حمل و نقل عمومی در اهواز

به گزارش مجله فوتبال دوستان، اهواز یکی از کلان شهرهای جنوبی ایران است که در استان خوزستان واقع شده است و طبیعتا نیازمند حمل و نقل سازمان دهی شده ای است. برای آشنایی بیشتر با سیستم حمل و نقل عمومی اهواز، همراه خبرنگاران باشید.

حمل و نقل عمومی در اهواز

اهواز از شهرهای جنوبی کشور است که با جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر هفتمین شهر پرجمعیت ایران محسوب می گردد. بعضی از بزرگ ترین کارخانه های کشور نیز در این شهر واقع شده اند. از طرفی جاذبه های طبیعی این شهر علاقه مندان زیادی را به آن جذب می نمایند. مجموع این موارد اهمیت راه های تردد در سطح شهر را بیشتر می نماید. به همین بهانه به معرفی انواع آن پرداخته ایم.

تاکسی | اتوبوس | مترو

تاکسی

سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر اهواز به عنوان تنها متولی امور تاکسیرانان، درسال 1377 فعالیت خود را شروع کرد. امروزه این سرویس حمل و نقل توانسته است بسیاری از منطقه ها شهری را پوشش دهد. خدمات گوناگونی نیز به وسیله این سازمان ارائه داده می گردد.

تاکسی های مخصوص راه آهن کارون و مرکز شهر، تاکسی های فرودگاه، تاکسی های خطی و آژانس های بی سیم این خدمات ها را شامل می شوند. هر ساله سازمان تاکسیرانی نرخنامه مصوب را برای خدمات خود عرضه می نماید.

به طور خلاصه بخش های مختلف واحد تاکسیرانی عبارت اند از:

  • تاکسی های خطی: متشکل از 122 خط مجزا که در کوتاه ترین جهت از نرخ 1000 تومان و در بلندترین جهت از نرخ 2500 تومان برخوردار است.
  • آژانس های بی سیم: برای مسافت های 1 کیلومتر تا 25 کیلومتر از 3000 تومان تا 16 هزار تومان.

برای اطلاع از جدول کامل و تفکیک شده قیمت های هر یک از این خدمات می توانید این لینک را مشاهده کنید.

اتوبوس

در سال 1355 با ورود اتوبوس های بت فورد جابجایی با وسایل نقلیه عمومی ماشینی شروع شد. رانندگان این اتوبوس ها، شخصا مالکیت آن ها را عهده دار بودند. با توسعه این سرویس ها، بعدها در سال 1349 بود که شرکت واحد اتوبوسرانی اهواز شروع به کار کرد.

به مرور زمان پس از استقبال، خدمات این سازمان روزبه روز با توسعه در سطح منطقه همراه شد. امروزه نیز با جایگزینی اتوبوس های فرسوده، ایجاد ایستگاه های مکانیزه، مجهز شدن به دستگاه های کارت-بلیت شاهد پیشرفت آن هستیم.

تعداد ایستگاه های هر یک از منطقه ها اهواز به توضیح زیر است.

  • منطقه 1: 19 ایستگاه + 3 ایستگاه مکانیزه
  • منطقه 2: 14 ایستگاه + 1 ایستگاه مکانیزه
  • منطقه 3: 18 ایستگاه + 1 ایستگاه مکانیزه
  • منطقه 4: 23 ایستگاه + 2 ایستگاه مکانیزه

بعلاوه در دیگر منطقه ها شهر ایستگاه های اتوبوسرانی در حال بهره برداری هستند. می توانید برای مشاهده اطلاعات تکمیلی در رابطه با فعالیت ها و آمارهای اتوبوسرانی اهواز به این لینک مراجعه کنید.

مترو

سازمان قطار شهری اهواز در سال 1381 تاسیس شد و در همان سال مطالعات فاز صفر پروژه قطار شهری اهواز به وسیله مهندسان مشاور به انجام رسید. پس از آن برای مرحله اول، جهت خط یک شمال شرقی-جنوب غربی قطار شهری اهواز به تصویب رسید. در پی این امر ساخت این خطوط به صورت پیمانکاری در دست اجرا است.

جهتخط 1 قطار شهری اهواز به طول تقریبی 23 کیلومتر شمال شرق شهر را با عبور از بخش مرکزی شهر و رودخانه کارون به جنوب غرب شهر متصل می نماید. این جهت متشکل از 24 ایستگاه است که در عکس زیر مشاهده می کنید.

منبع: کجارو / ahwazmetro.org / bus.ahvaz.ir / taxi.ahvaz.ir
انتشار: 18 بهمن 1400 بروزرسانی: 18 بهمن 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1890

به "حمل و نقل عمومی در اهواز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمل و نقل عمومی در اهواز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید