خبرنگاران سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی: انتخابات غیر رقابتی پذیرفتنی نیست

به گزارش مجله فوتبال دوستان، مشهد-خبرنگاران- سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی گفت: انتخابات بدون رقابت به طور قطع پذیرفتنی نیست چون باید کسی که انتخاب می نماید حق انتخاب نیز داشته باشد.

خبرنگاران سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی: انتخابات غیر رقابتی پذیرفتنی نیست

محمدعلی نبی پور روز یکشنبه در مراسم شروعین فعالیت رسمی ستاد انتخابات شهرستان مشهد اضافه نمود: انتخابات یک فرایند سیاسی است و جریانات مختلف باید نگاه، برنامه و اهداف خود را در چارچوب قانون ارائه داده و مردم نیز حق انتخاب داشته باشند.

وی ادامه داد: کوشش همه ما این است زمینه این رقابت را ایجاد کنیم به طور قطع هیاتهای اجرایی و نظارت در این حوزه می توانند یاری نمایند در عین حال که قانون وسیله کار ما در انتخابات است باید فضای سیاسی را طوری مدیریت کنیم که همه جریانات سیاسی در کشور حس نمایند می توانند برنامه های خود را به مردم عرضه نمایند تا آنان انتخاب نمایند.

سرپرست معاونت سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: البته این رقابت باید سالم باشد، هیچ فرد یا جریانی حق تخطئه جریان دیگر را ندارد، باید کوشش کنیم همه گروه های قرار گرفته در چارچوب قانون اساسی و اهداف و ارزشهای انقلاب اسلامی دیدگاه های خود را ارایه دهند.

نبی پور اضافه نمود: البته نباید نامزدها و جریانات سیاسی به شکافهای قومی، مذهبی و فرهنگی دامن بزنند و مسائل احتمالی را پر رنگ نمایند.

وی ادامه داد: افتخار این نظام این است که در انتخابات ریاست جمهوری ادوار مختلف مردم حدود 70 درصد مشارکت داشته اند از این رو نمی توان این انتخابات را با 40 درصد حضور مردم برگزار کرد و آن را قابل قبول دانست البته نرخ مشارکت 40 تا 50 درصدی در عظیمترین دموکراسی های دنیا قابلیت دفاع دارد اما در ایران این رقم مشارکت قابل قبول نیست.

سرپرست ستاد استانی انتخابات در خراسان رضوی گفت: متوسط میزان مشارکت مردم در 11 دوره انتخابات مجلس 68 درصد و در انتخابات شوراها 62 درصد بوده است لذا باید کوشش کرد مشارکت در انتخابات پیش رو افزایش یابد.

نبی پور اضافه نمود: مردم به واسطه جنگ مالی دشمنان علیه کشورمان در سختی و زحمت هستند و علاوه بر آن بیماری همه گیر کرونا نیز مسائلی ایجاد نموده است.

وی اضافه نمود: انتخاباتی که طی سال اخیر در سایر مناطق دنیا از جمله در کشورهای اروپایی و آمریکایی برگزار شده است به واسطه موضوع کرونا ضربه جدی خورده است همچنین در ایران نیز نگرانی از این بیماری برای عوامل انتخابات و مردم وجود دارد.

سرپرست ستاد استانی انتخابات در خراسان رضوی گفت: برای برطرف نگرانی در این خصوص یک پیوست بهداشتی برای همه فرایندهای انتخابات تهیه شده است که راه اندازی اپلیکیشن موبایلی برای ثبت نام داوطلبان یکی از آن موارد است و در صورت شروع به کار این نرم افزار موبایلی طی هفته آینده، با استفاده از این نرم افزار زمان ثبت نام داوطلبان حضور در انتخابات سال آینده به 10 دقیقه در روز ثبت نام کاهش می یابد.

نبی پور به حجم بالای شمارش آرای انتخابات شوراها در شهرهای عظیم اشاره و اعلام کرد: الکترونیکی کردن انتخابات در کلانشهرها که در این استان فقط شامل مشهد می گردد علاوه بر تسهیل در فرایند انتخابات، رعایت بهتر شیوه نامه های بهداشتی و تامین سلامت مردم، به مشارکت مردم در انتخابات نیز لطمه نخواهد زد.

وی تاکید نمود: هیچ یک از مجریان و عوامل نظارتی نباید سلیقه شخصی خود را در امر انتخابات دخالت دهند برگزاری فرایند انتخاباتی وظیفه ماست و همه باید به قانون التزام داشته باشیم.

سرپرست ستاد استانی انتخابات در خراسان رضوی گفت:رکن اول برگزاری انتخابات مطابق فرمایشات بنیان گذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب مشارکت مردم است و باید اقداماتی انجام دهیم تا مساله مشارکت در انتخابات افزایش یابد البته نمی توان این اقدامات را به بازه سه ماهه کنونی تا روز رای گیری محدود کرد.

نبی پور اضافه نمود: انتخابات در همه دنیا مهمترین مقوله مشروعیت بخش به حکومتهاست و نظام جمهوری اسلامی ایران که برپایه حضور مردم بنا شده است طی چهار دهه گذشته تقریبا هرسال یک انتخابات با مشارکت بالای مردم برگزار نموده است.

وی ادامه داد: برخلاف فعالیت های حزبی و سیاسی که دارای هزینه ها و سختیهای خاص خود هستند غیرسیاسی ترین آحاد مردم با حضور در انتخابات و رای گیری به آسان ترین و کم هزینه ترین روش در مسائل سیاسی مشارکت می نمایند لذا ضروری است بستر مشارکت مردم را آسان کنیم.

سرپرست ستاد استانی انتخابات در خراسان رضوی به فعالیت 2 گروه نظارتی شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی در سه رویداد انتخاباتی خرداد ماه 1400 اشاره و اعلام کرد: هیاتهای نظارت و اجرایی در انتخابات همه یک هدف دارند هر کسی عقیده ای دارد اما مهم این است که سلایق در موضوع اجرا دخیل نشوند.

نبی پور اضافه نمود: در دوره گذشته با هیات نظارت در چارچوب قانون کار کردیم و در پی ایجاد دوقطبی ناظر و مجری نیستیم چرا که این دوقطبی باعث آسیب در انتخابات می گردد و فلسفه برگزاری نشستهای مشترک پیدا و پنهان ما برگزاری انتخابات به نحو احسن است.

انتخابات ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا روز آدینه 28 خرداد ماه سال 1400 در بیش از پنج هزار شعبه اخذ رای 85 شهر و 2 هزار و 300 روستای خراسان رضوی همزمان با سیزدهمین دوره انتخابات سراسری ریاست جمهوری و دومین انتخابات میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار خواهد شد.

استان 118 هزار و 851 کیلومتر مربعی خراسان رضوی با وسعتی معادل هفت درصد مساحت کل کشور در قالب 33 شهرستان، 85 شهر و 2 هزار و 300 روستا در مجموع هشت هزار و 600 عضو در شوراهای اسلامی شهری و روستایی دارد.

700 نفر از این تعداد عضو شوراهای اسلامی شهرها و هفت هزار و 900 نفر عضو شوراهای اسلامی روستایی در سطح استان 6 میلیون و 870 هزار نفری خراسان رضوی هستند و در مجموع کمتر از پنج درصد این تعداد را زنان تشکیل می دهند.

منبع: ایرنا
انتشار: 31 فروردین 1400 بروزرسانی: 31 فروردین 1400 گردآورنده: footballgahan15.ir شناسه مطلب: 1504

به "خبرنگاران سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی: انتخابات غیر رقابتی پذیرفتنی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سرپرست ستاد انتخابات خراسان رضوی: انتخابات غیر رقابتی پذیرفتنی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید