحیه مردم را ضعیف نموده است. اما در چنین شرایطی هیچ چیز مانند تماس تصویری و گپ و گفت با اعضای خانواده و دوستان آرامش بخش و امید دهنده نیست؛ خیلی ها از قبل به پیغام تصویری عادت داشتند و خیلی ها این روز ها در حال امتحان کردن این قابلیت هستند. بیشتر شبکه های مجازی این قابلیت را دارند که شما با خانواده و نزدیکان تان تماس تصویری برقرار کنید. شبکه های مجازی این قابلیت را هم دارند که چند نفره مصاحبه کنید. می توانید در فضای مجازی با دوستان و خانواده یک دورهمی جذاب راه بیاندازید.

دستی به سر و روی خانه بکش

علاوه بر همه این ها خانه تکانی هم کار هایی است که در این زمان می توان انجام داد. در نتیجه، می بینید که با وجود اینکه ماندن در خانه شاید گزینه جذابی به نظر نرسد، اما وقتی یک دستی به سر و گوش خانه بکشید حسابی حال تان جا می آید به علاوه خود را برای نوروز هم آماده نموده اید. شاید فکر کنید با وجود این بیماری و اخبار منفی که وجود دارد بهتر است اصلاً به خانه تکانی فکر نکنیم؛ اما اشتباه می کنید نظافت یعنی راه انرژی مثبت به خانه را باز کردن.

منبع: برترین ها
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1010

به "با اینا کرونا رو سر می کنیم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با اینا کرونا رو سر می کنیم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید