بستنی فروشی که میلیاردر شد

به گزارش مجله فوتبال دوستان، روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: سیزده سال پیش کسی نمی خواست یک شرکت ورشکسته سازنده باتری را بخرد؛ هیچ کس به جز میشائیل توینر. توینر آن زمان 40 میلیون دلار برای این کار سرمایه گذاری کرد و حالا سرمایه اش در این شرکت به 1.9 میلیارد دلار رسیده است (البته به لطف اپل).

بستنی فروشی که میلیاردر شد

در اتاق کنفرانسی خاکستری رنگ، واقع در حاشیه شهر نوردلینگن در آلمان، یک میلیاردر اتریشی به نام میشائیل توینر در حال بازی با یک باتری کوچک است. این باتری اندازه یک سکه است و در واقع یکی از عجایب دنیای تکنولوژی محسوب می شود. انرژی این باتری سکه ای کوچک، صد ها برابر باتری های خانگی است که ده ها برابر بزرگ تر هستند. باتری کوچک سکه ای همچنین، تنها در 15 دقیقه شارژ کامل می شود و در هر بار شارژ تا 5 ساعت کار می کند. نسخه های اولیه این مدل باتری، در دوربین نیل آرمسترانگ هنگام انجام ماموریت صعود به ماه با آپولو 11 وجود داشت. برخی از مدل های مدرن تر این باتری نیز در هدفون های ایرپاد پروی بی سیم و محبوب اپل استفاده شده است.

این باتری ها از لحاظ مالی هم یک پدیده محسوب می شوند. آقای توینر صاحب شرکت Varta است؛ شرکتی که این باتری ها را می سازد. توینر در سال 2007 تنها با 40 میلیون دلار شرکت وارتا را خریداری کرد. دو سال و نیم پیش این کارآفرین و سرمایه گذار، سهام شرکت وارتا را در بازار بورس فرانکفورت عرضه کرد و این شرکت حالا ارزشی معادل 2.8 میلیارد دلار دارد. بانک Commerzbank تخمین زده است که شرکت وارتا بیش از 50 درصد از سهم بازار باتری هدفون های بی سیم پریمیوم را از آن خود دارد و همچنین به معاملات مارجین (روش به خصوصی از معامله در صنعت مارکتینگ) 40 درصدی خود نیز می بالد. فروش ایرپاد پرو و مشارکت با شرکت هایی همچون سامسونگ، جابرا و سونی، درآمد شرکت وارتا را در سال مالی 2019 با افزایش 34 درصدی، به رقم 400 میلیون دلار رساند.

توینر 56 درصد سهام شرکت وارتا را در اختیار دارد و پیروزیت های اخیر شرکت، این پدر 54 ساله با شش فرزند را در لیست میلیاردر های مجله فوربس قرار داده است. توینر در این مورد می گوید: با این میکروباتری ها ما تبدیل به اولین و بی رقیب ترین فعال این حوزه شده ایم؛ صنعتی که هر سال به میزان 50 تا 60 درصد رشد دارد. طی 10 سال تمام کاربران دستگاه های موبایل، ایرفون و هدفون خواهند داشت و به همین دلیل این صنعت، پتانسیل زیادی برای رشد دارد.

تکه ای از وارتای بزرگ

شرکت وارتای توینر، یکی از تکه های به جا مانده شرکت بزرگ تر آلمانی است که آن هم وارتا نام داشت و در سال 1887 تاسیس شد. شرکت وارتای مادر، یک شرکت سازنده مواد دارویی، شیمیایی، پلاستیک و همچنین باتری بود. بعد از خاتمه جنگ جهانی اول، میلیاردری به نام هربرت ورنر کِوانت (Herbert Werner Quandt) - که یکی از سرشناس ترین سهامداران شرکت BMW بود - بیشتر سهام شرکت وارتا را خریداری کرد. تقریبا یک قرن بعد، دیگر خبری از کسب و کار حوزه دارویی و شیمیایی در کار نبود و بانکی آلمانی و همچنین وراث کوانت این شرکت را قسمت قسمت به فروش رساندند. دو شرکت Rayovac و Johnson Controls بخش اعظم حوزه باتری وارتا را از آن خود کردند و تنها قسمت کوچکی باقی مانده بود که مربوط به صنعت میکروباتری ها بود.

توینر می گوید: هیچکس جرات نداشت این قسمت باقی مانده از شرکت بزرگ وارتا را بخرد و من تنها خواهان بودم. این شرکت را در حالی خریداری کردم که جریان نقدینگی منفی داشت، اما همه چیز قرار بود بهتر شود، چون با اپل قراردادی داشتیم. یعد از یک سال، یک باتری کوچک منفجر شد و ما به دلیل همین حادثه قرارداد با اپل را از دست دادیم. شرکت هم تقریبا رو به نابودی می رفت. بانک پشتیبان نگران بود و من هم از پس پرداخت هزینه های شرکت بر نمی آمدم.

انفجار باتری نانو اپل آی پاد باعث شد شرکت وارتا سرمایه گذاری 60 میلیون دلاری خود روی باتری های لیتیوم پلیمری را ملغی کند. توینر و مدیرعامل وارتا - هربرت شَین (Herbert Schein) - روی باتری های لیتیوم - یونی تمرکز کردند که هزینه تولید ارزان تری داشت. تحقیقات شرکت روی افزایش قدرت این مدل باتری ها بیشتر شد. اسوِن کِوانت که یکی از اعضای قدیمی هیات مدیره شرکت وارتا است، می گوید که خانواده اش، حراج شرکت را در سر داشتند، اما توینر توانست چنین شرکتی را به یک غول بزرگ در حوزه باتری سازی تبدیل کند.

برای یک فروشنده ساده که به گردشگر ها بستنی می فروخت، ورود به صنعت گسترده میکروباتری ها و قرارداد های جذاب سیلیکون ولی، رویایی بود که هرگز فکرش را هم نمی کرد روزی به واقعیت تبدیل شود. قصر 1400 اتاقه شونبران، 300 سال بود که اقامتگاه تابستانی خانواده سرشناس هابسبورگ بود و امروز یکی از معروف ترین مراکز گردشگری شهر وین است. این مکان در واقع نقطه شروع دوران تجارت توینر بود. در سال 1991، توینر جوان در دانشگاه اقتصاد وین در دو رشته قانون و مدیریت تجاری تحصیل می کرد. در همین دوره، پیروز شد مجوز راه اندازی یک دکه بستنی فروشی مقابل قصر شونبران را دریافت کند.

توینر جوان خیلی زود توانست با استفاده از سود دکه بستنی فروشی، کسب وکار جدیدی در زمینه فروش لوازم آشپزخانه راه بیندازد. توینر می گوید: حاشیه سود بستنی فروشی از میکروباتری ها بیشتر است. در واقع، همین بستنی فروشی بود که پایه و اساس کسب وکار من را شکل داد. آن زمان 23 یا 24 ساله و پر شر و شور بودم. بیشتر سرمایه آن زمان خود را از همین راه بستنی فروشی و تعدادی وام بانکی کسب کردم. وام ها باعث شد تقریبا ورشکست شوم. بعد از خاتمه دوره پی اچ دی در دو رشته قانون و مدیریت تجاری، توینر کسب وکار خود را فروخت و اولین شرکتش را با سرمایه خودش پایه گذاری کرد. توینر سهام شرکت شرط بندی آنلاین Bwin را با ارزش 242 میلیون دلار در سال 2000 برای عرضه عمومی ارائه کرد.

مانفرد بادنر، یکی از شرکای توینر و همچنین دوست صمیمی او، می گوید: مایکل و پول، مثل موتسارت و موسیقی هستند. او عاشق پول است و با کسب هر چه بیشتر پول، بیشتر لذت می برد. این دوست دوران دانشگاه توینر در ادامه می گوید: توینر به شدت روحیه رقابتی دارد و شراکت با او کار چندان راحتی نیست. افراد زیادی ممکن است سر راه توینر بسوزند و خاکستر شوند.

سایه سیاه رقبای چینی

جهت توینر بی دردسر هم نبوده است. او قبلا به کلاهبرداری 43 میلیون دلاری متهم شده بود که خودش انکار می کند. اما توینر داستان های زیادی داشته که همیشه سوژه جذابی برای رسانه های اتریشی بوده است. کسب وکار میکروباتری های توینر، سایه سیاهی روی خودش دارد. به همین دلیل گزارش هایی منتشر شده است مبنی بر این که مشتریان وارتا مانند شرکت سامسونگ اقدام به خرید از شرکت های چینی سازنده باتری مانند Eve Energy و MIC-Power می کنند؛ خبری که بسیاری از تحلیلگران و سرمایه گذاران را مشوش کرد. وارتا در مقابل این اخبار به صورت قانونی شکایت کرد، اما هیچ وقت برنده از دادگاه بیرون نرفت. یکی از تحلیلگران Commerzbank، به نام اشتفان کلپ می گوید: به نظر من شرکت های آلمانی گاهی اوقات پتانسیل رقبای آسیایی خود را دست کم می گیرند و این دقیقا اتفاقی است که برای شرکت وارتا رخ داد.

رابرت جین فن درهاست محقق شرکت Warburg هم معتقد است که وارتا تحت تاثیر قدرت رقبا قرار گرفته، اما سرمایه گذاری بزرگ در حوزه روباتیک باعث خواهد شد که باتری های ساخت آلمان این شرکت همچنان در صدر بازار باقی بماند.

هر آن چه آینده در پی داشته باشد، توینر مطمئن است که تکنولوژی اش شرکت وارتا را همچنان سردمدار حوزه خود باقی نگه می دارد. او در این مورد می گوید: کیفیت ما بهتر است. ما محصولات پرمیوم ارائه می دهیم و همین برگ برنده ماست. برای اپل و سامسونگ، باتری یکی از مهم ترین قسمت های یک ایرپاد است، زیرا اگر کیفیت باتری خوب نباشد، ایرپاد بعد 8 ماه از کار می افتد. شرکای ما نیز شرکت هایی نیستند که در این مورد ریسک کنند.

منبع: فرارو
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 930

به "بستنی فروشی که میلیاردر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بستنی فروشی که میلیاردر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید