بهره مندی مشتریان از سرویس استعلام چک بدون احراز هویت

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تهران (پانا) - به گفته معاون فناوری های نوین بانک مرکزی به زودی سرویس استعلام چک بدون احراز هویت در اختیار مشتریان بانکی اعم از حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت تا مشتریان از مسیرهای مختلف از ثبت سیستمی چک از سوی صادرکننده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.

بهره مندی مشتریان از سرویس استعلام چک بدون احراز هویت

به گزارش بانک مرکزی، مهران محرمیان در هفتاد و پنجمین جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان تهران با موضوع طرح مسائل و چالش های فعالین صنعت پخش در رابطه با سامانه چک صیاد (پیچک) گفت: بانک مرکزی به دقت و با حساسیت مسائل مرتبط با ثبت و استعلام چک های تازه را در بازار رصد می نماید و نسبت به برطرف چالش های احتاقتصادی و پیش بینی نشده، حداکثر چابکی در عملکرد را در دستور کار دارد.

وی تاکید نمود: با توجه به درخواست های رسیده از سوی فعالین اقتصادی، ضرورت بازبینی اینترنت بانک در بانک های مختلف به منظور تعریف سطح دسترسی لازم برای نمایندگان در مورد مشتریان حقوقی بانک ها مورد آنالیز قرار گرفته و این امر با اولویت بالا از سوی بانک ها در دست انجام است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ادامه داد: طبیعی است در گذشته چنین احتیاجی برای کاربران در زمینه چک و اینترنت بانک مطرح نبوده است اما در حال حاضر با توجه به قانون تازه این احتیاج مطرح شده که بسیاری از بانک ها آن را پوشش داده اند و بانک های به جای مانده هم با پیگیری بانک مرکزی به سرعت در صدد پیاده سازی این امکان هستند.

وی توضیح داد: به موازات سرویسی که در اینترنت بانک و مویایل بانک از سوی بانک های مختلف به مشتریان ارائه می گردد، به زودی سرویس استعلام چک بدون احراز هویت هم در اختیار مشتریان اعم از حقیقی و حقوقی قرار خواهد گرفت که بر اساس آن عموم مشتریان قادر خواهند بود از مسیرهای مختلف از جمله وب سایت بانک مرکزی، اپلیکیشن های پرداخت و بانکی، سرویس پیامکی و درگاه های بانکی با ارائه شناسه چک صیادی، شناسه ملی ذینفع، تاریخ و مبلغ چک از ثبت سیستمی چک از سوی صادرنماینده آن در سامانه صیاد مطمئن شوند.

بنا بر اظهار این مقام مسئول در بانک مرکزی، با توجه به اقبال عمومی در استفاده از اپلیکیشن های پرداخت در دریافت خدمات مرتبط با چک های اشخاص حقیقی، امکان ارائه سرویس های مورد احتیاج در مورد چک برای مشتریان حقوقی در اپلیکیشن های پرداختی از دیگر گام هایی است که برای تسهیل استفاده و ترویج قانون تازه چک از سوی بانک مرکزی و با هماهنگی بانک ها در حال اجرا است.

بعلاوه در این جلسه محرمیان در پاسخ به پیشنهاد و درخواست فعالین اقتصادی برای معافیت ثبت چک های با مبالغ کمتر از سقف معین شده در سامانه صیاد توضیح داد: بعضی از موارد در مورد مسائل و ملاحظات مرتبط با مقررات و دستور العمل ها در اختیار بانک مرکزی نیست و قانون در این خصوص تصریح دارد. در عین حال بانک مرکزی به طور کامل آماده هرگونه تعامل و همکاری برای پیشبرد دقیق این قانون و سهولت استفاده کاربران از سامانه صیاد است.

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی اضافه کرد: چک، تنها ابزار برداشت از حساب نیست و ابزارهای متداول دیگری مانند حواله ساتنا و پایا در اختیار مشتریان واقع شده است. بعلاوه بانک مرکزی حواله سپند را هم برای سرویس برداشت مستقیم طراحی نموده که مناسب پرداخت های دوره ای مانند پرداخت آبونمان یا اجاره بهاست.

محرمیان توضیح داد: بانک مرکزی علاوه بر ایجاد و تنظیم گری انواع کانال های تبادل اقتصادی در کشور برای سهولت مبادلات و فرآیندهای تجاری، تمام کوشش خود را برای اجرای دقیق، سهل و امن قانون تازه چک معطوف داشته و خواهد داشت.

قانون اصلاح قانون صدور چک به وسیله نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 13 آبان ماه سال 97 اصلاح و بازنگری شد، حال پس از گذشت تقریبی دو سال از زمان تصویب (مدت زمان اختصاص داده شده مطابق قانون) بانک مرکزی به اسم نهاد راهنمایی نماینده و ناظر بر فعالیت های بانکی کشور با ایجاد زیرساخت های لازم مقدمات آن را فراهم نموده است.

براین اساس، گیرندگان چک باید با مراجعه به سامانه صیاد مراجعه نموده و شماره چک و رقم آن را تایید نمایند. براساس قانون تازه چک، امکان صدور چک در وجه حامل وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1685

به "بهره مندی مشتریان از سرویس استعلام چک بدون احراز هویت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره مندی مشتریان از سرویس استعلام چک بدون احراز هویت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید