بیانیه دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، نشست وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک

به گزارش مجله فوتبال دوستان، در انتها دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اتریش بیانیه ای در مورد نتایج این نشست منتشر شد.

بیانیه دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، نشست وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در خاتمه دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که بعد از ظهر آدینه در وین اتریش برگزار گردید، کشورهای حاضر در این نشست (ایران و 1+4) بیانیه ای در مورد نتایج مذاکرات خود منتشر کردند.

در این بیانیه که در 9 بند تنظیم شده، آمده است:

1. نشست کمیسیون مشترک برجام در تاریخ 7 تیرماه 1398 در وین برای آنالیز شرایط کنونی و بحث در مورد تحولات اخیر در هر دو بخش تعهدات برطرف تحریم ها و هسته ای برگزار گردید. بر اساس برجام، کمیسیون مشترک مسئولیت نظارت بر اجرای این توافق را برعهده دارد.

2. نشست به ریاست خانم هلگا اشمید به نمایندگی از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپایی، و با حضور چین، فرانسه، آلمان، فدراسیون روسیه، انگلیس و جمهوری اسلامی ایران، در سطح معاونان وزرای خارجه ، مدیران سیاسی برگزار گردید.

3. برجام همچنان یک عنصر کلیدی در ساختار جهانی عدم اشاعه است که بر اساس قطعنامه 2231 به اتفاق آرا مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است، مضافاً اینکه در پرتو تنش های جدید، صیانت از برجام همچنان برای امنیت و ثبات منطقه ای اساسی است.

4. با توجه به تحولات و بیانیه های نگران نماینده اخیر، اعضا اهمیت ادامه اجرای کامل و مؤثر این توافق از سوی تمامی طرف ها را خاطرنشان ساختند، هم زمان، اعضا یادآور شدند که برطرف تحریم ها یک بخش اساسی از برجام است و در این خصوص تعهدات مربوطه خود را مرور کردند. آن ها همچنین کوشش های معطوف به کاهش آثار منفی خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم ها را، که مکرراً نسبت به آن ابراز تأسف نموده اند مورد توجه قرار دادند. فرانسه، آلمان و انگلستان به اطلاع اعضا رساندند که اینستکس عملیاتی شده و در دسترس تمامی دولت های عضو اتحادیه اروپایی واقع شده است و نخستین تراکنش های آن نیز در حال پردازش است. همکاری های تکمیلی جاری با نهاد متقابل تأسیس شده ایرانی (سازوکار تجارت و تأمین مالی ایران و اروپا) تسریع خواهد شد. آن ها تأیید کردند که بعضی دولت های عضو اتحادیه اروپایی در حال پیوستن به سهامداران اینستکس، که یک سازوکار خاص معطوف به تسهیل تجارت قانونی با ایران است، می باشند. آن ها همچنین در حال کوشش هستند تا اینستکس را به روی فعالان مالی کشورهای ثالث نیز باز نمایند.

5. اعضا همچنین در میان سایر موضوعات مختلف مطرح، پیشرفت خوب در پروژه مدرن سازی رآکتور تحقیقاتی اراک و پروژه تبدیل تأسیسات فردو برای فراوری ایزوتوپ های پایدار را، آن گونه که در برجام پیش بینی شده، مورد توجه قرار دادند. اعضا بر اهمیت این پروژه ها از منظر عدم اشاعه هسته ای تأکید کردند. در مورد پروژه اراک، اعضا مشخصاً از پیشرفت های حاصله توسط رؤسای مشترک کارگروه اراک یعنی چین و انگلستان، ازجمله امضای قرارداد تجزیه و تحلیل حالات گذرای رآکتور بین ایران و چین، استقبال کردند. کمیسیون مشترک مجدداً تعهد قاطع خود برای حمایت کامل از این پروژه های هسته ای، از جمله تکمیل بموقع پروژه مدرن رآکتور تحقیقاتی اراک و تأمین تجهیزات لازم برای آن را مورد تأکید قرار داد. اعضا همچنین در جریان گزارش فعالیت های جاری در حوزه همکاری هسته ای صلح آمیز در چارچوب پیوست شماره سه برجام نیز قرار گرفتند.

6. اعضا بر نقش کلیدی آژانس بین المللی انرژی هسته ای، به عنوان تنها نهاد بی طرف که مسئول نظارت بر اجرای تعهدات مرتبط هسته ای ایران ذیل برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد به منظور راستی آزمایی ماهیت منحصراً صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است، تأکید کردند.

7. به عنوان بخشی از فعالیت های جاری در مورد موضوعات هسته ای و تحریم ها، کمیسیون مشترک کارشناسان را موظف کرد تا به دنبال راهکارهای عملی به ویژه برای صادرات اورانیوم دارای غنای پایین و آب سنگین تحت ترتیبات مناسب باشند. به موازات این، آن ها همچنین به وسیله تشکیل جلسات گفتگو کارشناسی تخصصی و متمرکز، کوشش های خود را در رابطه با برداشتن تحریم ها همسو با تعهدات مندرج در بند هشتم بیانیه نشست وزرای کمیسیون مشترک برجام مورخ 15 تیرماه 1397، به منظور ارائه راه چاره های عملی در جهت حفظ عادی سازی روابط تجاری و مالی با ایران تشدید خواهند کرد.

8. کمیسیون مشترک به موجب مفاد برجام، همچنان تنها محل مرتبط برای آنالیز و گفتگو در مورد تمام مسائل و نگرانی ها است.

9. اعضا توافق کردند که از نزدیک، اجرای برجام را رصد نمایند و تصمیم گرفته شد تا نشست کمیسیون مشترک وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک تشکیل گردد.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 149

به "بیانیه دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، نشست وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، نشست وزرای خارجه برجام در آینده نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید