تابش گرمایی (انتقال گرما به وسیله تابش) چیست؟

به گزارش مجله فوتبال دوستان، تابش گرمایی نوعی انتقال گرما به وسیله تابش امواج الکتورمغناطیسی است. انتقال گرما به سه صورت رسانش، همرفت و تابشی صورت می گیرد. بنابراین تابش گرمایی (به انگلیسی: Thermal radiation) تنها یکی از سه روش انتقال گرماست.

تابش گرمایی (انتقال گرما به وسیله تابش) چیست؟

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس علوم - آیا تابحال برای گرم شدن دست های خود در فصل زمستان در کنار آتش ایستاده اید؟ آیا می دانید چگونه گرم می شوید؟ تابش گرمایی، انرژی منتشرشده از طرف یک ماده در قالب موج الکترومغناطیسی است. این نوع انتقال گرما شامل همه موادی است که دمای بالاتر از صفر مطلق دارند. تابش گرمایی بدون حضور ماده، از میان فضای خالی منتشر می گردد و تابش گرمایی نتیجه حرکات تصادفی اتم ها و مولکول ها در ماده است. این اتم ها و مولکول ها از ذرات باردار (پروتون ها و الکترون ها) تشکیل شده اند. حرکات آن ها باعث انتشار امواج الکترومغناطیسی حامل انرژی می گردد. در ادامه به صورت خلاصه با مفهوم تابش گرمایی آشنا می شوید.

مفهوم تابش گرمایی

  • گرما همواره از جسم گرم به جسم سرد منتقل می گردد.
  • گرما و سرما دو انرژی مختلف نیستند بلکه سرما از نبود انرژی گرمایی به وجود می آید.
  • انرژی گرمایی به صورت امواج الکترو مغناطیسی هستند که تشعشع می یابند و وارد اجسام می شوند.
  • تابش با گرما فرق دارد یعنی تابش در خلا وجود دارد، اما وقتی جذب اجسام می گردد به گرما تبدیل می گردد.
  • انتقال گرما به سه صورت رخ می دهد: رسانش / همرفت / تابشی
  • که در این جا بحث ما روی انتقال گرما به صورت تابش گرمایی است.

سرعت تابش گرمایی

سرعت انتقال گرما در روش تابشی به وجود ماده احتیاجی نیست در این روش گرما به صورت تشعشع امواج الکترو مغناطیسی و نور از اجسام و چشمه های داغ به اطراف منتشر می گردد. انتقال گرما به طریق تابشی با سرعت بسیار بالا انجام می گردد، اما در روش های همرفت و رسانش کند انجام می گردد. برای مثال اگر شما در صورت احساس سرما جلوی نور افتاب قرار بگیرید به سرعت گرم می شوید، اما اگر پشت یک دیوار قرار بگیرید که افتاب به آن می تابد خیلی طول می کشد که کرما به بدن شما برسد، چون انتقال گرما به صورت رسانش یا جا به جایی انجام می گردد. از دیگر تفاوت های این روش با روش های رسانش و همرفت این است که به محیط مادی احتیاج ندارد و این انتقال در خلا انجام می گردد.

مزایای تابش گرمایی

  • انتقال گرمایی تابشی امکان تامین آسایش و زندگی را در مکان هایی با دمای پایین را فراهم می سازد.
  • سیستم های گرمایی تابشی در معرض دید قرار ندارند و در قسمت هایی قرار داده می شوند که در ارتفاع و دور از دسترس باشند.
  • این سیستم ها امکان چرخش مداوم و ارام اتاق را فراهم می نماید به عنوان مثال سیستم پکیج و شوفاژ ها به ارامی باعث پخش شدن گرما درون اتاق به صورت یکنواخت می شوند به طوری ما ان را احساس نمی کنیم.
  • یکی دیگر از مزایای این روش این است که می توان از ان در ساخت وسایلی مانند دوربین های عکاسی و فیلم برداری دید در شب استفاده کرد، زیرا بدن ما و دیگر جانداران دارای گرما است و این گرما به صورت تابش از بدن ما ساطع می گردد.

انتقال گرمایی تابشی عبارت است از نور / فرو سرخ / تابش زمینه کیهانی که در این بین امواج فروسرخ توسط اشکار سازی فروسرخ قابل رویت است. در تعادل ترمودینامیکی به منظور محاسبه طول موج تابش های منتشر شده ار اجسام. چشمه ها از قانون جا به جایی وین استفاده می گردد و برای محاسبه شدت تابش از قانون بولتزمن استفاده می گردد. تابش گرمایی (به انگلیسی: heat transfer) یکی از اساسی ترین عناصر در انتقال گرما است که خود دارای رشته تحصیلی در مقاطع ارشد و دکتری است که شامل فراوری، انتقال، تغییرات انژی گرمایی و حرارت بین سیستم های فیزیکی است. انتقال گرمایی به مکانیسم های مختلفی تقسیم بندی می گردد که عبارت اند از: تشعشعات گرمایی / رسانش گرمایی و انتقال انرژی با تغییرات فازی.

این سری توضیحات در خصوص تابش گرمایی به صورت خلاصه ای برای شناخت پیدا کردن مخاطبین نسبت به این موضوع بود. زیرا این مطلب که به خودی خود یک رشته تخصصی است دارای شاخه ها و توضیحات بسیار وسیعی است.

منبع: setare.com
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1427

به "تابش گرمایی (انتقال گرما به وسیله تابش) چیست؟" امتیاز دهید

4 کاربر به "تابش گرمایی (انتقال گرما به وسیله تابش) چیست؟" امتیاز داده اند | 4.3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تابش گرمایی (انتقال گرما به وسیله تابش) چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید