به این دلایل باید دوش آب سرد بگیریم

به گزارش مجله فوتبال دوستان، سلامت نیوز/مزایای دوش آب سرد به مراتب بیشتر از کنترل امیال و احساسات است.

به این دلایل باید دوش آب سرد بگیریم

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

به نقل از ایرنا زندگی، هیچ چیز بهتر از یک دوش آب گرم در پایان یک روز طولانی کاری نمی تواند خستگی ما را در بیاورد؛ اما اگر یک بار دوش آب سرد را امتحان کنید نظرتان عوض می شود. در واقع وقتی می خواهید از حالت روحی و جسمی خاصی خارج شوید، دوش آب سرد مانند سوییج تغییر سریع احوالات می ماند. از تسکین درد گرفته تا مزایای مغزی از جمله اثرات اثبات شده دوش آب سرد هستند. در ادامه با مزایای آن بیشتر آشنا می شویم.

انرژی بیشتر

اگر می خواهید وقتی صبح از خواب بیدار می شوید انرژی بیشتری داشته باشید به جای قهوه، دوش آب سرد را امتحان کنید. بر اساس یک مطالعه در مجله فیزیولوژی کاربردی، دوش آب سرد باعث آزاد شدن نوراپی نفرین از سیستم عصبی سمپاتیک می شود. نورافی نفرین انتقال دهنده عصبی است که مغز شما را فعال می کند، انرژی را افزایش می دهد، شما را هوشیارتر می کند و تمرکز را بالا می برد.

تغییر خلق و خوی

علاوه بر افزایش انرژی و هوشکمک, شما با دوش آب سرد تغییر خلق و خوی را نیز تجربه خواهید کرد. مطالعه ای که در سال 2008 در تئوری های پزشکی منتشر شد، نشان می داد دوش آب سرد افسردگی و اضطراب را کاهش می دهد. نویسندگان آن مطالعه نوشتند: با توجه به تراکم بالای گیرنده های دمای سرد در پوست، دوش سرد تکانه های الکتریکی را فریب می دهد و آنها را از انتهای عصب محیطی به مغز نمی فرستد که می تواند منجر به اثر ضد افسردگی شود.

تسکین درد و التهاب

بر اساس یک مطالعه در سال 2014 در مجله علوم پزشکی آمریکای شمالی، ثابت شده است که آب سرد درمانی به طور مؤثری درد و التهاب را کاهش می دهد و همچنین میزان زمان لازم برای بهبودی بدن از فعالیت بدنی را کوتاه می کند. در واقع محققان دریافتند که شنای منظم زمستانی در دماهای سرد درد روماتیسم، فیبرومیالجی یا آسم را تسکین می دهد و این موضوع باعث بهبود سلامت عمومی در شناگران می شود.

افزایش سیستم ایمنی بدن

در چه زمانی بیشتر از حالا به سیستم ایمنی بدن قوی نیاز داشتیم؟ در دوره شیوع ویروس کرونا ما بیشتر از هر زمان دیگری به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن مان نیاز داریم. بر اساس مطالعه ای در سال 2016 در مجله PLoS One، افرادی که دوش سرد می گیرند، 29 درصد کمتر احتمال دارد که بیمار شوند. دوش آب سرد یک راه ایمن برای سالم ماندن است و تعجب آور خواهد بود اگر بگوییم تا 50 درصد به افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

منبع: بست لایف

منبع: همگردی
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1319

به "به این دلایل باید دوش آب سرد بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به این دلایل باید دوش آب سرد بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید